Domov AKTUÁLNE > Zo školy

Klubovňu Čas na čaj otvorili stretnutím pri káve

Má to byť kultúrny priestor, ktorý ľudí spája, hovorí Matúš Bartko, riaditeľ školy
HUMENNÉ. Cirkevná spojená škola v Humennom zahŕňa základnú školu, osemročné gymnázium a štvorročné gymnázium. Práve gymnazisti obidvoch foriem štúdia prišli s novou myšlienkou. Vedenie ju podporilo. Klubovňa funguje.


Myšlienka zrela dlhšie. Chcelo to ale správny tím ľudí. Ten sa našiel a dal hlavy dokopy len pred pár týždňami. Výsledok je tu.

Aktívni mladí ľudia spolu s riaditeľom školy začiatkom minulého týždňa sprístupnili svojim spolužiakom, ale aj verejnosti novozrekonštruovaný priestor. Určený je na besedy, či worshopy, mimoškolské aktivity, ale napr. aj pre mimohumenských žiakov ako kultivovaná alternatíva trávenia voľného času po škole, kým odídu domov. Pripravené sú aj podujatia pre verejnosť. Prvým, ale rozhodne nie jediným, bol aj uplynulý týždeň podvečerných stretnutí. V klubovni nesúcej názov Čas na čaj, sa v pondelok hovorilo o káve.

„Má to byť kultúrny priestor, ktorý ľudí spája,“ hovorí Matúš Bartko, riaditeľ Cirkevnej spojenej školy Duchnovičovej 24 v Humennom.

Klubovňa so samostatným vchodom vznikla z nevyužívaných skladových priestorov školy za rekordné dva týždne. „Bez sponzorskej aj fyzickej pomoci firmy Reinter, by sme to nezvládli a tiež nám pomohlo mesto Humenné. Napísali sme projekt, bol úspešný,“ prezrádza Bartko.

Vybavenie klubovne je skromné, ale vzácne. „Spoločne sme ho zrecyklovali a veľmi sa z toho tešíme. Sú tu aj spoločenské hry, takže pevne verím, že toto bude naozaj obľúbené miesto našich žiakov,“ myslí si riaditeľ.

„My do toho chceme dať seba, niečo vlastné. Pán riaditeľ nám to umožní. Ako budeme túto miestnosť využívať, je teda len na nás,“ hovorí Gustáv Urban, piatak osemročného gymnázia.

Je to nekomerčný priestor. Čaj a kávu podávajú zdarma, resp. za dobrovoľný príspevok. Podľa Bartka je veľmi dôležité, aby slúžil ideám ich žiakov v zmysle, že chcú tráviť voľný čas plnohodnotne.

„Predstavovali sme si to celkom inak, ale nakoniec sme zvážili všetky možnosti, prijali kompromisy. Som veľmi rada, že sme našli podporu u vedenia školy a že som našla ľudí, ktorí moju myšlienku zdieľali,“ teší sa Vanesa Dančišinová, prváčka štvorročného gymnázia a sľubuje, že toto rozhodne nie je koniec, ale len začiatok zveľaďovania tohto priestoru. „Už dnes máme plnú hlavu plánov, čo všetko tu podnikneme a ani verejnosť rozhodne nezostane bokom.“

V utorok mali žiaci pre verejnosť pripravené tvorivé dielne, v stredu cvičili aerobik, na štvrtok bola naplánovaná literárna beseda a týždeň uzatvára piatkový filmový klub pre tínedžerov.


 


MiMa
FOTO : MiMa

Verzia pre tlač
09.12.2016