Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Zabudnutá celebrita – Alexander Ljubimov

Narodil sa 12. septembra 1898 v kozáckej rodine na stanici Kazanska na Done


HUMENNÉ. V septembri tohto roku si na podujatí Pocta Alexandrovi Ljubimovovi pripomenieme sto dvadsiate výročie narodenia výnimočnej osobnosti Medzilaboriec, horného Zemplína, ale i celého východného Slovenska, učiteľa, hudobného a speváckeho pedagóga, osvetového pracovníka, rodom Rusa, srdcom Rusína, veľkého Slovana - Alexandra Andrejeviča Ljubimova.

Narodil sa 12. septembra 1898 v kozáckej rodine na stanici Kazanska na Done.

Študoval na Gymnáziu a neskôr na Dôstojníckom učilišti v meste Taganrog. Jeho život osudovo poznačili udalosti 1. svetovej vojny a Veľkej októbrovej revolúcie. Ako ruský vojak sa dostal pri Varšave do poľského zajatia, kde mu v nešťastí pomohol otec jeho spolužiačky z gymnázia pán Šlejmer, ktorý si ho vyžiadal na práce na svojom statku. Po vojne ho osud zaviedol do Prahy, kde v rokoch 1921 - 1925 vyštudoval Vyššiu obchodnú školu. Tu si našiel spriaznených priateľov medzi rusínskymi študentmi z Podkarpatskej Rusi a rozhodol sa pre život učiteľa medzi Rusínmi. Absolvoval Učiteľský seminár v Mukačeve a v rokoch 1946-1949 aj Slovenskú univerzitu v Bratislave.

V rokoch 1925 – 1927 učil v Olšinkove, následne v Oľke, roky 1929-1938 sú zviazané s jeho pedagogickou činnosťou v Kalinove a v rokoch 1938-1945 pracoval v Čertižnom. Po vojne v rokoch 1945 – 1947 pôsobil v ruských gymnáziách v Medzilaborciach, v rokoch 1948 - 1950 v Humennom a znovu sa vrátil na Pedagogické gymnázium v Medzilaborciach.

Alexander Ljubimov bol aj organizátorom kultúrneho, predovšetkým hudobného a speváckeho života rusínskeho obyvateľstva na Slovensku. Bol zakladateľom hudobných a speváckych detských i mládežníckych súborov. Medzi najznámejšie patrili Balalajkový detský orchester z Kalinova a Orchester ľudových nástrojov humenského gymnázia, s ktorými účinkoval nielen v regióne horného Zemplína, ale aj na území Podkarpatskej Rusi a v Čechách.

Aktívne sa podieľal pri organizovaní súťaží a festivalov umeleckej tvorivosti mládeže i dospelých, rôznych školení pre dirigentov a zbormajstrov, čím sa zaslúžil o rozvoj umeleckej činnosti nielen na hornom Zemplíne, ale celého východného Slovenska.

V roku 1953 bol Alexander Ljubimov pri vzniku nového dôležitého kultúrneho projektu.

V Medzilaborciach bol založený Súboru piesní a tancov ukrajinského obyvateľstva Česko-Slovenska, ktorý bol neskôr presunutý do Cemiaty pri Prešove. Pán Ljubimov v ňom pracoval ako dirigent orchestra národných inštrumentov. Súbor bol predchodcom PUĽS-u. Prvé premiéry sa napriek ukrajinskému názvu niesli v duchu osláv krásy rusínskeho folklóru. Možno aj preto bol tento výnimočný kolektív napriek mnohým úspechom v roku 1955 zlikvidovaný.

Alexander Ljubimov ostal pracovať v Prešove, kde prednášal na Katedre ruského jazyka a literatúry Prešovskej filologickej fakulty. Chýbalo mu ale prostredie Medzilaboriec a jeho okolia. V roku 1957 sa vracia do Medzilaboriec a je pri zriadení hudobnej školy. Stal sa aj jej učiteľom a prvým riaditeľom. Pracoval v nej až do odchodu do dôchodku.

Alexander Ljubimov bol vášnivým včelárom a záhradníkom. Na miestach svojho pôsobenia zakladal nové sady, pestoval včely a tejto záľube učil aj miestnych obyvateľov. Mal aj liečiteľské schopnosti a neváhal pomôcť chudobným ľuďom v akejkoľvek situácii.

Bol veľmi dobrým, múdrym, skromným a obetavým človekom. Okrem toho, že vynikajúco učil, nezištne súkromne pripravoval a vysielal chudobné dedinské deti na štúdiá na stredné a vysoké školy. Uvedomoval si, že vzdelaní ľudia sú predpokladom rozvoja biedneho horno-zemplínskeho regiónu. Študenti v jeho byte veľakrát jedli, spali a pripravovali sa na dôležité skúšky. Napísal veľa učebníc, učebných textov, vytvoril školy hry na viaceré hudobné nástroje, vymyslel mnoho učebných pomôcok.

K tomu ešte komponoval, inštrumentoval a upravoval skladby svetových autorov a ľudové piesne, prepisoval partitúry a rozpisoval jednotlivé party pre potreby hudobných kolektívov.

Jeho odchovanci sa stali významnými osobnosťami rusínskeho i slovenského kultúrneho, spoločenského i širokého spektra odborného života na Slovensku - učiteľmi základných, stredných i umeleckých škôl, lekármi a odborníkmi rôznych profesií. Z mnohých môžeme menovať prof. MUDr. Michala Šteňa, Ivana Mihaliča, Mikuláša Fecuru, ale i jeho detí – Vladimíra, Ľubku a Vierku.

Všetkých jeho žiakov, priateľov, spolupracovníkov a záujemcov o uctenie si osobnosti tohto výnimočného Rusa pozývame na podujatia projektu Pocta Alexandrovi Ljubimovovi, ktoré sa uskutočnia 7.9.2018 o 17.00 hod v skanzene Vihorlatského múzea v Humennom a dňa 8.9.2018 v Medzilaborciach – o 15.00 hod bude seminár k jeho životnému odkazu v zasadačke MsÚ v Medzilaborciach a o 17.00 hod slávnostná akadémia v kinosále Múzea Andyho Warhola.

Všetkých srdečne vítame!



AUTOR, FOTO : Mgr. Miroslav Kerekanič


Verzia pre tlač
02.09.2018



Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (36%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (19%)
  • nie, nebudem riskovať (44%)