Domov AKTUÁLNE > Z okolia

KAUZA STRATENÝCH OBRAZOV VYRIEŠENÁ

Riaditeľka prišla o flek, obrazy sa vracajú do múzeaRiaditeľka prišla o flek, obrazy sa vracajú do múzeaMEDZILABORCE – Kauza požičaných obrazov z Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach sa rozuzľuje. Poslanci PSK na utorkovom zasadnutí odvolali riaditeľku Valiku Maďarovú z funkcie, na rozlúčku jej ešte hlavný kontrolór prešovskej župy Jozef Hudák pribalil podpísal trestné oznámenie za porušenie zákona pri správe cudzieho majetku. A obrazy? Tie sa našli. Vraj sú na bratislavskej polícii a o pár dní by sa mali vrátitť do múzea.Od prevalenia kauzy bol riaditeľke prerušený výkon funkcie a ona je na PN-ke. Pred utorkovým zadadnutím PSK oslovila poslancov písomnou formou, aby vyjadrila svoj podľad na celý problém.


Hodnotu vyčíslili na vyše 35 tis. eur
Predmetom nezákonnej výpožičky boli serigrafie Marilyn Monroe a Campbell´s Soup, Hot Dog Bean. Podľa informácií z médií odborníci hodnotia diela na cca 500 eur (Marilyn Monroe) a 35 000 eur (Campbell´s Soup, Hot Dog Bean). Podľa odbornej revízie z roku 2014 je cena Campbell´s Soup 4 705 a cena Marilyn Monroe 275 eur. Nadobúdacia hodnota Campbell´s Soup bola 2 800 amerických dolárov. "Ostatné informácie v tejto chvíli nemáme k dispozícii, pretože zamestnanci Útvaru hlavného kontrolóra PSK sa nevedia z dôvodu práceneschopnosti riaditeľky dostať k zmluvám uloženým v trezore," konštatuje dôvodová správa, na základe ktorej poslanci riaditeľku odvolávali z funkcie.

Viac o dôvodoch na odvolanie čítajte TU :-)...

Maďarová sa necíti byť vinná
Od prevalenia kauzy bol riaditeľke prerušený výkon funkcie a ona je na PN-ke. Pred utorkovým zadadnutím PSK oslovila poslancov písomnou formou, aby vyjadrila svoj podľad na celý problém. V stanovisku sa píše.
"MMUAW bol podpísaný reverz, na základe ktorého boli dve diela Andyho Warhola, zo zbierok MMUAW zapožičané na propagačné a edukačné účely projektu "Umelci, ktorí zmenili svet umenia 20. storočia", ktorý pripravil pán Martin Švajda. Za toto zapožičanie bola uhradená odplata pre múzeum vo výške 1000€. Tento projekt bo súčasťou medzinárodného projektu „WARHOL – BAMBI – BANKSY“ /r. 2013/2014 a STREET ART vs. POP ART v Cvernovke, Bratislava /r.2014 Diela boli vypožičané na základe verbálneho súhlasu udeleného vedúcim odboru kultúry PSK dňa 30.3.2015 a v súlade so zákonom č. 206/2009 Z. z., o múzeách a o galériách a o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty. Podľa tohto zákona sa sprístupňovanie zbierkových predmetov uskutočňuje formou, stálych expozícií, dlhodobých, krátkodobých a putovných výstav, publikačnej činnosti a edičnej činnosti, iných odborných, výchovno-vzdelávacích a prezentačných aktivít.

Ešte počas výkonu svojej funkcie som urobila všetky dostupné opatrenia, aby sa diela navrátili do múzea. Rokovala som s pánom Švajdom, ako aj so zástupcami spoločnosti HILLS s.r.o., u ktorej boli diela uložené. Podala som návrh na políciu o zadržanie predmetných diel, v čom nám doteraz nebolo umožnené z dôvodu postúpenia spisového materiálu z Krajského riaditeľstva Policajného zboru Bratislava na Okresné riaditeľstvo Policajného zboru Bratislava I. Z ktorého nám prisľúbili, že dňa 24.8.2015, resp. v najbližších dňoch budú diela zaistené.  Poukazujem aj na tú skutočnosť, že v 1. štvrťroku 2015 bola v MMUAW kontrola z PSK – odboru kultúry. Po jej následnom oboznámení nám nebolo vytýkané porušenie Zásad hospodárenia a nakladania s majetkom PSK. Uvedená kontrola nás neupozornila na schválený Dodatok č. 2 Zásad hospodárenia a nakladania s majetkom PSK platných od 01.01.2015."


Za odvolanie hlasovalo 43 poslancov, 11 sa zdržali hlasovania.


MiMa
Foto : http://www.podmevon.sk/content/files/h6fmt9s6j7/_h6fmt9s6j71.jpg
Verzia pre tlač
26.08.2015Ako prežívate aktuálnu pandémiu COVID-19?


  • som doma (zatvorená prevádzka, prekážka na strane zamestnávateľa) (12%)
  • normálne pracujem (24%)
  • som optimista, verím, že sa to čím skôr skončí (41%)
  • mám veľké obavy, čo bude ďalej (24%)