Domov AKTUÁLNE > Šport

PČOLOVCI A ŠACH PATRIA K SEBE

Osem hráčov s rovnakým priezviskom Pčola nastúpilo na nevšedný zápas


Osem hráčov s rovnakým priezviskom Pčola nastúpilo na nevšedný zápasŠachy ako šport majú v Snine a Humennom bohatú a dlhoročnú tradíciu a hráči vždy dosahovali vynikajúce výsledky. Snina hrala dokonca extraligu a bola tak dôstojným zástupcom nášho regiónu, dôkazom, že tu žije veľa šikovných a talentovaných ľudí.


Šach znovuzrodený
Tak ako v mnohých iných športoch, aj v šachu nastalo po páde socializmu obdobie úpadku. Najdôležitejšia činnosť, práca s mládežou, sa postupne zanedbávala a šachu sa venovalo čoraz menej ľudí. Našťastie sa dnes situácia zmenila a šach sa v našom regióne teší opäť veľkej obľube a to najmä u mladých školákov, ktorí sú skrze krúžky zapojení do projektu Šach na školách.

Veľkou oporou všetkých milovníkov tohto športu je humenská nezisková organizácia Šachy REINTER, n. o., ktorá aktuálne prevádzkuje až sedem tímov hrajúcich
od prvej po štvrtú slovenskú ligu, v ktorých má zastúpenie aj mnoho juniorských hráčov.


Pčolovci sa upísali šachu
Druhú marcovú nedeľu sa jej podarilo zorganizovať veľmi nevšedný zápas. Na predposledné domáce súťažné kolo v tretej šachovej lige nastúpilo proti tímu Slávia
Prešov PU B všetkých osem hráčov s rovnakým priezviskom Pčola. Stalo sa tak pri príležitosti oslavy 60. tych narodenín jedného z hráčov – Pavla Pčolu staršieho.
Celá rodina, ktorá je známa svojou láskou k tomuto športu, 
sa pri tejto príležitosti stretla za šachovnicami
a spoločne zdolala súpera v pomere 4,5 : 3,5.


Na prvej šachovnici hral medzinárodný šachový majster Pavol Pčola, ml., bývalý strieborný reprezentant z olympiády v Jerevane.
Druhú a tretiu šachovnicu obsadili Jaroslavovia otec a syn. Štvrtej kraľoval Peter Pčola, piatej Radoslav, šiestej Štefan, siedmej Ján a ôsmej oslávenec Pavol starší. Hrali tak dve generácie jednej rodiny, štyria bratia a ich deti s vekovým rozdielom 42 rokov medzi najmladším Jaroslavom (27) a najstarším Štefanom (69).

Na našu otázku, či sa takýto unikátny zápas ešte zopakuje, nám odpovedal Ing. Jaroslav Pčola st., riaditeľ Šachy REINTER, n. o. :„Na záverečnom posedení sme si všetci hráči sľúbili, že aj Štefanovu 70tku oslávime v rovnakom duchu a možno sa z toho stane aj rodinná tradícia.“
Autor + foto : M.A.
Verzia pre tlač
20.03.2014Ako prežívate aktuálnu pandémiu COVID-19?


  • som doma (zatvorená prevádzka, prekážka na strane zamestnávateľa) (7%)
  • normálne pracujem (31%)
  • som optimista, verím, že sa to čím skôr skončí (36%)
  • mám veľké obavy, čo bude ďalej (26%)