Domov AKTUÁLNE > Šport

Seriál Majstrovstvá Slovenska upútaných modelov ukončili v Humennom

Humenské U-čko - najpočetnejšia bola kategória UŠ - upútané školené modely kde spoločne bolo prihlásených 20 súťažiacich.

Seriál Majstrovstvá Slovenska upútaných modelov ukončili v Humennom

HUMENNÉ. Posledné štvrté kolo súťaže upútaných modelov v kategórii F2B - akrobaty; UŠ - upútané školné modely a ŠUM - športové upútané polomakety lietadiel sa uskutočnilo v Humennom v dňoch 8. a 9. septembra 2018 na cvičnom ihrisku športového areálu pri Chemes a.s.

Už v piatok podvečer sa dostavila 8 členná skupina vedená Otom Šátekom z Tomášoviec a zamierili priamo na ihrisko kde sa malo lietať. Žiaľ dosť silný nárazový vietor a už v šere išli sa radšej ubytovať a potom navštívili program na námestí, ktorý bol organizovaný na Deň mesta. Vo večerných hodinách dorazili aj zástupcovia z Banskej Bystrice a bodovač Miro Rišo z Malaciek.

Brány areálu, kde sa malo lietať, sa už otvorili od 8.00 hod. a po postavení stanu, rozložení stolov a lavíc pre občerstvenie a výpočtové stredisko, ako aj ozvučenie boli pripravené. Po nástupe súťažiacich o 9,00 hod., riaditeľ súťaže Ján Gašpar privítal prítomných súťažiacich a oboznámil ich s programom. Športový komisár Attila Csontos oboznámil súťažiacich s pravidlami, po čom nasledovalo losovanie štartov pre jednotlivé kategórie. Na ihrisku sa vytvorili dva kruhy na lietanie.

Jeden bol súťažný a druhý tréningový.

O 9,30 bolo zahájenie súťaže v kategórii F2B - akrobaty, kde súťažili, žiaľ iba 4 súťažiaci. Aj tak úroveň súťaže bola vysoká. O to sa zaslúžil aj Patrik Dolobáč, juniorský reprezentant Slovenska na Majstrovstvách sveta vo Francúzsku - Landres, kde sa umiestnil na 5. mieste v kategórii juniorov a na celkov 4. mieste v družstvách v zložení Igor Burger (3. miesto) Alexander Schrek (14. miesto) a Patrik Dolobáč (41. miesto v celkovom umiestnení z 89 súťažiacich). Na druhom mieste sa umiestnil Attila Csontos - team manager Slovenského reprezentačného družstva na Majstrovstvách sveta v Landrés vo Francúzsku.

Na 3. mieste sa umiestnil Jakub Gašpar z LMK Humenné a na 4. Vincent Dolobáč, začínajúci adept v tejto kategórii, ktorý ak bude poriadne trénovať, tak môže už na budúcoročných Majstrovstvách Európy v Bulharsku aj prekvapiť.

Najpočetnejšia bola kategória UŠ - upútané školené modely kde spoločne bolo prihlásených 20 súťažiacich. V kategórii seniori sa na umiestnil:
1. Štefan Csontos, LMK Humenné - 266,5 bodov
2. Ján Gašpar, LMK Humenné - 264,5 bodov
3. Rastislav Kičura, LMK Humenné - 254,0 bodov
4. Jozef Ornth, LMK Banská Bystrica - 237,5 bodov
5. Mária Siváková, LMK Humenné - 216,0 bodov
6. Gabriela Šáteková, LMK Tomášov - 205,0 bodov
7. Viliam Valent, LMK Banská Bystrica - 170,0 bodov

V kategórii žiakov sa nám počet súťažiacich zvyšuje a štartovalo 13 súťažiacich.

Umiestnenie :
1. Daniel Sivák, LMK Humenné - ZŠ Hrnčiarska - 262,50 bodov
2. Samuel Gašpar, LMK Humenné - 243,0 bodov
3. Kristián Kokuľa, LMK Humenné - 242,0 bodov
4. Šimon Šátek, LMK Tomášov - 237,5 bodov
5. Ondrej Divko, LMK Tomášov - 235,0 bodov
6. Karolína Kotuľáková, LMK Humenné - ZŠ Hrnčiarska - 233,5 bodov
7. Jakub Noel Orendáč, LMK Humenné - ZŠ Hrnčiarska - 228,0 bodov
8. Martin Tacsik, LMK Tomášov - 225,5 bodov
9. Oliver Überlauer, LMK Humenné - ZŠ Hrnčiarska - 215,5 bodov
10. Mário Tacsik, LMK Tomášov - 207,5 bodov
11. Samuel Šátek, LMK Tomášov - 207,5 bodov
12. Matej Filip Divko, LMK Tomášov - 200,5 bodov
13. Jakub Tkáč, ZŠ Hrnčiarska - 84,0 bodov

Medzi najatraktívnejšie súťaže ŠUM - športové upútané polomakety lietadiel, sú postavené v pomernom merítku, ale s plochým trupom. Na budúci rok sa pripravuje úprava, že budú môcť v tejto kategórii štartovať už aj lietadlá s 3D trupom. Na ovládanie pomocných prvkov (vysunutie podvozku, klapiek, odhodenie bômb, výsadok parašutistov a pod.), sa bude môcť používať aj RC vysielač, čo zvýši ešte viacej ich atraktivitu pri súťaži.

V uvedenej kategórii štartovalo 5 súťažiacich, ktorých umiestnenie je nasledovné:

1. Kristián Kokuľa, LMK Humenné, AVIA B-71 - 2666,0 bodov
2. Jakub Gašpar, LMK Humenné, JAK 50 - 2607,0 bodov
3. Daniel Sivák. LMK Humenné - ZŠ Hrnčiarska, SU-31M - 2598,0 bodov
4. Oliver Überlauer, LMK Humenné - ZŠ Hrnčiarska, P-38 - 718,0 bodov
5. Samuel Gašpar, LMK Humenné, MIG-3 - 644,0 bodov

Po obidva dni fúkal nárazový vietor až do 8 m/sek čo ešte dovoľujú pravidlá, ale celá súťaž sa zaobišla bez havárie. Tréner pre upútané modely p. Ján Gašpar, vyhodnotí seriál Majstrovstiev Slovenska a pri najbližšej možnej akcii budú Majstri Slovenska a aj na ďalších miestach umiestnení súťažiaci odmenení. Prípravou nových pravidiel pre kategórie UŠ a ŠUM veríme, že sa zatraktívni ich poslanie.

Teraz nás čaká posledné vystúpenie "RINGMASTER";, ktoré je celosvetové lietanie s určeným typom lietadla a začína sa v Japonsku v sobotu 6. októbra 2018 od 8,00 hod na všetkých letiskách celého sveta. Po dvoch ročníkoch je Slovensko na 1. mieste s najväčším počtom lietajúcich pilotov a s najviac odlietanými letmi.

Tešíme sa na Vašu účasť a dúfame, že aj Vy si chcete vyskúšať svoje schopnosti ovládať lietadlo.

AUTOR, FOTO : csarpi
Verzia pre tlač
11.09.2018Ste spokojný/-á s výsledkami komunálnych volieb 2018 v Humennom?


  • áno (60%)
  • nie (40%)