Domov AKTUÁLNE > Zo školy

Pugačevkári úspešní v súťaži Deti a architektúra 2019

Súťaž mala dve časti. Vedomostnú a výtvarnú

Pugačevkári úspešní v súťaži Deti a architektúra 2019

HUMENNÉ. Občianske združenie EUROARCH pripravilo pre žiakov 5. a 6. ročníka piate voľné pokračovanie kreatívneho e-learningového kurzu v projekte DETI A ARCHITEKTÚRA 2019 na tému VYSOKÉ BUDOVY.

Prvýkrát sa do tohto celoslovenského projektu zapojila aj Základná škola na Pugačevovej ulici pod vedením Mgr. Ľ. Hanákovej. Od 13.9.2019 do 4.10.2019 žiaci absolvovali e-learningový kurz končiaci kvízom, v ktorom mohli za správne odpovede získať 3 hviezdičky. Od 4.10. do 18.10. 2019 žiaci mali za úlohu namaľovať výtvarnú prácu na tému „Vysoká budova“.

Do celoslovenského kola tejto súťaže boli zaslané práce týchto žiakov:
Sofia Januchová, 5.A; Jaroslav Džurbala, 5.A; Roman Kalanin, 5.A; Alexandra Hricová, 6.B; Alexandra Husárová, 6.B.

O osobný zážitok z preberania cien sa s nami podelila úspešná reprezentantka našej školy spolu so svojou mamičkou.

Dňa 22.11.2019 sa v Bratislave uskutočnilo vyhodnotenie celoslovenského projektu žiackych výtvarných prác Deti a architektúra 2019 na tému Vysoké budovy očami detí. Do projektu sa zapojilo vyše 600 výtvarných prác žiakov základných a umeleckých škôl. Odborná porota, zložená z architektov a umelcov, mala ťažkú úlohu a spomedzi takého množstva prác vybrala 20 úspešných umeleckých výtvorov, za ktoré žiaci získali diplomy a vecné odmeny.

Odovzdávanie ocenení sa konalo v priestoroch výškovej budovy Panorama Business Center, kde sa konala aj vernisáž ocenených prác. Pugačevovu školu a zároveň aj mesto Humenné v projekte úspešne reprezentovala žiačka 5.A triedy Sofia Januchová.

Pre ocenených žiakov bola súčasťou programu aj tematická vychádzka po slovenskej architektúre a vysokých budovách v Bratislave. Pani Lalíková, ktorá bola garantom celého projektu, sprevádzala žiakov a primeraným spôsobom im vysvetľovala, ako vznikali mosty v Bratislave – Most SNP, Most Apollo či Most Lafranconi. Deti mali možnosť vidieť na jednej strane historické stavby, no zároveň aj moderné budovy postavené pri Dunaji. Najviac žiaci ocenili najekologickejšiu stavbu na Slovensku – budovu ČSOB, pri ktorej výstavbe architekti mysleli na ochranu životného prostredia a veľa zelene. Zážitkom pre ocenených žiakov bola aj jazda vláčikom Blaváčikom po historickej časti Bratislavy, kde účastníci mali možnosť vidieť aj Bratislavský hrad. A to najzaujímavejšie prišlo na koniec našej prehliadky. Bol to výklad o prvej výškovej budove v Bratislave – Tower 115, ktorú žiakom predstavil jej zhotoviteľ. Vysvetlil žiakom, ako taká výšková budova vzniká i koľko má poschodí. V závere účastníkov očaril zaujímavý pohľad z 21. poschodia budovy na celú Bratislavu a susednú Viedeň.

Tento projekt môžeme klasifikovať známkou výborný, ako veľmi dobre zorganizovanú aktivitu architektov Slovenska pre žiakov základných a umeleckých škôl.

AUTOR, FOTO : Mgr. Ľ. Hanáková, Mgr. M. Januchová

Verzia pre tlač
12.12.2019Ako prežívate aktuálnu pandémiu COVID-19?


  • som doma (zatvorená prevádzka, prekážka na strane zamestnávateľa) (10%)
  • normálne pracujem (29%)
  • som optimista, verím, že sa to čím skôr skončí (38%)
  • mám veľké obavy, čo bude ďalej (24%)