Domov AKTUÁLNE > Šport

Zápasníci Slávie Snina hodnotili uplynulý rok

Mladí zápasníci trénujú pod dohľadom kvalifikovaných odborníkov

Zápasníci Slávie Snina hodnotili uplynulý rok

HUMENNÉ. Zápasenie je individuálny šport, kde zápasníci – borci prekonávajú jeden druhého svalovou silou. Používajú veľké množstvo útočných a obranných chvatov. Cieľom zápasníka je súpera položiť na lopatky.

V minulom roku Sninské zápasenie oslávilo šesťdesiat rokov svojho trvania. Počas tohto obdobia klub prešiel mnohými názvami a nakoniec mu ostal názov Vihorlat, ktorý vychoval desiatky vynikajúcich zápasníkov, ale aj štyroch majstrov športu. Jedným z nich bol aj nebohý Ing. Ján Židzik, ktorý v roku 1992 založil nový ZK SLÁVIA SNINA, kde predsedom sa stal Ing. Anton Andrejko. Zo začiatku sa v klube venovali ženskej zložke a výchove mladým zápasníkom. Na počesť svojho zakladateľa klub organizuje Memoriál Jana Židzika pre prípravkárov, mladších a starších žiakov s medzinárodnou účasťou.

Na prelome rokov športové kluby hodnotia celoročnú prácu svojich športovcov, ale aj celého klubu. Preto som zašiel za predsedom ZK SLÁVIA SNINA Ing. Antonom Andrejkom, ktorý mi v krátkosti zhodnotil rok 2018.

"No rok 2018 si myslím bol úspešný, konštatoval predseda klubu. Na prelome rokov 2017/2018 sa nám podarilo dokončiť – zrekonštruovať nové priestory na Elokovanej ZŠ 1. mája, kde sme vytvorili vynikajúce podmienky pre členov nášho klubu. Postupne sme zriadili malú posilovňu. V súčasnosti klub má 62 členov, z toho 39 aktívnych. Mladí zápasníci trénujú pod dohľadom kvalifikovaných odborníkov – trénerov. V minulom roku sme sa zúčastnili 23 turnajov a to šesť medzinárodných a to v Českej republike, Poľsku a v Moldavskej republike a 17 ligových a nemajstrovských domácich súťaži. Usporiadali sme II. Ročník Memoriálu Jana Židzika s medzinárodnou účasťou za podpory PSK. Štartovalo na ňom 68 mladých zápasníkov vo vekových  kategóriách prípravka, mladší a starší žiaci. Na majstrovstvách seniorov jednotlivcov bol najlepší Slavomír Štofík, ktorý obsadil druhé miesto. Maroš Tóth a Dávid Polačko obsadili nepopulárne štvrté miesta. Ondrej Blaško a Milan Kostišče si vybojovali šieste miesto.Dobre si počínal aj junior Maroš Tóth, ktorý na majstrovstvách republiky obsadil štvrté miesta. Starším žiakom sa na majstrovstvách Slovenska až tak nedarilo, kde obsadilo šieste a siedme miesto. Celkové hodnotenie vo voľnom štýle z pomedzi 35 klubov sme obsadili 20 miesto. V seniorskej lige sme obsadili piate miesto. Družstvo seniorov je zložené z vlastných odchovancov, ktorí pracujú po celom Slovensku, ba aj v zahraničí a niektorí majú s uvoľňovaním zo zamestnania. Pravidelne sme účastníkmi žiackej ligy, skupina Východ. Jednotlivci súťažia v štyroch kolách vo vekových kategóriách prípravka, mladší a starší žiaci. V minulom roku spomedzi ôsmich klubov sme obsadili druhé miesto s 272 bodmi. V žiackej lige sa najviac darilo Š. Aľušikovi, P. Sivčovi, O. Andrejkovi, O. Firkaľovi a iným. Darilo sa nám aj na medzinárodných žinenkách, kde Oliver Andrejko sa stal víťazom na dvoch turnajoch v Poľsku, na turnaji v Českej republike v Ostrave a v Prahe obsadil prvé miesto a tretie miesto v Brne. V minulom roku sme sa dvakrát zúčastnili sústredenia a to v Stakčíne a medzinárodného sústredenia v Moldavskej republiky v meste Larga,Tohto týždenného sústredenia sa zúčastnilo 81 mladých zápasníkov. Nová zápasnícka hala a dobre vybavená posilovňa láka mnohých prípravkarov, mladších a starších žiakov, kadetov a juniorov. Dvere sú otvorené pre všetkých. Aj touto cestou sa chcem poďakovať všetkým pretekárom, rodičom, fanúšikom, mestu Snina, ale aj všetkým sponzorom za ich podporu a verím, že ich nesklameme a budeme úspešne reprezentovať náš klub, mesto Snina, ba aj Slovensko na medzinárodných turnajoch v zahraničí aj v roku 2019,“ konštatoval Anton Andrejko, tréner a šéf klubu Slávie. Mladí zápasníci tvrdo trénujú a prípravujú sa na domáce a zahraničné turnaje. Na stole už majú pozvánku na medzinárodný mládežnícky turnaj do Plzne. Zápasníci sa venujú aj iným aktivitám ako cyklistika, malý futbal, turistike a podobne. Prajeme veľ úspechov v roku 2019.AUTOR, FOTO : PA


Verzia pre tlač
11.01.2019Ste spokojný/-á s výsledkami komunálnych volieb 2018 v Humennom?


  • áno (56%)
  • nie (44%)