Domov AKTUÁLNE > Šport

Štyri medaily zo šampionátu majstrovstiev Slovenska žiakov v Trnave

Posledným vrcholom atletickej sezóny boli majstrovstvá Slovenska žiakov v malom Ríme v Trnave

HUMENNÉ. Posledným vrcholom atletickej sezóny boli majstrovstvá Slovenska žiakov v malom Ríme v Trnave. 1. Atletický klub Humenné a jeho pretekári zabojovali a priniesli štyri cenné kovy.

Najviac ma to potešilo, ako reprezentačného trénera, pri udeľovaní ocenení na stupni víťazov, kde som mal tú česť svojim zverencom podať ruku a poblahoželať k super výkonom a medailám.

Najlepšie si počínala Michaela Ivančová a jej dve individuálne zlaté a jedna bronzová medaila zo štafety ju radí medzi najúspešnejšiu z našej veľkej výpravy. Miška nastúpila s sobotu na 2000m a časom 6:42,27 skoro atakovala Slovenský rekord. Super osobný rekord ja právom radí medzi najlepšie vytrvalkyne /strednotratiarky/ na Slovensku. V nedeľu nastúpila na svoju obľúbenú trať a to 800 m. Silný protivietor na cieľovej rovinke ju neposunul na osobný rekord no aj tak bola za hviezdu a ako víťazka priviedla "pelotón" bežcov do cieľa s časom 2:22,50. Dievčatá zabojovali na štafete 4x300m. Hoci nám chýbalo želiezko v silnej zostave v podaní Natálie Bobaľovej/necestovala pre zranenie členka/ sa dievčatá zomkli a v silnej konkurencií zabojovali a skončili na krásnom tretiom mieste /zostava: Polovková, Matuščáková, Mihaľková a Ivančová/.

Ďalšiu medailu priniesol podľa papierových predpokladov Ondrej Vrábeľ. Mal tri silné disciplíny no jedna z nich vynikala najviac. V skoku do diaľky sa na začiatku trápil z rozbehom. Postupne sa dostal na druhé miesto no v piatom pokuse bol prekonaný a ocitol sa na tretiom mieste. Keď že preteky končia až šiestym pokusom tak Ondrej nezaprel v sebe bojovného ducha a posunul svoj výkon na úroveň 608 cm. Bol to zhodný výkon ako pretekára na druhom mieste. V tomto prípade rozhoduje ďalší lepší pokus pretekára a ten mal Ondrej lepší na úrovni 601 cm. Po Patrikovi Megelovi nám rastie ďalší talent v skokoch a šprintoch.

Samozrejme Ondrej je majster Slovenska a Slovenský rekordér vo viacboji mladších žiakov v hale čim potvrdzuje svoj veľký rozptyl v disciplínach. Nastúpil aj v behoch na 60 m a 150 m. Po postupe do finále na 60m skončil celkovo na 7. mieste časom 7,66 s/rozbeh 6,52 s/.

Pomalší štart ho obral možno o ďalšiu medailu. Na 150 sa osobné maxima v protivetre čakať nedali no Ondrej v rozbehu to vyvrátil a časom 17,88 s si vybojoval postup do finále. Vo finále to už bolo o úbytku síl. Nakoniec to stačilo na siedme miesto časom 18,02 s.

Smolu mal v behu na 60m Filip Ganaj. Po super časoch na krajských kolách si Filip trúfal bojovať o vylepšenie aj na MSR žiakov. Skorší štart a diskvalifikácia ho zomkla a vyprovokovala na lepší beh v nedeľu na 150m. V rozbehu dobehol na 5. mieste časom 19,56 s. Bolo to v protivetre na úrovní osobného maxima.

Bianka Polovková si načasovala formu veľmi dobre. Na 300m si vytvorila osobné maximum s časom zvíťazila v druhom rozbehu časom 43,23 s. Celkovo to v sumári stačilo na siedme miesto. Konečne jej beh vyšiel ako si priala. Mňa to potešilo, lebo Bianka je na tréningu veľký dráč a dava do prípravy veľa. Na 60 m si tak isto vytvorila osobný rekord časom 8,52 s skončila v rozbehu na 5. mieste. Samozrejme čakala čas pod 8,50 s. Na 150 m skončila časom 20,79 s na 19. mieste.

Veronika Matuščáková na 60m skončila v rozbehu na štvrtom mieste časom 8,58 s. V behu na 150 sa konečne posunula výrazne a čas 20,35 skončila v rozbehu na 3. mieste a celkovo na 12. mieste. Samozrejme Veronika je ešte na budúci rok staršia žiačka a jej posun vo výkonnosti o rok čakám výraznejšie, aj na medailu.

Náš ďalší veľký talent v stredných tratiach je Janka Mihaľková. Janka sa predstavila v behu na 2000 m v sobotu. Celkovo skončila na piatom mieste výkonom 7:05,72. Čím neprekvapila no ani nezaostala za osobným rekordom. Jej beh na 1500 m prek. bol o niečo lepší skôr asi jej nečakaný úspech a sklamanie. Janka si počas celého behu počínala veľmi dobre. Držala sa na druhom mieste do posledného kola a ešte na 150 m pred cieľom bežala dobre. Vodná priekopa sa jej stala osudnou a pád jej nedovolil bojovať o vytúženú medailu. Hoci po páde vstavala ako sa dalo no náskok súperiek cca 20 m a jej úprosné sťahovanie na cieľovej rovinke zaznamenal sklamanie. Prehrať v boji o medailu na 1,5 km prek. o dvadsaťštyri stotín zabolí veľmi. Štvrté miesto bolo slabou náhradou jej kvalitného behu. Veľké sklamanie nahradila radosť nakoniec v zisku medaile v štafete, kde dievčatá podali super výkon.

Premiéru na MSR Slovenska mali dve naše dievčatá v hode diskom a hode oštepom.

V disku sa prvýkrát v tejto sezóne predstavila Zuzka Pavlíková. Zuzka po ročnej kondičnej príprave a medaile z kraja v hode diskom okúsila vrcholné atletické podujatie. Disk je disciplína ktorá je závislá od techniky, veta a skúsenosťami získanými pretekmi. Zuzka na tréningoch hádže už na úrovni medaily na Slovensku. Samozrejme to musí potvrdiť aj tam. Ja verím, že o rok na Slovensku sa bude vedieť dostať cez 30 m a to je Slovenská špička, veď Zuzka je o rok ešte staršia žiačka. Jej výkon 21,31 m stačil na 10. miesto. Má potenciál, chce na sebe pracovať a časom sa to ukáže.

Sofia Gajdošová v hode oštepom tak isto hľadá svoju atletickú kariéru. V kraji jej ušla medaila tesne no jej posun o päť metrov od začiatku do súčasnosti nasvedčuje, že oštep jej sedí a musí sa vypretekať. Na Slovensku saj až tak nedarilo s výkonom 19,87 m skončila na 20. mieste. No vie už hádzať na úrovni 25 m čo potvrdila na krajskom kole.

Všetkým oceneným ešte raz blahoželám a prajem veľa úsilia, zanieteniu na ďalších tréningových jednotkách a úspechy na športových podujatiach prídu samé. Ako hovorí staré porekadlo "Bez práce nie sú koláče". Športu zdar!

ZDROJ, FOTO : Mgr. Marek Lučka, reprezentačný tréner U-16/ žiaci, tréner 1. AK Humenné