Domov RELAX > RELAXdnes

RANČ POD SNINSKÝM KAMEŇOM MÁ OTVORENÉ 365 DNÍ V ROKU

Ak máte záujem o zážitkovú turistiku, tu ste na správnej adreseAk máte záujem o zážitkovú turistiku, tu ste na správnej adreseSNINA - Na samote, 4 km od hlavnej cesty, síce takmer v centre civilizácie, ale predsa v hustom lese, som pred pár dňami navštívila chlapíka, ktorý ma vítal na svojom ranči úsmevom, čo mu nezmizol z tváre po celý čas a k tomu pevný stisk ruky. To som si všimla ako prvé. Ukázal mi kone, ktoré tu chová, tie boli prvoradé a naveľa, naveľa, že môže aj niečo o sebe.Veľa ľudí o ňom hovorí, niektorí aj píšu, spisovatelia a básnici dokonca tak, akoby vedeli o čom to vlastne je, ale zaručene každý o ňom sníva. O tom svojom, malom, vybojovanom, darovanom, zaslúženom i bonusovom... šťastí.Jachta, nákupy v Paríži a večere s výhľadom na oceán. O takomto šťastí sníva zrejme len hŕstka tých najodvážnejších, najsebavedomejších, najväčších bláznov. Tí, čo majú k realite predsa len bližšie, snívajú o oveľa prozaickejších veciach, spokojnom živote, zdravej rodine, láske, pohodovej práci. Také obyčajné veci, ale čo pre ne dokážeme urobiť? Do akej miery im dokážeme niečo obetovať a čo?

Keď o sebe začal rozprávať Majo Antolík, dozvedela som sa, ako bývalý bankár s dobre plateným džobom odíde z práce, z ktorej mu každý mesiac prichádza na tento kraj vcelku príjemná výplata, kúpi si kus zeme, zadĺži sa a začne si na ňom plniť svoj sen. Nepotrebuje veľa! Kone, rodina, dom z prírodného materiálu, z ktorého dýcha atmosféra pokoja a lásky, ktorá v ňom prebýva. Jeho duša stále pišťala po niečom takom, ale to rozhodnutie sa nerodilo ľahko. Priznal, že nie je synom privatizéra, tak si musel ako finančník dobre zrátať do čoho ide, ale dnes neľutuje. Vitajte na Ranči pod Sninským kameňom u Maja Antolíka.

Ak máte záujem o zážitkovú turistiku, tu ste na správnej adrese. Skúsiť si tu môžete nielen samotné jazdenie, ale aj starostlivosť o koňa. Momentálne je ich tu 5, určite pribudnú ďalšie. Veď toto je ešte len prvá sezóna tohto ranča vzdialeného 7 km od centra Sniny.Odhadne úroveň vášho strachu
"Odhadnem úroveň vášho strachu," odpovedá Majo na otázku, čo urobí ako prvé, ak k nemu príde absolútny začiatočník. "Je to veľmi dôležité. Niektorí ľudia prechovávajú voči týmto zvieratám prílišný rešpekt, iní sú zas až veľmi odvážni. Je treba koňovi ukázať, že nemáte rešpektovať vy jeho, ale on vás, preto sa snažím ľudí presvedčiť, že nie je treba mať strach," opisuje skúsený koniar jazdecké začiatky prípadných záujemcov.

"Ako dlho trvá, kým sa človek môže posadiť na koňa a jazdiť?", vyzvedám. "To je veľmi individuálne. Niekto sa odváži už v prvý deň, inému to trvá dlhšie. Začíname v kruhovke, ale kto chce ísť hneď na vychádzku do prírody, aj to môžeme. V takomto prípade je klient len pasažier, kôň je pod mojou plnou kontrolou. Pokiaľ je tu záujem aj o výučbu jazdenia, potom je treba absolvovať pár hodín tréningu, aby ste mohli výjsť sami mimo areál," hovorí Majo.

Tréner sa vám prispôsobí, zavoláte, dohodnete sa. "Máme otvorené 365 dní v roku, 7 dní v týždni, 24 hodín denne...," odkazuje majiteľ.Dievča odišlo, kone zostali
Majo s rodinou sa na tento ranč uprostred Sninských rybníkov presťahoval len pred rokom. Kone miluje podstatne dlhšie. Priviedli ho k nim otec a strýko, ale... "Môže za to aj jedna platonická láska. Páčilo sa mi jedno dievča a ona milovala kone. Tak som sa zamiloval aj ja. Dievča odišlo, ale kone mi zostali. Je to láska na celý život," odkrýva dvere do svojej 13. komnaty večne usmiaty Majo, ktorý sa teší, že jeho manželka zdieľa jeho záľubu a je absolútne stotožnená so spôsobom života, ktorý si zvolil.


Na záver...
Majo našiel svoje šťastie, snes žije svoj sen a ani za ním nemusel chodiť ďaleko, len tá cesta, po ktorej do jeho sna prichádzajú iní, ktorým je jeho svet blízky a spoznávajú ho i užívajú, bude zrejme ešte dlhá. Na jeho spokojnom úsmeve to však nič nemení, tento človek je šťastný, lebo našiel ozajstné šťastie. Svoje vlastné, ktoré možno iní len ťažo pochopia, ale načo aj? Je predsa jeho a to vaše je možno pre iných tiež nepochopiteľné. Ale, taký je život... A takto je to fajn. Tak zhasnem a odchádzam zo sna môjho dnešného hostiteľa, do toho svojho. Aký je? To by ste zrejme nepochopili...:-)

MiMa
Foto : MiMa
Verzia pre tlač
28.08.2015Ako prežívate aktuálnu pandémiu COVID-19?


  • som doma (zatvorená prevádzka, prekážka na strane zamestnávateľa) (8%)
  • normálne pracujem (35%)
  • som optimista, verím, že sa to čím skôr skončí (35%)
  • mám veľké obavy, čo bude ďalej (23%)