Domov AKTUÁLNE > Z okolia

FUTBALISTI BELEJ DAROVALI KRV

Beľanskí športovci s veľkým srdcomBeľanskí športovci s veľkým srdcom
HUMENNÉ/BELÁ NAD CIROCHOU - Darovať krv z čistej lásky človeka k človeku z morálneho presvedčenia je jedným z najkrajších darov.


Tomáš Piškanin, 6-násobný darca krvi
 

Citlivo reaguje na bolesti známych i neznámych, ktorí vedia, že len človek môže byť človeku nádejou. V súčasnom zrýchlenom a modernom svete vzrastajú ťažké úrazy, pribúdajú zhubné choroby a podobne. Z dennej praxe vieme, že spotreba krvi z roka na rok narastá. Každý zdravý človek by si mal preto uvedomiť, že najšľachetnejšou  pohnútkou je pomôcť ľuďom pri záchrane  života a pri navrátení zdravia. 


Aj mladí futbalisti z Belej nad Cirochou, okres Snina sa venujú okrem iného humánnej činnosti – darcovstvu krvi. Ako nám povedal Dominik Brečka 24-násobný darca krvi. "Do obce Belá nad Cirochou dvakrát do roka chodí mobilná tranfúzna stanica. Medzitým chodíme na odbery do Humenného, keď nám dovoľujú pracovné, či študentské povinnosti. Zlanáril som aj mladších futbalistov - Tomáša Piškanina, ktorý je šesťnásobným darcom krvi, ďalej Dominika Haburaja, ktorý doteraz daroval svoju krv trikrát. Na tranfúznych staniciach je vždy nedostatok krvi, hlavne v letných mesiacoch, kedy pribúda viac nehôd, či iných úrazov. Aj naďalej budem motivovať mladých futbalistov, aby sa stali darcami krvi," hovorí Brečka.

"Krv som zatiaľ daroval iba šesťkrát a priviedol mak tomu môj spoluhráč. Darcovstvu sa budem venovať aj naďalej," pripája sa 20-ročný Dominik Haburaj, ktorý krv daroval ešte len trikrát. Priznáva, že z prvého odberu mal strach, no nedal som to na sebe vedieť. "Mám dobrý pocit z darovania, že môžem pomôcť niekomu inému.  Aj touto cestou vyzývam mladých ľudí, aby darovali svoju krv pre záchranu ľudských životov," dodáva mladý športovec.


                                                                                                          Text a foto: Pavel ANDRAŠČÍK
Verzia pre tlač
17.09.2015Ako prežívate aktuálnu pandémiu COVID-19?


  • som doma (zatvorená prevádzka, prekážka na strane zamestnávateľa) (12%)
  • normálne pracujem (24%)
  • som optimista, verím, že sa to čím skôr skončí (41%)
  • mám veľké obavy, čo bude ďalej (24%)