Domov AKTUÁLNE > Zo školy

Žiaci zo Základnej školy Kudlovskej navštívili Holandsko

O kopec aktivít a zážitkov nebola počas celého týždňa núdza

Žiaci zo Základnej školy Kudlovskej navštívili Holandsko

HUMENNÉ. V dňoch 14.9.- 21.9. 2019 absolvovali štyri žiačky a tri učiteľky v rámci projektu Erasmus + výmenný pobyt v krajine tulipánov- Holandsku. Život v hosťujúcej rodine si vyskúšali žiačky: Sofia Gombitová z 9.A, Stela Čokotová z 7.B, Ela Behúnová z 7.B a Soňa Kurillová z 7.B.

Do mestečka Hoorn ich sprevádzali pani učiteľky: Ľudmila Saloková, Jana Kožíšková a Ivana Kočanová. Žiačky počas celého týždňa nadväzovali priateľstvá, zdokonaľovali si komunikáciu v anglickom jazyku a mali možnosť spoznať zvyky a kultúru krajanov. Vyskúšali si aj holandský spôsob stravovania, a taktiež jazdu na bicykli do školy, ktorá vzdeláva cca 1500 žiakov.


O kopec aktivít a zážitkov nebola počas celého týždňa núdza. Všetci účastníci projektu navštívili Národné múzeum v Amsterdame a počas plavby kanálmi hlavného mesta zbierali odpad, ktorý následne separovali. Najviac ich nadchlo chytanie krabov v mori, kde sa na pobreží brodili blatom a oboznamovali sa s existujúcim biotopom. Taktiež mali možnosť spoznať ekologickú technológiu pestovania oranžových paprík a cherry paradajok vo firme, ktorá využíva geotermálnu energiu.

Posledný deň sa žiaci spolu s učiteľmi plachtili po jazere v Hoorne. S plavbou bola spojená aj prednáška o znečistení oceánov a morí plastovými odpadmi. Prvý deň žiaci vyrábali z odpadového materiálu oblečenie a posledný deň pobytu ho na rozlúčkovom večere prezentovali v podobe módnej prehliadky. Žiačkam tento projekt priniesol veľké devízy do života. Spoznali život holandských detí a ich rodín, stratili zábrany komunikovať v angličtine a navštívili miesta, ktoré im ostanú v pamäti na celý život.

AUTOR, FOTO : Ela Behunová, 7.B Verzia pre tlač
10.10.2019Dávate si novoročné predsavzatia?


  • áno (17%)
  • nie (72%)
  • občas (11%)