Domov AKTUÁLNE > Šport

Tobias SZILVÁSI : Skúša to s futbalom v zahraničí

Týždeň pred začiatkom jarnej časti súťaže, pre všetkých futbalistov a fanúšikom dala celosvetová pandémia koronavírusu COVID 19 jasnú stopku

Tobias SZILVÁSI : Skúša to s futbalom v zahraničí

HUMENNÉ. FK Humenné má výbornú základňu mládeže, kde vychováva mladých futbalistov pre seniorsky tím.

Mnohí odchádzajú na vysoké školy do iných miest, kde hosťujú v iných kluboch. Jedným z nich je aj 23-ročný TOBIAS SZILVÁSI, študent 4. ročníka magisterského štúdia Akadémie Policajného zboru v Bratislave, ktorý mi porozprával o svojej futbalovej kariére.

"Futbal ma bavil už ako malého chlapca. V neskoršom veku má rodičia zobrali na tréning prípravky, kde trénoval Alexander Bochyn, ktorý ma prijal do kolektívu mladých prípravkárov. V žiackych kategóriách ma trénovali Feigel, Kimák, Tongeľ, Čirák a Štachura. Klub sa menil podľa majiteľov. Boli to 1. HFK Humenné, ŠK Futura Humenné. Rok som pauzoval, keď som mal zranenie chrbtice. Ako 17-ročný som prišiel do začínajúceho dnešného FK Humenné. Nastupoval som aj za mužstvo Áčka, kde bol trénerom Slavomír Kočerha. V nasledujúcom novom ročníku sme postúpili do IV. ligy pod vedením trénerskej dvojice Jozef Valkučák a nebohý Pavol Roman.

V závere septembra som odišiel študovať do Bratislavy a v jarnej časti som začal hrať za za Dunajskú Lužnú, kde som bol na hosťovaní. Hneď v prvom ročníku na vysokej škole stal som sa reprezentantom v malom a veľkom futbale. Medzi najväčší úspech na akademickej úrovni môžem považovať víťazstvo vo vysokoškolskej lige v malom futbale a účasť na Zimnej univerziáde Slovenska 2018 v Banskej Bystrici, kde sme obsadili tretie miesto.

Ďalšie moje kroky na klubovej úrovni smerovali na polročné hosťovanie do ŠKO Miloslavov a potom na dve sezóny do IV. ligového SFC Kalinkovo. Tu som sa spoznal s viacerými úspešnými futbalistami z horného Zemplína ako Samuel Žido, Vladimír Chudina, či Daniel Demčák. Letnú prípravu v ročníku 2018/2019 som začal v materskom klube FK Humenné pod vedením trénera Punišu Memedoviča. Štartoval som v pohárových a majstrovských zápasoch III. ligy, skupina východ. V polovici septembra mi začala škola a tak som sa znovu pripojil k mužstvu SFC Kalinkovo, kde mužstvo v tomto ročníku malo najvyššie ambície a to postup do tretej ligy, skupina západ. To sa nám aj podarilo pod vedením trénerov Jozefa Šajánka a Mariána Janšáka.


Túto sezónu SFC Kalinkobo začalo účinkovanie v III. lige už pod taktovkou bývalého reprezentanta Slovenska Attilu Pinteho. Ako nováčik súťaže sme jesennú časť ukončili v dolnej časti tabuľky.

Prenasledovali nás zranenie a úzky káder. Niekedy musel nastúpiť aj tréner. Počas zimnej prestávky som dostal niekoľko ponúk na prestup a to z mužstiev III. ligy, ale aj zahraničia a to z rakúskeho klubu FC Winden, účastníka II. ligy Nord. Bol som na týždennej skúške, ktorá vyústila do podpisu zmluvy. Zimnú prípravu a prípravné zápasy som absolvoval už s novým mužstvom pod vedením Harolda Totha. V mužstve pôsobí niekoľko Slovákov. Jedným z nich je aj bývalý prvoligový hráč Interu Bratislava, MFK Ružomberok, alebo Trnavy Marián Tomčák. Týždeň pred začiatkom jarnej časti súťaže, pre všetkých futbalistov a fanúšikom dala celosvetová pandémia koronavírusu COVID 19 jasnú stopku. Súťaž bola zrušená na základe rozhodnutia Rakúskeho futbalového zväzu.

Od toho času sa nachádzam doma v Humennom. Som stále v kontakte s trénerom a funkcionármi klubu. Individuálne trénujem a pokračujem vo vysokoškolskom štúdiu online formou. Verím, že čoskoro sa začnú všetky súťaže.AUTOR : PA
FOTO : súkromný archív T.S.

Verzia pre tlač
18.05.2020Ako prežívate aktuálnu pandémiu COVID-19?


  • som doma (zatvorená prevádzka, prekážka na strane zamestnávateľa) (12%)
  • normálne pracujem (24%)
  • som optimista, verím, že sa to čím skôr skončí (41%)
  • mám veľké obavy, čo bude ďalej (24%)