Domov AKTUÁLNE > Z okolia

SNINČANIA MAJÚ RADI SVOJU DYCHOVKU

V Snine pôsobí už niekoľko desaťročí malá dychová hudba SninčankaV Snine pôsobí už niekoľko desaťročí malá dychová hudba SninčankaSNINA - Dychová hudba je hudobný žáner, ktorý pre svoj prejav využívajú hlavné plechové dychové nástroje. V Snine pôsobí už niekoľko desaťročí malá dychová hudba Sninčanka. Jej začiatky siahajú ešte pred druhú svetovú vojnu. Jej zakladateľom a dirigentom bol učiteľ Jozef Grosa.


Po vojne sa činnosť dychovky obnovila a viedli ju zapálení hudobníci Hreško, Kračuník, Šalacha a ďalší.  V polovici päťdesiatich rokov minulého storočia so vznikom strojárskeho podniku Vihorlat dychová hudba pôsobí pri Závodnom klube Vihorlat a jej vedúcim a dirigentom je Štefan Pčola. Za jeho pôsobenia dychovka dosiahla množstvo úspechov a vychovala desiatky vynikajúcich hudobníkov. 


Mnohí pôsobia v rôznych hudobných telesách doma a v zahraničí. Medzi najznámejších, ktorí začínali v dychovej hudbe Sninčanka je trojica bratov Jaškovcov,  ktorí v súčasnosti pôsobia v orchestri bratislavskej filharmónie,  či Ľubomír Legemza, pôsobiaci v Českom národnom symfonickom orchestri v Prahe. V súčasnosti umeleckým vedúcim dychovej hudby Sninčanka je Jozef Jakubo, organizačným vedúcim je Matúš Brečka. Sólistkami dychovky sú Zuzana Sedláčková, Eva Jakubová a Jozef Štofík. Tvoria ju hudobní nadšenci rôzneho vekového zloženia. Súbor má pravidelné skúšky v Dome kultúry. Vo svojom repertoári  má klasické dychové skladby, spievané, ale aj orchestrálne.


Má aj skladby modernejších rytmov. Svojou produkciou sa snaží osloviť široké publikum horného Zemplína, ale aj Slovenska. Vystupujú na rôznych kultúrno-spoločenských podujatiach. Sú to rôzne zabávy, posedenia s dôchodcami, rôzne koncerty a iné podujatia. Počas svojej existencie sa dychovka zúčastnila na rôznych medzinárodných festivaloch a súťažiach, kde získala mnoho ocenení a uznaní. Veríme, že dychová hudba Sninčanka si svojimi tónmi získa srdcia mnohých priaznivcov dychovej hudby bez ohľadu na vek. Sninčania majú radi svoju dychovku.
Autor + foto : Pavel ANDRAŠČÍK
Verzia pre tlač
01.12.2015Ako prežívate aktuálnu pandémiu COVID-19?


  • som doma (zatvorená prevádzka, prekážka na strane zamestnávateľa) (7%)
  • normálne pracujem (32%)
  • som optimista, verím, že sa to čím skôr skončí (34%)
  • mám veľké obavy, čo bude ďalej (27%)