Domov AKTUÁLNE > Zo školy

Nebojme sa netopierov

Pán Ceľuch z CHKO Východné Karpaty nám /štvrtákom a piatakom/ v utorok 1. marca 2022 pútavo rozprával o tomto zaujímavom cicavcovi a dokonca ho aj priniesol do knižnice

Nebojme sa netopierov

HUMENNÉ. Vihorlatská knižnica ponúkla v Týždni slovenských knižníc zaujímavé aktivity a my sme sa zúčastnili besedy s názvom Nebojme sa netopierov. Pán Ceľuch z CHKO Východné Karpaty nám /štvrtákom a piatakom/ v utorok 1. marca 2022 pútavo rozprával o tomto zaujímavom cicavcovi a dokonca ho aj priniesol do knižnice.

Dozvedeli sme sa, že netopier vydrží bez potravy až päť mesiacov, ale aj to, že vydáva signál, ktorým vie zistiť, či sa v jeho blízkosti nenachádza hmyz alebo iná zver. No najviac nás prekvapilo, že niektorý druh môže mať po roztiahnutí krídel až jeden meter. Väčšina ľudí považuje netopiere za nebezpečné, ale v skutočnosti nie sú. Práve naopak, v mestách ulovia veľké množstvo dotieravého hmyzu a v tropických krajinách sú netopiere veľmi dôležité opeľovače. Keď si na Slovensku kúpime banány, spomeňte si na netopiere, vďaka ktorým je tropické ovocie opelené a vypestované.

Na konci besedy nás pán Ceľuch vyskúšal a my sme mohli vyhrať za správne odpovede pekné magnetky.

ZDROJ, FOTO : Quido Lopata 5.a


Verzia pre tlač
28.03.2022Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (37%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (32%)
  • nie, nebudem riskovať (32%)