Domov AKTUÁLNE > Šport

Behá pre potešenia a pre zdravie

Ku koncu minulého roka Miro absolvoval 755 pretekov a nabehal 78 486 kilometrov

Behá pre potešenia a pre zdravie

MEDZILABORCE. V súčasnosti na Slovensku je trendom rekreačný beh mladých, ale aj starých ľudí. Venujú sa mu muži aj ženy. Tento rekreačný šport prospieva zdraviu a pomáha žiť dlhšie. Beh je tiež vynikajúcou
aktivitou pre zbavenie sa stresu, či napätia. Rekreačným bežcom je aj 56-ročný MIROSLAV SMETANA z Medzilaboriec, ktorý hovorí, že behá pre potešenie a zdravie.

"Tomuto koníčku sa venujem už od trinástich rokoch. V škole som chcel byť dobrý v behu, tak som začal trochu trénovať. Všimol si to môj kamarát, ktorý má priviedol do Zväzarmu, kde sme spolu trénovali. No netušil som, že sa tam strieľa zo vzduchovky a ty starší z malorážky a v zime sa behá na bežkách. V zime to boli Sokolovské preteky brannej zdatnosti a v lete Dukelské preteky brannej zdatnosti,“ prezradil Miro.

"Tomuto koníčku sa venujem už 43 rokov. Behám tak štyri až päťkrát do týždňa. Priemerne za mesiac nabehám 280 až 300 kilometrov. Ročne odbehnem okolo 20 pretekov včetne jedného maratónu – Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach. Pred každým pretekom sa vždy rozcvičím. Musím mať správnu obuv, aby bola ľahká, pružná a pevná. Najlepšie sa mi beží po trávnatom povrchu, kde sa šetria kĺby. Telo treba regenerovať, preto pravidelne navštevujem maséra, saunu a už osem rokov otužujem, kde si zlepšujem telesnú zdatnosť, upevňujem si zdravie, zvyšujem si imunitu a pevnú vôľu. Absolvoval som 30 maratónov. Mojím prvým maratónom bol Vranovský maratón. Dvakrát som zabehol Zemplínsky maratón okolo Šíravy, dvakrát v Budapešti a 25 maratónov v Košiciach. Som členom Diamantovej ligy MMM. Členom sa stane každý, kto absolvuje 25 MMM v Košiciach. Pravidelne sa zúčastňujem rezortných súťaží doma a v zahraničí. Pretekal som v Poľsku, Česku, Maďarsku, Belgicku. Na Ukrajine som ešte neštartoval, hoci tam mám dobrých priateľov a stretávam sa s nimi počas pretekov niekoľkokrát v roku. Rok vždy zakončím Silvestrovským behom v Humennom,“ pokračoval Miroslav.

Miroslav Smetana sa v zime venuje behu. Trénuje v okolí Medzilaboriec, Paloty, či Danovej, kde sú dobré podmienky. Zúčastnil sa rôznych pretekoch doma a v zahraničí.

"Moje prvé veľké bežecké preteky, ktoré sa mi podarilo vyhrať bol Diaľkový vytrvalostný pretek Kalinov – Dukla. Tento pretek som vyhral trikrát. Bielu stopu som absolvoval po prvýkrát ako junior v roku 1983 a od vtedy ju absolvujem každý rok, keď snehové podmienky dovolia. V Českej republike som dvakrát absolvoval Jizerskú päťdesiatku. Vrcholom môjho behania na bežkách bolo zabehnutých 90 kilometrov na Vasovom behu vo Švédsku. Na štart sa postavilo 16 000 bežcov a ja som skončil na 1 568 mieste,“ pokračoval Miroslav.

Ku koncu minulého roka Miro absolvoval 755 pretekov a nabehal 78 486 kilometrov. V polovici tohto roka, keď to pôjde podľa plánu a bude zdravý, mal by našu zem obehnúť dvakrát.

"Za tie roky behania vďačím svojej rodine, ktorá už to berie ako súčasť nášho života. Počas mojej bežeckej kariéry stretol som mnoho zaujímaných ľudí a našiel mnoho priateľov. Za tie roky behania má nepostihol žiadny úraz, ani som nebol dlhodobo chorí. Za to vďačím zdravému životnému štýlu a regenerácii tela. Beh je mojím koníčkom a behať budem dovtedy, kým mi zdravie dovolí,“ konštatoval na záver Smetana, amatérsky bežec z Medzilaboriec.AUTOR : PA,
FOTO : archív MSVerzia pre tlač
11.02.2020Ako prežívate aktuálnu pandémiu COVID-19?


  • som doma (zatvorená prevádzka, prekážka na strane zamestnávateľa) (10%)
  • normálne pracujem (29%)
  • som optimista, verím, že sa to čím skôr skončí (38%)
  • mám veľké obavy, čo bude ďalej (24%)