Domov AKTUÁLNE > Šport

Jozef SKVAŠIK : Zranenie ma trochu pribrzdilo

Moje dotyky s loptou boli doma na dvore, kde sa mi venoval otec, ktorý má postupne učil futbalovú abecedu

Jozef SKVAŠIK : Zranenie ma trochu pribrzdilo

DLHÉ NAD CIROCHOU/HUMENNÉ. Na hornom Zemplíne po futbalových ihriskách vo väčších, či menších obciach behá množstvo kvalitných futbalistov, ktorí po čase odchádzajú do väčších mestských klubov, kde majú lepšie podmienky.

Podobnou futbalovou kariérou prešiel aj 28-ročný JOZEF SKVAŠIK, rodák z Dlhého nad Cirochou,  v súčasnosti hráč FK Humenné.

Pred časom som ho stretol aj so snúbenicou na "Južnom námestí" v Humennom a tak sme zašli do cukrárne na dobrú kávičku a trochu pohovorili si o futbalovej kariére.

Aké boli tvoje začiatky vo futbale a kto ťa priviedol k futbalu?
Moje dotyky s loptou boli doma na dvore, kde sa mi venoval otec, ktorý má postupne učil futbalovú abecedu. Keď si už myslel, že dobre ovládam loptu, zaviedol ma na futbalové ihrisko medzi mladých futbalistov obce a tam som začal tréningy pod vedením Jozefa Piškanina. Po skončení 5. ročníka som prestúpil na ZŠ Hrnčiarska Humenné a bol som zadelený do futbalovej triedy. Mojimi trénermi boli Ján Opiela, Miroslav Fajfer, Jaroslav Varchola a Marek Lúčka. Hrával som za mladších a starších žiakov Humenné. Bol som vo výbere VsFZ pod vedením Petra Szenaya a Jozefa Kopejtka. Po skončení základnej školy som odišiel do Košíc a študoval na Športovom gymnáziu, ktoré som ukončil maturitou. Hrával som futbal za dorastenecké kategórie MFK Košice a mojimi trénermi boli Jaroslav Šimča, Jaroslav Rybár a Richard Hogera.

Aká bola tvoja cesta k seniorom a kde si zakotvil?
Ako 18-ročný som podpísal 5-ročnú profesionálnu zmluvu s MFK Košice a po krátkej zastávke v B-mužstve má tréner Tarkovič vytiahol do A-mužstva. Začal som striedavo hrať za A a B mužstva. Mojimi trénermi boli spominaný Štefan Tarkovič, Ján Kozák starší a Radel Látal. V roku 2014 pod vedením Radeka Látala sme vyhrali Slovenský pohár – Slovnaft Cup, kde vo finále v Myjave sme porazili ŠK Slovan Bratislava 2:1. Mojimi spoluhráčmi boli Peter Šinglár, Peter Kavka, Dávid Škutka, rodák z Belej nad Cirochou, Ján Novák, z mladších Martin Bukata, Ondrej Duda, rodák zo Sniny a ďalší. Po vypršaní zmluvy som si hľadal klub v zahraničí, no nakoniec som zakotvil v MFK Lokomotíva Zvolen.

Vo Zvolene si sa dlho neohrial a vrátil si sa na horný Zemplín do MFK Snina. Mal si nejaký dôvod?
Vo Zvolene som odohral iba jesennú časť. Viac má to ťahalo bližšie k domovu. Cez zimnú prestávku má kontaktoval bývali prezident MFK Snina Vladimír Drobňák a tak som mu prikývol. Bola tam výborná partia hráčov ako Peter Diňa, Peter Hišem, Jozef Lukáč, Ľubo Jankaj, Majo Pčola a ďalší. Počas pôsobenia v MFK Snina má trénovali Fero Hanc, Marek Lukáč, Paľo Diňa a Jozef Štafura.

Tvoja cesta zo Sniny viedla ku susedom do FK Humenné. No, veľa si toho nenahral.
Počas zimnej prestávky som si chodil zahrať salovku za Angels Humenné, s ktorým sme vyhrali II. regionálnu ligu, skupina východ. Tu som sa stretol s funkcionármi, ktorí mi ponúkli miesto v mužstve seniorov v FK Humenné. Žiaľ tesne po našej dohode s manažérom klubu Vladom Vasilenkom som sa vo futsalovom zápase nešťastne zranil a takmer rok som bol bez futbalu. Poranil som si koleno a išiel som na operáciu. Nastala dlhodobá rehabilitácia, pomalé vyklusávanie, práca s loptou až normálny tréning. Zranenie má pribrzdilo, ale všetko je už fit. Poďakovanie patrí trénerom a funkcionárom FK Humenné, že v najťažšej chvíli sa mi neobrátili chrbtom a pomohli mi a som opäť súčasťou mužstva. Momentálne sme v tvrdej príprave na nový súťažný ročník a tréner Jozef Škrlík nám nič neodpustí. Máme prípravné zápasy so silnými mužstvami. Chceme bojovať o čo najlepšie umiestnenie.

Zostáva ti popri športe ešte čas na koníčky?
Na koníčky už teraz nemám čas. So snúbenicou chodíme na prechádzky, občas si zahrám poker, pozriem si športové prenosy a rád si pospím.


AUTOR : PA
FOTO : súkromný archív J.S.Verzia pre tlač
08.07.2020Ako prežívate aktuálnu pandémiu COVID-19?


  • som doma (zatvorená prevádzka, prekážka na strane zamestnávateľa) (10%)
  • normálne pracujem (29%)
  • som optimista, verím, že sa to čím skôr skončí (38%)
  • mám veľké obavy, čo bude ďalej (24%)