Domov AKTUÁLNE > Z okolia

SNINA - MESTO TOLERANCIE

Nech mlčia zbrane a rinčia štetceMedzinárodný výtvarný festival Snina 2015, 6. september – 18. september 2015

    

SNINA - Medzinárodný výtvarný festival v Snine realizuje Galéria Andrej Smolák za spoluúčasti Mesta Snina, Mestského a kultúrneho strediska Snina a iných kultúrnych inštitúcií v regióne už od roku 1994. Výtvarný festival je jediný svojho druhu na Slovensku s tak dlhoročnou tradíciou a taktiež čo sa týka obsahu i rozsahu jeho podujatí.
Festival výtvarného umenia v Snine a okolí nazývame preto festivalom, lebo to nie je iba plenér 10 – 20 maliarov, ktorí sa na 10 dní stretnú, spoločne pomaľujú a vymenia si skúsenosti. Štrnásť dňový tvorivý pobyt umelcov spočíva v intenzívnom tvorení v ateliéroch i v krajine. Je obohatený o niekoľko výstav v meste i regióne, o besedy umelcov na školách a stretnutia umelcov s podnikateľmi vo firmách ako aj domácnostiach, o autorské večery a národné večery.


Obyvatelia mesta ako aj okolitých dedín žijú výtvarným umením a priatelia sa s umelcami, zúčastňujú sa jednotlivých podujatí a pod. Program festivalu je obohacovaný o koncertné večery a besedy so spisovateľmi, hercami a osobnosťami kultúry a umenia. Záštitu nad 22. ročníkom Medzinárodného výtvarného festivalu Snina 2015 prevzal minister kultúry SR Marek Maďarič.

"Na tohtoročný festival sme pozvali viac ako 30 účastníkov z 20 krajín Európy, Ázie a Afriky, ktorí nám už aj potvrdili účasť. Sú to tieto krajiny : Litva, Grécko, Rusko, Moldavsko, Egypt, Turecko, Irak, Lotyšsko, Bielorusko, Poľsko, Holandsko, Kazachstan, Ukrajina, Bahrajn, Srbsko, Kirgizsko, Tatarstan, Turecko – Severný Cyprus a Slovensko. Po prvýkrát k nám pricestujú umelci z piatich nových krajín. Ak sa obzrieme dozadu, tak konštatujeme, že na festivaloch výtvarného umenia Galérie Andrej Smolák v Snine už bolo viac ako 500 autorov (a to mnohí z nich boli opakovane aj niekoľkokrát) z približne 55 krajín sveta – všetkých kontinentov. Takúto bilanciu výsledkov, si dovolíme povedať, nemá žiadna súkromná galéria na Slovensku, ale ani v blízkom stredoeurópskom priestore," hovoria organizátori.
Snina, mesto priateľstva a tolerancie
Po prvýkrát bola vyhlásená tému festivalu: „Snina, mesto priateľstva a tolerancie." V čom spočíva táto idea?! V tom, že nie len na Ukrajine vzniklo ohnisko vojny, ale aj v mnohých iných krajinách pretrvávajú nepokoje. Preto sa organizátori rozhodli upriamiť pozornosť širokého okolia na to, že chceme žiť v mieri.


Výstava obrazov na Sninskom kameni (1000 m n. m.)
Dňa 15.9. vystúpi 30 umelcov a organizátorov na Sninský kameň. Každý si ponesie svoje výtvarné dielo – obraz na plátne a budeme ho vystavovať 2 – 3 hodiny. Každý, kto chce a vystúpi v tento deň na Sninský kameň, môže taktiež zobrať z galérie jeden obraz a vyniesť ho hore. Všetci, ktorí sa pripoja a vynesú obraz (nie veľkého rozmeru), na kameni dostanú kupón, ktorý si potom môžu vymeniť v galérii za obrazovú reprodukciu.
"Budeme tým demonštrovať svoj vzťah k rôznym národom a národnostiam a vyzývame tak všetkých k tolerancii," hovorí Andrej Smolák.

Do programu festivalu sa pravidelne zapája Gymnázium v Snine a 20 študentov z gymnázia ponesie na Sninský kameň 20 štátnych vlajok zúčastnených štátov.
"Verím, že na kameni vystúpi aj maliarka z Iraku, ktorá pricestuje na festival už druhýkrát a príde aj s manželom a štyrmi deťmi. Fatima Al Obaidi bez prerušenia cestuje po sympóziách v rôznych krajinách a tak chráni svoje deti pred bombardovaním v Iraku," vysvetľuje hlavný organizátor.

Slávnostné otvorenie festivalu bude v pondelok 7. septembra o 15:00 hodine v klasicistickom kaštieli v Snine za účasti primátora a pozvaných hostí.
Slávnostné ukončenie festivalu, výstava nových namaľovaných obrazov a galaprogram bude v kinosále domu kultúry 18. septembra o 18:00 hodine v Snine na Námestí centrum.

Súčasťou galaprogramu bude koncert žiakov a pedagógov ZUŠ v Snine ako aj odovzdanie cien Tibora Bartfaya. Cenu Tibora Bartfaya tvorí bronzová soška – alegória rieky Cirochy, ktorú vytvoril sochár Tibor Bartfay a právo udeľovať túto cenu má Nadácia ART.EAST so sídlom v Snine. Cena sa udeľuje jeden raz v roku a je udeľovaná umelcom za ich tvorivú činnosť a podnikateľom alebo iným mecenášom za podporu kultúry. Tentokrát Cena Tibora Bartfaya bude udelená akad. maliarke Jarmile Veľkej za tvorivú činnosť a Petrovi Chudíkovi, predsedovi Prešovského samosprávneho kraja, za podporu a rozvoj kultúry.

Zdroj : 
Galéria Andrej Smolák
Foto : http://galeriaas.sk/wp-content/gallery/20-mvf-foto/034.jpg
Verzia pre tlač
03.09.2015Ako prežívate aktuálnu pandémiu COVID-19?


  • som doma (zatvorená prevádzka, prekážka na strane zamestnávateľa) (12%)
  • normálne pracujem (24%)
  • som optimista, verím, že sa to čím skôr skončí (41%)
  • mám veľké obavy, čo bude ďalej (24%)