Domov AKTUÁLNE > Zo školy

Organista Fabián Greš na najvyššom stupni víťazov

Organové oddelenie ZUŠ Humenné opäť úspešné

Organista Fabián Greš na najvyššom stupni víťazov

HUMENNÉ. V dňoch 10.-11. júna 2019 som sa so žiakom našej ZUŠ Fabiánom Grešom prvýkrát zúčastnil celoštátnej „Súťaže mladých organistov“ v Námestove, kde úspešne prezentoval svoje umelecké schopnosti. Svojím mimoriadnym hudobným nadaním a náročným súťažným repertoárom zaujal trojčlennú odbornú porotu a v silnej konkurencii súťažiacich v prvej kategórii s najvyšším bodovým ohodnotením obsadil prvé
miesto. Je to opäť ďalší veľký úspech pedagóga organového oddelenia Petra Franka ZUŠ na Mierovej ulici v Humennom.

Súťaž sa konala v majestátnom chrámovom prostredí kostola sv. Šimona a Júdu v spolupráci s mestom Námestovo a farským úradom.

V prvý deň súťaže sme mali vyhradený čas na registráciu skladieb pri organe a oboznámenie sa s nástrojom a na druhý deň prebiehala už samotná súťaž.

Súťaže sa zúčastnilo 13 žiakov z ôsmich ZUŠ Slovenska od Humenného až po Nitru.

Fabiánov výkon bol hodnotený veľmi kladne. Naša prítomnosť bola obohatením súťažnej prehliadky aj kvôli zaujímavému a poslucháčsky príťažlivému repertoáru.

Poslaním súťažnej prehliadky bolo zvýšiť umeleckú, interpretačnú úroveň organistov, vytvoriť priestor na vzájomné stretnutie, výmenu skúseností a prezentáciu organistov.

Úspech na súťaži predpokladá okrem kvalitného pedagogického vedenia aj talent žiaka, jeho obrovskú vôľu, ctižiadosť, ochotu pracovať a disciplínu. Tieto atribúty nie sú Fabiánovi Grešovi vôbec cudzie.

Súťaž „Mladých organistov“ bola a stále je zaujímavým príspevkom do mozaiky hudobných podujatí Slovenska. Tohto roku išlo už o XVI. ročník tohto podujatia.

Zo súťaže sme odchádzali umelecky emotívne naladení, s vedomím, že organové umenie žije a má svojich oddaných, naozaj zanietených nielen študentov ale aj pedagógov a podporu školy, rodiny a okolia.
Boli sme nielen v krásnej oravskej prírode s nádhernými horami, hustými lesmi, nad ktorými sa týči impozantný oravský zámok, ale stretli sme predovšetkým ľudí s dobrým a láskavým srdcom a dušou...
Cítili sme, že patríme všetci do jednej veľkej organovej rodiny. A medzi takýchto dobrých ľudí sa veľmi rád niekedy s ďalším talentovaným žiakom vrátim...

Fabián pravidelne hráva aj na koncertoch ZUŠ, napr. v decembri na Vianočnom koncerte a nedávno v rámci 58. HHJ sa predstavil verejnosti aj tromi efektnými skladbami. Jeho snaženie a talent je korunované
aj ďalším úspechom, a to prijatím na štúdium hry na organe na košickom Konzervatóriu. Prajem veľa úspechov, Fabián!
AUTOR, FOTO : Peter Franko, pedagóg organovej hryVerzia pre tlač
20.06.2019Dávate si novoročné predsavzatia?


  • áno (18%)
  • nie (68%)
  • občas (14%)