Domov AKTUÁLNE > Šport

Víťazom klubovej súťaže Ringmaster 2017 o najväčší počet letov sa stal Samuel Gašpar

Humenné v celosvetovom hodnotení druhé za Košicami a pred Las Vegas

Víťazom klubovej súťaže Ringmaster 2017 o najväčší počet letov sa stal Samuel Gašpar

HUMENNÉ. Leteckí modelári, priaznivci upútaného letu, sa už niekoľko mesiacov pred prvým októbrovým víkendom (7. - 8. Októbra 2017) pripravovali na najväčšie celosvetové podujatie lietania s upútanými modelmi – Ringmaster Fly-A-Thon (letecký maratón), ktorý sa tento rok konal už po desiatykrát.

Krása tohto podujatia je v tom, že nejde o klasickú súťaž, ale o propagáciu upútaných modelov na počesť amerického konštruktéra Matta Kaniu, ktorý svoj legendárny upútaný model Ringmaster skonštruoval v roku 1950. Hovorí sa, že práve z tohto typu upútaného modelu bolo vyrobených najviac kusov na svete.

Lietalo s modelmi s plochým trupom s rozpätím 900 mm. Modely sú poháňané elektromotorom s regulátorom 25A a trojčlánkovým LiPo akumulátorom 1300mAh, s ktorými sme absolvovali zhruba päť minútových letov. Tento rok Attila Csontos (autor článku) zhotovil aj „mini“ Ringmaster s rozpätím 420mm, ktorý poháňa motor „žhavík“ Cox Tee Dee 0.020 (cca 0.33 ccm).

Slovensko sa do podujatia zapojilo už po štvrtýkrát. Doteraz sa tradične v sobotu lietalo v Humennom a v nedeľu v Košiciach. Aby sme si tento rok „nahnali body“ do celosvetového rebríčka, časť modelárov už aj v sobotu zorganizovala lietanie na futbalovom ihrisku na jednom z najväčších košických sídlisk.

Akcia v Humennom sa lietala na školskom ihrisku ZŠ Dargovských hrdinov.

Humenskí modelári túto akciu pokladajú za možnosť propagovať nielen upútané modely, ale aj modelárstvo všeobecne. Preto toto podujatie je otvorené širokej verejnosti a ktokoľvek si môže prísť vyskúšať riadenie upútaného modelu.
V tomto roku bola vyhlásená aj klubová súťaž o najväčší počet letov, ktoré zaletí jediný pilot.

Napriek rôznym zlým predpovediam počasia sa toto nakoniec umúdrilo a obidva dni boli prakticky bez zrážok. Vďaka tomu sa kluboví piloti po minútových letoch striedali s návštevníkmi, ktorým pomáhali pilotovať modely Ringmaster.

Pre spestrenie podujatia sa mladí modelári rozhodli vyskúšať upútaný kombat s Ringmastrami a taktiež aj tímové lietanie. Časovač elektroniky modelu bol nastavený na 30 sekúnd letu. Po pristátí modelu „mechanik“ musel utekať dookola kruhu, rozpojiť konektor akumulátora, znova ho spojiť a odštartovať model. A toto celkove šesťkrát. Išlo nielen o to, aké rýchle nohy má mechanik, ale aj ako presne dokáže pilot pristáť čo najbližšie k svojmu mechanikovi.

Nedeľné lietanie v Košiciach sa aj tento rok odohrávalo v Mestskom parku Košice, v centrálnej mestskej zóne. Žiaľ tento rok sa nestretli dátumy Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach a nášho podujatia, tak sme očakávali slabšiu návštevnosť. Boli sme však milo prekvapení (a večer poriadne uťahaní), pretože parkom neustále prúdili hlavne rodičia s malými ratolesťami, ktoré si nemohli odoprieť možnosť vyskúšať si riadiť „lietadielko“.

Dúfame, že aspoň niektoré z detí táto akcia oslovila natoľko, že sa s nimi stretneme v dielňach na modelárskych krúžkoch či už v Humennom alebo v Košiciach.

Výsledky celosvetového podujatia v tomto roku sú takéto :
* počet letov celosvetovo - 4190
* počet pilotov celosvetovo -713.

* Na Slovensku sa podujatia zúčastnilo 242 pilotov (91 Humenné a 150 Košice) a celkovo sme absolvovali 715 letov (296 Humenné a 419 Košice) !

* V roku 2016 to bolo 189 pilotov a 496 letov.

* V celosvetovom hodnotení miest, kde sa Ringmaster Fly-A-Thon 2017 lietal na prvom mieste skončili Košice, na druhom Humenné a na treťom mieste Las Vegas (Nevada, USA).

* Víťazom klubovej súťaže o najväčší počet letov sa stal Samuel Gašpar (12 rokov) s počtom letov 105.


FOTOreport z podujatia TU :-)

AUTOR : ATTILA CSONTOS
FOTO : JAKUB CSONTOS


Verzia pre tlač
21.10.2017