Domov AKTUÁLNE > Šport

Michal KRAJNÍK : Koleno ho odstavilo od futbalu

Vo svojom voľnom čase spolu so svojou manželkou Miškou radi chodia na cyklistické túry do prírody, radi lyžujú, no a rád pozera prenosy športových podujatí, najmä futbal

Michal KRAJNÍK : Koleno ho odstavilo od futbalu

SNINA. V meste pod Vihorlatom v tomto roku futbal oslavuje 93 rokov vzniku. Počas svojho účinkovania sa až osemkrát menil názov klubu. Naposledy v roku 1995 a odvtedy je to Mestský futbalový klub /MFK/ Snina.

Najväčší úspech futbal v Snine dosiahol v roku 1975, kde v Slovenskom pohári sa dostali až do semifinále, kde Sninčania prehrali s Interom Slovnaft Bratislava 2:0. Za to obdobie vychovali množstvo kvalitných futbalistov. Jedným z nich je aj 32-ročný MICHAL KRAJNÍK, bývalý futbalista Tatrana Prešov, v súčasnosti fyzioterapeut. 

Michal, mohli by ste nám v krátkosti porozprávať o tvojej futbalovej kariére?
Ako 7-ročného má do klubu priviedol môj otec Peter, ktorý bol mojim prvým trénerom, od ktorého som dostal dobré základy futbalu. V kategórii mladších žiakov má trénoval Ondrej Duda starší a u starších žiakov Marián Volarik. Navštevoval som ZŠ Budovateľská a chodil do futbalovej triedy a mojimi spolužiakmi boli Dávid Škutka, Ľubo Kordanič, či Peter Hišem. Ako žiak chodil som na výbery Východoslovenského kraja, kde si má všimol tréner Rastislav Masiarik a v 9. ročníku na pol roka som sa ako 14-ročný sťahoval do Tatrana Prešov. Tu som stretol skvelú partiu mladých futbalistov ako Martin Baran, Peter Katona, či Dávid Leško, s ktorými sme v doraste získali dvakrát strieborné medaily. V dorasteneckých kategóriách má trénovali tréneri Mihalik a Gombár. Hrával som aj v reprezentačných výberoch Slovenska v kategóriách U18, U19, a U20, kde má trénovali tréneri Moravec a Baran. Z vtedajších mojich spoluhráčov v reprezentácii aj dnes vyčnievajú Martin Dúbravka, či Michal Ďuriš. V osemnástich rokoch som po prvýkrát nastúpil za seniorov Tatran Prešov, ktorý hral II. ligu. O pol roka som sa zranil – roztrhnutý predný krížny väz v ľavom kolene. Koleno po operácii sa podľa predstáv nehojilo, boli problémy a tak som išiel na reoperáciu. Na druhý pokus bolo koleno v poriadku a tak má funkcionári Tatrana na rok poslali na rozohratie do druholigovej Šale, kde trénerom bol už nebohý Tibor Mezslenyi. Po roku som sa vrátil do Tatrana Prešov, kde mojimi spoluhráčmi boli Pico Petráš, Marek Penksa, Štefan Zošák, Lukáš Štetina, či Pavol Šafranko. Počas mojej futbalovej kariéry v Tatrane Prešov sa vystriedalo niekoľko trénerov, ako Roman Pivarník, Štefan Tarkovič, Laco Pecko, no najviac mi dali Jozef Kostelník a Ukrajinec Sergej Kovalec. Kolená nepočúvali a postúpil som sedem operácii a po poslednej operácii v roku 2013 ukončil svoju futbalovú kariéru. Za Prešov som odohral viac ako 90 majstrovských zápasov.
S futbalom ste skončili ako 25-ročný. Čo robíte teraz?
Po skončení futbalovej kariéry som začal študovať fyzioterapiu na Prešovskej Univerzite. Takže ako sa hovorí všetko zle je na niečo dobré. Moje zranenia má doviedli k povolaniu, ktorému sa venujem teraz. Popri štúdiu fyzioterápii som ešte dva roky trénoval mužov v neďalekej obci Šarišské Michaľany, kde sa nám podarilo postúpiť do III. ligy, skupina Východ. Už počas štúdia som začal spolupracovať s mojim kolegom a "fyzio mentorom“ Pavlom Mušinským v spoločnosti FYZOSAN.

Podarilo sa nám vybudovať rehabilitačné centrum, kde sa staráme o ľudí s bolesťami chrbtice a iné poúrazové zranenia. Niekedy k nám zavítajú aj známe mena ako Michal Hudák, Martin Jakubko, či Katka Knechtová, alebo hokejista Martin Gernát a ďalší. Popri práci vo Fyziosane som dva roky pracoval ako fyzioterapeut vo futbalovej akadémii Tatrana Prešov a jednu sezónu som s kolegom Jožkom Štieberom pomáhali s postupom do Fortuna ligy Pohroniu Žiar nad Hronom. Minulá rok som bol pozvaný do realizačného tímu Adriána Guľu reprezentácie U21. Zúčastnil som sa kvalifikačných zápasov proti Lichtenštajnsku a Francúzsku. V zimnej prestávke pán Guľa odišiel, prišiel konoravírus, všetko sa prerušilo a keď to všetko dobre dopadne kvalifikácia bude pokračovaž na jeseň.

A, čomu sa Michal ešte rád venuje?  Vo svojom voľnom čase spolu so svojou manželkou Miškou radi chodia na cyklistické túry do prírody, radi lyžujú, no a rád pozera prenosy športových podujatí, najmä futbal.AUTOR : PA
FOTO : súkromný archív M.K.
Verzia pre tlač
14.05.2020Ako prežívate aktuálnu pandémiu COVID-19?


  • som doma (zatvorená prevádzka, prekážka na strane zamestnávateľa) (12%)
  • normálne pracujem (24%)
  • som optimista, verím, že sa to čím skôr skončí (41%)
  • mám veľké obavy, čo bude ďalej (24%)