Domov AKTUÁLNE > Zo školy

Spoznávali svoj kraj, objavovali jeho skryté krásy

V rámci dlhoročného cyklu „Poznávame svoj kraj...“ sa v sobotu 12. júna uskutočnil ďalší výlet pre súčasných aj bývalých zamestnancov SOŠ technickej v Humennom, ich rodinných príslušníkov a priateľov

Spoznávali svoj kraj, objavovali  jeho skryté krásy

HUMENNÉ. V rámci dlhoročného cyklu „Poznávame svoj kraj...“ sa v sobotu 12. júna uskutočnil ďalší výlet pre súčasných aj bývalých zamestnancov SOŠ technickej v Humennom, ich rodinných príslušníkov a priateľov.

Prvá zastávka bola v obci Nižná Myšľa. Pozreli sme si archeologické nálezisko európskeho významu Varhégy s replikami obydlí, aj palisádovým mostom a oplotením. Potom sme navštívili múzeum, ktoré sa nachádza v budove kláštora z 13. storočia. Prezentuje archeologické a kultúrne pamiatky z vykopávok a tiež cirkevné dejiny, dejiny rádov v regióne i dejiny obce. Nachádza sa tu aj zvyšok jezuitskej knižnice zo 16. - 19. storočia. Videli sme európske unikáty, napr. rituálny chlieb starý 3700 rokov, detské hračky, vozíky, ap.

Potom sme sa zastavili pri pamätníku oslobodenia v obci Skároš, v okolí ktorého je vystavený tank, delá a ďalšia dobová armádna technika z 2. svetovej vojny.

Nasledovala turistická vychádzka k zrúcanine gotického hradu Slanec z 13. storočia. Zachovala sa jedna trojpodlažná veža nazývaná Nebojsa.

V Pozdišovciach sme si pozreli Pamätnú izbu obce a evanjelický kostol. Tiež sme si vypočuli zaujímavý výklad o histórii obce, ktorá bola veľmi známa výrobou typickej pozdišovskej keramiky, ale dozvedeli sme sa aj o tom, že v obci bolo v minulosti na veľmi vysokej úrovni evanjelické školstvo. Pôsobili tu mnohí významní slovenskí dejatelia, napr. Jonáš Záborský, Július Barč- Ivan a na svojich cestách po Európe sa tu zastavil aj Jan Amos Komenský.

Našou poslednou zastávkou bola „Pamätná izba Gorazda Zvonického“ v Močaranoch (dnes súčasť Michaloviec).

Už pri príchode nás veľmi príjemne prekvapilo privítanie so spevom folklórnej skupiny Močaranka. V pamätnej izbe nás oboznámili so životom a dielom miestneho rodáka Andreja Šándora, ktorý prijal umelecké meno Gorazd Zvonický. Bol to kňaz a básnik katolíckej moderny, ktorý v 50- tych rokoch musel opustiť Slovensko. Dlhé roky pôsobil v Argentíne a v Taliansku, kde spolupracoval s našim rodákom kardinálom Tomkom v misijnej oblasti.

Prezident Talianskej republiky udelil Gorazdovi Zvonickému ako druhému Slovákovi po Milanovi Rastislavovi Štefánikovi „Rytiersky rad“ za zásluhy o Taliansku republiku. Táto informácia v nás vzbudila pocit hrdosti.

Po zaujímavom výklade sme si zaspievali a zatancovali s členmi folklórnej skupiny.

Stretnutie so srdečnými ľuďmi v nás zanechalo veľmi silný dojem a dlho na to budeme s radosťou spomínať. Už teraz sa tešíme na ďalšie výlety...

AUTOR :  RNDr. Eva Vladovičová
FOTO : František Feigl, Mgr.Jana ŠnírerováVerzia pre tlač
18.06.2021Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (20%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (20%)
  • nie, nebudem riskovať (60%)