Domov AKTUÁLNE > Šport

20. ročník plaveckých pretekov CENA MESTA Humenné bez obecenstva

Plánované medzinárodné preteky sa pre pandémiu Covid-19 zmenili na celoslovenské

HUMENNÉ. Pôvodne medzinárodné preteky sa pre pandémiu Covid 19 zmenili na preteky celoslovenského významu. Organizátori museli odmietnuť účasť plavcov z Poľska, Maďarska, Bieloruska, Srbska, Ukrajiny a z Česka. O to viac vzrástol záujem o kluby zo Slovenska. V bazéne v Humennom sa stretli pretekári z 15 klubov od Bratislavy po Michalovce. Na bloky sa postavilo 119 mužov a 114 žien, spolu 233 plavcov, na túto dobu počet spĺňal hygienické podmienky stanovené vládou SR a bez účasti obecenstva.

Domáci plavecký klub nominoval na Cenu mesta Humenné 24 chlapcov a 18 dievčat vo veku od 8 do 15 rokov.

Primátor mesta Humenné PhDr. Ing. Miloš Meričko o 9:00 hodine otvoril preteky a za asistencie predsedu Plaveckého klubu Mariána Tomahogha odmenili plavcov, medailistov z majstrovstiev SR za rok 2019: Olivera VERBU, Dominika LUKSAJA, Timoteja LEŠKA, Matúša ADAMCA za individuálne výkony a členov bronzovej štafety Rastislava Fecenka, Matúša Adamca, Olivera Verbu a Mareka Harvilika.

Potom už plavcov po rozplavbách odštartoval štartér zo štartových blokov do vody.

Dopoludňajší program – 5 plaveckých disciplín trval do 13 hodiny. Po obedňajšej prestávke o 15:00 hodine pokračovali preteky ďalšími piatimi disciplínami až do 19:00 hodiny. Plavci na pokyn štartéra odskočili z blokov bazéna do vody 1324 krát.

Na záver podujatia prebrali ceny za najhodnotnejšie plavecké výkony. V mužskej kategórií GUMAN Eduard TJ. Slávia PU Prešov – 100m voľný spôsob – 52,41 – 630 bodov.

V kategórií žien pohár z rúk riaditeľa pretekov Mariána Tomahogha si prebrala SLUŠNÁ Lillian – GPO Svit – 50m voľný spôsob – 26,07 – 680 bodov.

Na Cene mesta boli prekonané rekordy podujatia sedemkrát: Eduard Guman /Prešov/ - 100 VS – 52,41; 50 Z – 27,55; 100 PP – 1:00,41; 200 PP – 2:11,09; Jakub Kreta /GPO Svit/ 100 M – 57,20; Lillian Slušná / GPO Svit/ 50 VS – 26,07; 50 M – 27,97.

Plavci Plaveckého klub CHEMES Humenné získali 60 medailí / 17 – 17 – 26 /, Pk Aquacity Poprad 54 a ŠKP Košice 51 medailí.

Najúspešnejší náš plavec na pretekoch bol Dominik Luksaj, ktorý v kategórii starších žiakov stál na zlatom stupni víťazov 5 krát – 50m P, 100m P, 50m M, 100m PP, 200m PP a na striebornom trikrát – 50m VS, 100m VS a 100m M. Výborne mu asistoval Timotej Leško s štyrmi zlatými medailami – 100m VS, 50m VS, 50m Z, 100m Z a dvoma bronzovými 50m P a 50m M. Oliver Verba bol štyrikrát strieborný – 50m Z, 100m Z, 50m P, 50m M a tiež štyri razy bronzový – 100m P, 100m M, 100m a 200m PP.

Petra Vasiľková zabodovala striebrom v kraule na 50m a vyplávala si ešte dve bronzové medaily – 50m Z, 100m PP. Mária Balogáčová si domov odniesla striebornú medailu - 100m M a dve bronzové - 50m M a 200m PP. So striebrom na hrudi zostúpil zo stupňa víťazov Matúš Adamec – 100m P. Dve naše juniorky vystúpili na stupeň víťazov : Ema Borščová trikrát získala bronz 100m P, 100m PP, 200m PP a Nina Trebišovská raz 100m M.

Laura Ovšanyová v kategórií mladších žiakov si vyplávala striebro – 100m M a dva razy získala bronz – 100m Z a 100m PP. Martin Leňo sa tešil dvakrát z bronzovej medaily 100m M , 100m PP a Dominika Vasiľková raz – 100m M. Beatrice Crea má doma bronzovú medailu 50m M.

Najmladší žiaci tiež bodovali za náš klub. Oliver Sabadoš si pozlátil tri disciplíny – 100m kraul, 100m Z, 100m PP a striebro získal v motýliku na 100m. Samuel Lichman striebril dva razy – 100m Z, 50m P a dvakrát bol bronzový 100m kraul a 100m PP. Tomáš Biľo 100m Z a 100m P doplával na bronzovej pozícií.

V kategórií nádejí Lilien Kulanová zaplávala zlaté prsia na 50 i 100m a bronz jej odovzdali v znaku na 50m. Zoja Katkovčin bola v znaku na 50m a strieborná dvakrát – 50m kraul a 50m P. Nina Parasková tiež prispela do medailovej štatistiky klubu jednou zlatou – 50m VS, striebornou 50m Z a bronzovou medailou – 50m P. Samuel Chalúpka stál na zlatom stupni víťazov v disciplíne 100m Z.

Dvadsiaty ročník CENY MESTA HUMENNÉ je už minulosťou. Preteky sa uskutočnili na druhý pokus, keď v jari boli pre pandémiu zrušené a aj bez zahraničných účastníkov mali dobrú úroveň a plavci nesklamali. Túžba súťažiť a víťaziť sa u našich odzrkadlila tak, že pri 319 štartoch si vylepšili 212 osobných rekordov.

Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli k zdarnému priebehu dvadsiateho ročníka Ceny mesta Humenné.

ZDROJ, FOTO : Plavecký klub CHEMES Humenné