Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

VIANOČNÝ BREST BOL ČAROVNÝ

Kto sa vyberie do Bieloruska po prvýkrát, zostane zrejme prekvapený...Kto sa vyberie do Bieloruska po prvýkrát, zostane zrejme prekvapený... Kto tam raz bol, bude sa chcieť vrátiť...BREST – Za 1 euro dostanete 14 400 rubľov, za 1 rok sa tu len v jednej časti mesta postaví 2000 bytov, za 1 deň nemáte šancu vidieť všetko, čo by ste chceli... ani za 2, 3, 4 dni... ale niečo predsa len nemôžete prehliadnuť - čarovnú kombináciu moderného života a tradicionalizmu. Aj také je Bielorusko, ako sme ho mali za pár dní možnosť spoznať. Malo to len jednu, jedinú chybu, že inak všadeprítomnú vianočnú atmosféru kazil jesenný dážď.Prečo Brest?
Už viac ako štyri roky je podpísaná dohoda o spolupráci medzi Komisiou školstva, mládeže, telesnej výchovy a športu Prešovského samosprávneho kraja a Odborom školstva Brestskej oblasti a Odborom športu a turistiky Brestskej oblasti v Bielorusku. Garantom tejto dohody za slovenskú stranu je podpredseda spomínanej komisie a humenský mestský poslanec Ivan Hopta.

Aj vďaka jeho iniciatíve táto dohoda nie je formálna, ale nadviazali sa viaceré družobné kontakty. Už niekoľko rokov funguje dobrá spolupráca medzi volejbalistami (veteráni), futbalistami (veteráni), atlétmi a plavcami z Humenného s ich kolegami z Brestu. Toto mesto už navštívili aj viacerí poslanci PSK, učitelia z viacerých škôl a to nielen z Humenného, ale aj ostatných miest nášho kraja. Dokonca vďaka Hoptovej pomoci mesto Vranov nad Topľou už má svojho oficiálneho partnera a tým je Moskovský okres mesta Brest.

V minulých dňoch pod Hoptovým vedením mesto Brest navštívili aj viacerí  humenskí poslanci, súčasní i bývalí pedagógovia a drobní podnikatelia. Cieľom tejto neoficiálnej návštevy bolo bližšie  zoznámenie sa s týmto pekným historickým a veľmi dynamicky sa rozvíjajúcim bieloruským mestom.


   


Brest
Brest (bielorusky: Брэст; ukrajinsky Берестя, historický názov Brest-Litovsk) je mesto v juhozápadnom Bielorusku, administratívne centrum Brestskej oblasti a Brestského okresu. Má 350 000 obyvateľov. Mesto sa nachádza v juhozápadnej časti oblasti pri sútoku riek Muchavec a Západný Bug, na štátnej hranici s Poľskom. Je významnou križovatkou železničnej a cestnej dopravy, riečny prístav na rieke Muchavec. História mesta je spojená s jeho dôležitou polohou blízko hraníc troch krajín - Bieloruska, Poľska a Ukrajiny.


 
 


Oficiálne i s nádychom Vianoc
Slovenská delegácia, ktorej prítomnosť v meste neunikla ani miestnym médiám, mala bohatý a mimoriadne zaujímavý program. I keď išlo o neoficiálnu návštevu, na Slovákov si vo svojom nabitom programe našiel čas aj primátor 350 tisícového mesta Brest, ktorý ich prijal priamo na magistráte.
"Už len to, že sa rozprávame bez tlmočníka a rozumieme si, je znakom toho, že naše národy majú k sebe blízko. Na tom musíme stavať. Toto musí byť pre nás prioritou. Aby sme boli k sebe stále bližšie a bližšie a žiadna vzdialenosť nebola príliš veľká na to, aby sa naše vzájomné vzťahy nerozvýjali, alebo ochladli.", povedal primátor Brestu.
Nasledovali návštevy členov delegácie v organizáciách a firmách blízkych ich profesijnému zameraniu. Prijali ich v detskej poliklinike, tanečnej škole, nábytkárskej fabrike, závode na jemnú mechaniku, v materskej i základnej škole, navštívili mestské športoviská, kde mali šťastie na neplánované stretnutie s olympijskou víťazkou v behu na 100 m z roku 2004 Júliou Nesterenko.

   
Detskú polikliniku pre spádovú oblasť 30 000 detí od 0 do 18 rokov postavili v tomto roku.
Ambulancie tu má 78 lekárov, ktorí majú k dispozícii špičkovú techniku.Prestížnu tanečnú školu navštevuje 500 žiakov.
V čase našej návštevy absolvovali vianočné vystúpenie mimo interiéru školy.


 
Športoviská v meste Brest patria k najlepším v krajine.

 

 
Julia NESTERENKO dnes trénuje mladé olympijské nádeje

 

Vrcholom každého pobytu v meste Brest je návšteva starej Brestskej pevnosti, ktorá ostala nedobytá aj počas druhej svetovej vojny. Nachádza sa tu múzeum, v ktorom sa môžete zoznámiť s históriou tejto pevnosti.3 dni pred Vianocami "ochutnali" Humenčania ich čaro i inej krajine. Spoločne s miestnymi obyvateľmi rozsvietili vianočný strom na hlavnom námestí Brestu, čo bol nepochybne jeden z najsilnejších momentov a zážitkov celého pobytu.

 

 

 
Neďaleko od mesta Brest, v blízkosti poľskej hranice, sa budete cítiť vrhnutý v čase o niekoľko storočí naspäť. V chránenej prírodnej rezervácii Belavežskaja Pušča stoja vyše 500 ročné obrovské stromy a je domovom inak veľmi zriedkavého zubra európskeho. Ale, nielen to. Práve tu žije po celý rok aj bieloruský "DED MOROZ". Pred vstupom do jeho dedinky sa musíte dobrovoľne vrátiť do veku dieťaťa, pretože vraj len deti sú schopné vnímať rozprávky a veria v čaro tohto bradatého deduška.Bieloruský Dedo Mráz poslal všetkým Humenčanom želanie krásnych a štedrých Vianoc
plných pohody a lááááásky :-)
Viac z návštevy Humenčanov v bieloruskom Breste nabudúce :-)...


Súvisiaci článok TU :-)
http://www.humencanonline.sk/sk/aktualne/fotoreport/fotoreport--podte-s-nami-do-rozpravky/


MiMa
Foto : MiMa, dodané
Verzia pre tlač
26.12.2014Ako prežívate aktuálnu pandémiu COVID-19?


  • som doma (zatvorená prevádzka, prekážka na strane zamestnávateľa) (7%)
  • normálne pracujem (32%)
  • som optimista, verím, že sa to čím skôr skončí (34%)
  • mám veľké obavy, čo bude ďalej (27%)