Domov AKTUÁLNE > Šport

POZVÁNKA : Usporiadajú Memoriál Jana Židzíka v zápasení

I. ročník MEMORIÁLU JANA ŽIDZIKA s medzinárodnou účasťou bude 21. októbra 2017 v Mestskej športovej hale v Snine

POZVÁNKA : Usporiadajú Memoriál Jana Židzíka v zápasení

SNINA. Začiatkom päťdesiatich rokov minulého storočia sa v meste pod Vihorlatom v Snine začalo s výstavbou strojárskeho podniku. Postupne sa podnik rozširoval a modernizoval. Do podniku prichádzali nové kádre. V roku 1958 do sninského Vihorlatu prichádza FRANTIŠEK KOKOŠ.

Vo voľnom čase sa venoval zápaseniu. V tom istom roku vznikol aj klub zápasenia pre silných mužov zo Sniny a okolia. Postupne sa klub vypracoval medzi popredné na Slovensku a Československu.

Vychoval majstrov športu a reprezentantov ako Andrej Burík, František Kováč, Ján Michalčin a Jana Židzika. Posledneý menovaný počas svojej zápasníckej kariéry bol dvakrát majstrom Československa, zúčastňoval sa mnohých domácich a zahraničných turnajov s dobrými výsledkami. Na ME v Bukurešti obsadil šieste miesto. V roku 1992 Ján Židzik zakladá nový zápasnícky klub SLÁVIA SNINA, kde sa prevažne venuje mladým zápasníkom a ženskej zložke, kde sa mu darí a jeho členky – juniorky Zubaťová a Terpáková reprezentujú Slovensko na ME.

Vychoval aj kadetských reprezentantov Slovenska a to Štofíka, Pavlika, Polačka, Júna, ktorí reprezentovali Slovensko na ME. Štofík bol aj na ME mužov. Žiaci a kadeti pod jeho vedením na majstrovstvách Slovenska jednotlivcov získali medailové umiestnenia. Náhle zomrel v roku 2012. Tohto roku by sa bol dožil 60 rokov.

Klub pokračuje ďalej pod vedením Antona Andrejka a venuje sa výchove mladej generácii. V klube majú aj družstvo dospelých, ktorý tvoria iba odchovanci klubu. Doteraz ich najlepšie umiestnenie bolo druhé a tretie miesto. Na majstrovstvách Slovenska jednotlivcov obsadzujú medailové umiestnenie.

V minulom roku ich člen Martin Runčák sa stal majstrom sveta veteránov. Matúš Jún bol bronzový na ME policajtov. Na domácich a zahraničných žinenkách dosahujú veľmi dobré výsledky. Slavomír Štofík sa stal so Sokolom Vítkovice majstrom Česka družstiev, kde hosťoval. Patril medzi najlepších v klube.

V rámci osláv 700. Výročia prvej písomnej zmienky o Snine mesto usporiadalo výstavu zápasníckeho športu boli ocenení mnohí športovci a funkcionári a boli zapísaní do pamätnej knihy mesta. Medzi nimi aj In Memoriam Ján Židzík. Ocenenie prevzala manželka Katka Židiková.

ZK SLÁVIA SNINA sa na počesť zakladateľa klubu rozhodla usporiadať pre žiakov I. ročník MEMORIÁLU JANA ŽIDZIKA s medzinárodnou účasťou, ktorý sa uskutoční 21. októbra 2017 v Mestskej športovej hale v Snine, na ktorý vás ZK Slávia Snina pozýva.

AUTOR, FOTO : PA


Verzia pre tlač
15.10.2017