Domov AKTUÁLNE > Z okolia

MEDVEĎ V OKOLÍ KAMENICE NAD CIROCHOU SA CHYTIL DO FOTOPASCE

O čom sa doteraz len špekulovalo, stojí dnes na reálnych dôkazoch



Nie je to len fáma. Medveď v okolí Kamenice nad Cirochou naozaj žije


KAMENICA NAD CIROCHOU - O čom sa doteraz len špekulovalo, stojí dnes na reálnych dôkazoch. V okolí Kamenice nad Cirochou žije medveď. Miestni len dúfajú, že nebude mať rovnaký osud, ako pred časom miestny rys, ktorého niekto postrelil.



Prítomnosť medveďa v okolí Kamenice nad Cirochou je nezvyčajná a v mnohých ľuďoch vyvoláva obavy. Medveď však do našej prírody patrí. Podľa slov skúseného poľovníka sa pravdepodobne jedná o mladého samca. Po vyčerpaní dostupného zdroja potravy (kukuričné pole) sa medveď presunie do hlbších lesov a vyššie položených miest, kde v tomto čase dozrievajú černice, čuroriedky a iné lesné plody a kde bude mať kľud vyhľadať si pokojné miesto pre svoj zimný spánok.



Doteraz len dohady
O prítomnosti rysov a o sporadickom výskyte vlka sa tu traduje už dávno. Prvé správy o pozorovaní našej najvačšej šelmy, medveďa, sa začali objavovať minulý rok. O pobyte medveďa hnedého (ursus arctos) informovali zamestnanci VLM, ktorí ho pozorovali v oblasti Kyjova vo Vihorlatských vrchoch. Pod Vihorlatom však medveď žije, nešlo teda o žiadnu senzáciu. Seznačne však zneli správy, že medveď bol vraj pozorovaný členmi Poľovného združenia Jazvec na severnom svahu Drieňovej. S prichádzajúcou zimou sa medveď pobral na zimný spánok a jeho existencia ostala na úrovni dohadov/výmyslov.



Už o tom niet pochýb
Nespochybniteľný dôkaz o výskyte medveďa v okolí obce priniesol hospodár Marek Piatka, ktorému sa počas letných prázdnin podarilo zachytiť medveďa do fotopasce v lokalite Kamenná. Postupne začali pribúdať tzv. pobytové znaky ako trus a stopy, ktoré boli nájdené na už spomínanom severnom svahu Drieňovej. Medveď ako všežravec nepohrdne takmer žiadnou potravou. Rozsiahle kukuričné polia medzi Hažínom a Humenným a prítomnosť viacerých krmelcov v tejto lokalite, mu poskytli dobré podmienky pre “udomácnenie sa”. Takto ho v tejto lokalite fotopascou zachytil pán Ing. Jaroslav Dutko.

Hoci je medveď hnedý našou najväčšou šelmou (samce dosahujú hmotnosť až 300, výnimočne 350 kg), nie je dobrým lovcom. Postupne sa stal všežravcom, pričom 80-90% jeho potravy tvorí rastlinná zložka. Na jar sa živí výhonkami tráv a prvých rastlín, niekedy sa priživí na uhynutých zvieratách. V lete a na jeseň je jeho potrava bohatšia. Konzumuje množstvo bylín, bobule lesných plodov, bukvice a žalude, obilné zrná, plody ovocných stromov, larvy mravcov a ôs, žaby, slimáky a pod. Medveď je aktívny po celý deň, ale hlavne v podvečerných a ranných hodinách. Žije samotársky na svojom teritóriu. Zo zmyslov má najlepšie vyvinutý čuch a sluch. Zrak je vzhľadom na malé oči slabší – nehybnú ľudskú postavu rozozná zo vzdialenosti 10-30 m. Na Slovensku je medveď zaradený medzi chránené druhy živočíchov so stanovenou spoločenskou hodnotou 2666,- eur a podľa zákona o ochrane prírody a krajiny je ho zakázané chytať, zraňovať alebo usmrtiť. Medveď je v zmysle zákona o poľovníctve poľovnou zverou celoročne chránenou. Na jeho ulovenie je potrebná výnimka Ministerstva pôdohospodárstva SR.

Prítomnosť medveďa v okolí Kamenice nad Cirochou je nezvyčajná a v mnohých ľuďoch vyvoláva obavy. Medveď však do našej prírody patrí. Podľa slov skúseného poľovníka sa pravdepodobne jedná o mladého samca. Po vyčerpaní tohto zdroja potravy (kukuričné pole) sa medveď presunie do hlbších lesov a vyššie položených miest, kde v tomto čase dozrievajú černice, čuroriedky a iné lesné plody a kde bude mať kľud vyhľadať si pokojné miesto pre svoj zimný spánok.






 
Čo sa stalo s rysom
Tento dospelý samec, mimochodom celoročne chránený, blúdil v blízkosti ľudského obydlia. Bol veľmi vychudnutý a mierne zamorený kliešťami a ušnými roztočmi. Mal zranenú končatinu. Pri pitve sa zistilo, že v tkanivách bolo prítomných viac fragmentov olova, ktoré zrejme boli spôsobené výstrelom. Zranenie zviera nezabilo, ale zrejme mu zabránilo loviť. Žalúdok mal prázdny, nachádzali sa v ňom malé vredy, čo poukazuje, že nepožíval potravu po dlhšiu dobu, kým konečník obsahoval ostne ježa, čo poukazuje, že sa živil netypickou korisťou.






Zdroj + foto : http://www.kamenicanadcirochou.sk/
Verzia pre tlač
29.09.2015



Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (36%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (19%)
  • nie, nebudem riskovať (44%)