Domov AKTUÁLNE > Zo školy

Výstava vyzdvihuje hrdinstvo legionárov

Výstava na humenskom gymnáziu potrvá dva týždne. Pozrieť si ju môžu aj žiaci iných stredných škôl v mesteHUMENNÉ. Humenskí stredoškoláci si môžu pozrieť výstavu o  úsilí Čechov a Slovákov o vlastnú štátnosť z rokov 1914 – 1920. Informuje aj o účasti československých legionárov v prvej svetovej vojne.

Panely sú umiestnené v priestoroch Gymnázia arm. gen. Ludvíka Svobodu na poschodí. Na gymnázium, ako na prvú školu na východe Slovenska, sa putovná výstava dostala vďaka dlhoročnej spolupráci dejepisárov s Ústavom politických vied Slovenskej akadémie vied (SAV) a Nadáciou Milana Rastislava Štefánika.

Výstava sa venuje aj v minulosti menej známej téme legionárov.

„Československí legionári sa v roku 1917 sťahovali z Ruska a dostali a do konfliktu s boľševikmi, ktorí uzavreli prímerie s Nemeckom a Rakúsko - Uhorskom. Legionári chceli ďalej bojovať proti týmto veľmociam za vlastný štát. Neskôr sa Československo dostalo do východného bloku pod vplyv Sovietskeho zväzu, tak hrdinstvo legionárov nemohlo byť vyzdvihované. Na dosť dlho táto téma vypadla z povedomia našich národov, čo nie je správne,“ priblížil gymnaziálny učiteľ dejepisu Radoslav Turik.

„Vojenský výkon necelých stotisíc Čechov a Slovákov na Sibíri, kde držali osemtisíc kilometrový úsek Transsibírskej magistrály dlhé mesiace, je porovnateľný s výkonmi armád, na ktoré sú pyšné veľké národy. Práve tento výkon výrazne napomohol vzniku Československa,“ dodal.

Výstava potrvá dva týždne. Pozrieť si ju môžu aj žiaci iných stredných škôl v meste. Z Humenného pôjde do Vranova.
AUTOR, FOTO : (ot)
Verzia pre tlač
07.02.2017