Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Začína sa piaty ročník súťaže Medik roka 2019

Finále tento rok medici absolvujú v humenskej nemocnici

Začína sa piaty ročník súťaže Medik roka 2019

MICHALOVCE. Sieť nemocníc Svet zdravia vyhlasuje spoločne s partnermi už piaty ročník odbornej súťaže Medik roka 2019, ktorá je určená študentom 5. a 6. ročníka lekárskych fakúlt.

Budúci lekári v odbore všeobecné lekárstvo si v nej môžu  zmerať svoje teoretické poznatky a vedomosti otestovať v podmienkach skutočnej nemocnice. Marcové vyvrcholenie súťaže bude v humenskej nemocnici a 20 finalistom ponúkne kombináciu odborných workshopov a napínavého súťaženia. Na víťaza čaká finančná výhra v hodnote 3000 eur. Všetkým finalistom bude súčasne ponúknuté garantované pracovné miesto v nemocniciach siete Svet zdravia a traja najlepší si budú môcť vybrať oddelenie podľa vlastného výberu. Registrácia do súťaže prebieha na stránke www.medikroka.sk do 27. februára 2019.

„Medici majú opäť možnosť vyskúšať si súťažiť v takých praktických disciplínach, s ktorými sa počas výuky bežne nedostanú do kontaktu. Dozvedia sa tiež zaujímavé teoretické fakty z oblastí, ktoré sa štandardne na lekárskych fakultách nespomínajú. Súťaž však každý rok organizujeme nielen preto, aby sme medikom povedali viac o trendoch v modernej medicíne, ale aj preto, aby sme sa od nich dozvedeli, v čom vidia problémy v zdravotníctve, aké sú ich priority a názory. Títo mladí ľudia budú čoskoro pracovať možno aj v našich nemocniciach a ja verím, že budú spolu s nami meniť slovenské zdravotníctvo k lepšiemu,“ hovorí generálny riaditeľ siete polikliník ProCare a siete nemocníc Svet zdravia Vladimír Dvorový.

Koncept súťaže pozostáva z troch samostatných postupových kôl. Prvým je samotná registrácia do súťaže na www.medikroka.sk a druhým správne vypracovanie prípadových štúdií (kazuistík) formou online kvízu. Posledné kolo tvorí víkendové sústredenie pre medikov, ktoré pozostáva zo série odborných workshopov pod vedením skúsených odborníkov a zo záverečného súťaženia s vyhlásením hlavného víťaza súťaže Medik roka 2019. Finále sa tento rok uskutoční 22. až 24. marca 2019 v Nemocnici Svet zdravia Humenné.

Minulý rok si finalisti počas finále mali možnosť na špeciálnom trenažéri vyskúšať laparoskopickú operáciu brucha s moderným inštrumentáriom i kolonoskopiu. Naučili sa aplikovať modernú laminátovú sádru, trénovali si resuscitáciu, intubáciu novorodenca a tiež to, ako viesť spontánny pôrod. Z nemedicínskych oblastí sa budúci lekári zoznámili napríklad s tým, ako zdravotné poisťovne platia lekárov či s princípmi fungovania centrálnej prípravovne liekov v michalovskej nemocnici.Priebeh súťaže Medik roka 2019:
 online registrácia na www.medikroka.sk do 27. februára 2019,
 vypracovanie online teoretického kvízu od 14. februára do 28. februára 2019,
 vyhlásenie 20 finalistov postupujúcich do záverečného kola do 7. marca 2019,
 súťažné finálové sústredenie s vyhlásením víťazov od 22. do 24. marca 2019 v Nemocnici Svet zdravia Humenné;

Hlavnou cenou pre celkového finalistu súťaže Medik roka 2019 je finančná odmena vo výške 3000 eur netto. Víťaz druhého miesta si odnesie 500 eur a tretieho 300 eur. Všetkým dvadsiatim finalistom bude ponúknuté garantované pracovné miesto v sieti nemocníc Svet zdravia a tiež zaujímavé ceny podľa jednotlivých finálových kategórií. Finalisti môžu zabojovať aj o špeciálnu cenu od partnera súťaže, zdravotnej poisťovne Dôvera, vo výške 1000 eur. Registrácia aj záverečné sústredenie pre skupinu dvadsiatich finalistov sú pre medikov bezplatné.

Zaujímavé fakty o predchádzajúcom ročníku Medik roka 2018:
 do súťaže sa celkovo prihlásilo 160 medikov 5. a 6. ročníka v odbore všeobecné lekárstvo,
 semifinálový online kvíz vyplnilo 150 z nich (38 percent bolo úspešných a získalo 70 a viac bodov),
 do finálovej TOP 20 sa prebojovalo 8 študentov LF UK Bratislava, 8 študentov JLF UK Martin, 3 študenti LF UPJŠ Košice a jeden študent LF MU Brno,
 medzi finalistami bolo 11 žien a 9 mužov, 12 študentov 6. ročníka a osem študentov 5. ročníka;
 víťazom sa stal Lukáš Urban z Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine;

Z minuloročných vyjadrení finalistov Medik roka 2018:
Kamil Kopčík (minuloročný študent LF UK v Bratislave): „Veľmi sa teším, že sa mi podarilo do výberu dvadsiatich najlepších medikov dostať. Sú tu veľmi kvalitní ľudia a myslím si, že aj Svet zdravia si našu prítomnosť cení. Svedčí o tom aj to, že sa nám počas vyše dvoch dní neustále venovali riaditelia, primári, vedúci pracovníci. Prednášali nám ľudia, ktorí už majú vo svojom odbore veľa za sebou a sú špičkou. A zároveň sme si mohli vyskúšať veci, ku ktorým sa v škole nedostaneme. Najviac sa mi páčili laparoskopické operácie na trenažéri.“

Alžbeta Kamenská (minuloročná študentka LF UK v Bratislave): „Súťaže som sa zúčastnila už druhýkrát a spolu so mnou aj mladí medici, ktorým som o tejto akcii s nadšením hovorila. Vlani sa mi tu veľmi páčilo a vyskúšala som si veci, ku ktorým som sa počas štúdia nedostala. Veľa z nás to motivuje. Zároveň je tu skvelý tím ľudí, medikov, lekárov, manažmentu. Súťaž preto hodnotím veľmi pozitívne.“

Vyhlasovateľom a organizátorom súťaže je spoločnosť Svet zdravia, a. s., v spolupráci s generálnym partnerom súťaže - zdravotnou poisťovňou Dôvera, a. s. Odbornými partnermi sú Lekárska fakulta UK v Bratislave, Jesseniova lekárska fakulta UK Martine, Lekárska fakulta SZU v Bratislave a Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach. Mediálnym partnerom je odborný týždenník Zdravotnícke noviny.ZDROJ, FOTO : Jana Fedáková, Komunikačný špecialista, ProCare a Svet zdravia


Verzia pre tlač
12.02.2019Ako prežívate aktuálnu pandémiu COVID-19?


  • som doma (zatvorená prevádzka, prekážka na strane zamestnávateľa) (20%)
  • normálne pracujem (20%)
  • som optimista, verím, že sa to čím skôr skončí (40%)
  • mám veľké obavy, čo bude ďalej (20%)