Domov AKTUÁLNE > Z okolia

AJ V SNINE OCEŇOVALI DARCOV KRVI

Darovať krv môžu iba ľudia, ktorí sa pozerajú na svet srdcomDarovať krv môžu iba ľudia, ktorí sa pozerajú na svet srdcom
SNINA - V živote človeka sú chvíle, keď svojim pričinením, obetavosťou a tak trochu aj odvahou pomôže pri záchrane ľudských životov a to tým najdrahším – vlastnou krvou. Málokto z tých, ktorí darujú svoju krv pre iných, nad takými otázkami nerozmýšľajú. Berú to ako niečo samozrejme, ľudské, skôr s myšlienkou na to, že aj oni, alebo ich najbližší môžu nenahraditeľnú pomoc potrebovať. 


Sú celé rodiny, ktoré sa venujú darovaniu krvi. Slovenský Červený kríž takýchto darcov krvi podľa počtu odberov oceňuje plaketou profesora MUDr. Jána Janského a medailou profesora Jána Kňazovického za mnohonásobné darovanie krvi.Minulý týždeň Územný spolok Slovenského červeného kríža v Snine v spoločenskej sále Domu humanity zorganizoval slávnostné odovzdávanie Jánského plakiet darcom krvi.Celú akciu moderovala Ľubica Lattová, ktorá privítala primárku Hematologicko-tranfuziologického oddelenia nemocnice A. Leňa v Humennom  MUDr. Valériu Bašistovú, ktorá vo svojom vystúpení konštatovala, že Janského plakety sa udeľujú na počesť spomínaného českého psychiatra a neurológa, ktorý ako prvý opísal delenie ľudskej krvi na štyri základné krvné skupiny, sa dobrovoľným darcom krvi v Česku a na Slovensku udeľuje táto plaketa. Profesor Janský bol veľkým propagátorom darcovstva krvi. Ďalej sa poďakovala všetkým darcom za ich humánny čin. K prítomným sa prihovoril aj primátor mesta Snina, Ing. Štefana Miľovčíka, ktorý sa im poďakoval za ich prístup k darovaniu. Ako zdôraznil, darovať krv môžu iba ľudia, ktorí sa pozerajú na svet srdcom, citlivo reagujú ma bolesti známych i neznámych.  V kultúrnom programe vystúpili učitelia Základnej umeleckej školy v Snine.


Bolo ocenených 71 darcov, z toho 37 darcov získalo bronzové plakety, 24 striebornýé, 7 zlaté, 2 diamantové medaily za 80 odberov a to pán Emil Voznák a Ján Lenko
a jednu Kňazovického medailu za 100 odberov, ktorú získal Milan Harič.

Plakety, medailu a upomienkové darčeky darcom krvi odovzdala MUDr. Valéria Bašistová, primárka HTO, Ing. Štefan Miľovčík, primátor mesta Snina a Bc. Anna Pavlíková z Územného spolku SČK. Všetci sa zhodli, že darovaním krvi naplňajú myšlienku, že niekomu zachránili život, alebo aspoň čiastočne pomohli vyliečiť chorobu, zmierniť bolesť.

                                                                                                                   
TEXT a FOTO : PAVEL  ANDRAŠČÍK
Verzia pre tlač
07.12.2015Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (35%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (26%)
  • nie, nebudem riskovať (39%)