Domov AKTUÁLNE > Šport

Dvadsiatykrát daroval krv na radnici

Medzi darcami mobilného Valentínskeho odberu na humenskom Mestskom úrade bol aj 27-ročný sninský futbalista – brankár MILOŠ LOJKA

Dvadsiatykrát daroval krv na radnici

HUMENNÉ. Každoročné sa na Slovensku spotrebuje asi 180 000 transfúznych jednotiek červených krviniek. Krv potrebujú pacienti po úrazoch a nehodách, ďalej pacienti z rôznymi nádorovými ochoreniami, pri pôrodoch a iných vážnych chorobách.

O dostatok krvi sa stará Slovenský červený kríž, ktorý pre darcov krvi organizuje rôzne kampane ako je Študentská kvapka, Mikulášska kvapka krvi, Vianočná kvapka krvi, Valentínska kvapka krvi, alebo iné akcie. Tohto roku Slovenský červený kríž vyhlásil už 24. ročník Valentínskej kvapky krvi. Územný spolok Slovenského červeného kríža v Humennom v spolupráci s Mestským úradom v Humennom zorganizovali mobilný odber krvi v priestoroch Mestského úradu. Celkove sa zaregistrovalo 43 darcov, ale po dôkladnej lekárskej prehliadke napokon krv darovalo 36 darcov, z toho 10 prvodarcov a to desať žien a 6 chlapov.

Medzi darcami bol aj 27-ročný sninský futbalista – brankár MILOŠ LOJKA. Bol to jeho dvadsiaty odber. Ako povedal ,,s darovaním krvi som začal pred šiestimi rokmi ako 21-ročný. Bolo to tiež na akcii Valentínska kvapka krvi, ktorú organizoval Slovenský červený kríž v Snine. Aj v našom klube MFK Snina máme niekoľkých darcov krvi. Spomeniem Ľubomíra Jankaja, ktorý je držiteľom zlatej Jánskeho plakety, Erik Hanc, ktorý je na hosťovaní v Stakčíne a ten daroval asi 25-krát a ďalší, ktorí majú menej odberov, alebo ešte len začínajú. Poznám futbalistov z Belej nad Cirochou, ktorí sa venujú tejto humánnej veci. S darovaním krvi budem pokračovať aj naďalej, ak mi to zdravotný stav dovolí. Krvi nikdy nie dosť, hlavne v letnom dovolenkovom období, kedy je väčší počet dopravných nehôd. Som rád, keď svojou krvou môžem pomôcť ľuďom, ktorí ju najviac potrebujú pri záchrane života“.


AUTOR, FOTO : PA


Verzia pre tlač
15.03.2019



Ste spokojný/-á s výsledkami komunálnych volieb 2018 v Humennom?


  • áno (58%)
  • nie (42%)