Domov AKTUÁLNE > Šport

Medaila im ušla trikrát o vlások

Vrcholom atletickej sezóny 2020 boli majstrovstvá Slovenska juniorov v Trnave

HUMENNÉ. Vrcholom atletickej sezóny 2020 boli majstrovstvá Slovenska juniorov v Trnave. Na pretekároch 1. AK Humenné bolo cítiť únavu po krátkej, no nahustenej atletickej sezóne. Bojovnosť im však nechýbala a dali to každej disciplíny srdce.

V behu na 100 metrov sa najviac darilo Matejovi Kislanovi, ktorý si ako jediný zlepšil osobný rekord a posunul ho na 11.72s. Po stovke ho čakal štart štyristovky, kde dosiahol čas 54.73s a v rozbehu skončil na piatom mieste. Na druhý deň bežal 200 metrov, kde mu žiaľ silný protivietor nedovolil bežať čas na úrovni osobného maxima.

Miloš Jakubov po dlhšom tréningovom výpadku spôsobenou virózou si zmeral so súpermi sily v behu na 400 metrov. Čas 52.20s stačil na šieste miesto v rozbehu. Na polovičnej trati ho protivietor taktiež ubral o kvalitný výkon a tak časomieru zastavil na čase 24.42s. Samozrejme Miloš čakal viac, no tréningový výpadok tesne pred šampionátom si vybral svoju daň.

Bratov Basošovcov, Marca a Martina už dohnala únava po predĺženej sezóne. Boli to ich desiate preteky, niet sa čo čudovať. Pomalá štartová reakcia na stovke ubrala Marcovi šancu v boji o „osobák“. Martin, len prvým rokom dorastenec, tiež nebežal stovku podľa predstáv a dosiahol čas 11,97s. V nedeľu na dvojnásobnej trati im poveternostné podmienky taktiež nedopriali zabehnúť
kvalitné výkony.

Strednotratiar Samo Onderišin, prvý deň v behu na 1500 metrov s časom 4:34.87s obsadil v silnej konkurencii dvanáste miesto. Na druhý deň bežal osemstovku. Samo je veľký bojovník, no taktické chyby ho obrali o šancu na vylepšenie osobného maxima. Napokon dosiahol čas 2:08.14s, čo v treťom rozbehu stačilo na tretie miesto.

V sobotu bežali naši chlapci štafetu na 4x100m v zložení Kislan, Jakubov, Basoš, Basoš.

S časom 45.27s obsadili nepopulárne štvrté miesto. Vzhľadom na to, že okrem Miloša sú všetci chlapci dorastenci, to je obdivuhodný výkon. Avšak o čosi napínavejšia bola nedeľňajšia štafeta na 4x400m. Chlapci bežali v zložení Kislan, Onderišin, Basoš a Jakubov. Napínavé to bolo do posledného metra, v závere sa však viac darilo Bratislave a o cenný kov našich chlapcov obrala len o 15 stotín. Po sobotňajšom štvrtom mieste to bolo pre chlapcov sklamanie, no niet im čo vyčítať, ukázali tímovú prácu a veľkú bojovnosť.

Tamara Ivančová, obrovská bojovníčka, sa v sobotu na 1500 metrovej trati s časom 5:03.23s umiestnila na štvrtom mieste. V nedeľu na osemstovke sa odrzkadlila únava z predošlého dňa a nedokázala sa priblížiť k osobnému rekordu. Čas 2:26.25s postačoval v silnej konkurencii na šieste miesto.

Ivana Švigárová si v behu na 1500 metrov vylepšila osobné maximum z dorasteneckého šampionátu a dosiahla čas 5:14.80s. Celkovo obsadila siedme miesto. Beh na 800 metrov takticky nezvládla, skončila deviata v čase 2:31.39s.

Petra Frivaldská si na 400 metrovej trati utvorila osobný rekord 1:07.60s. V nedeľu si premiérovo vyskúšala 400 metrov cez prekážky, kde s časom 1:19.69 obsadila tretie miesto v rozbehu.

Nakoniec ju čakal skok do výšky. 145cm zvládla na prvý pokus, no laťku vo výške 150cm sa jej žiaľ nepodarilo preskočiť ani raz.

Všetkým pretekárom blahoželáme, a prajeme veľa úspechov do prípravy na ďalšiu sezónu.

AUTOR : Ivana Švigárová, Marek Lučka
FOTO : kolektív 1. AK Humenné