Domov RELAX > Rozhovory v Adel cafe a inde :-)

Galina Hnatičová : Londýn bol môj osud

Žije si svoj život medzi krajkou a hodvábom, síce ďaleko od rodiny, ale šťastná

Galina Hnatičová : Londýn bol môj osud
Tento rozhovor bol publikovaný na www.humencanonline.sk v roku 2014.


"Londýn bol môj osud," hovorí rodáčka z Medzilaboriec. Má po tridsiatke, úspešnú kariéru a hlavu plnú nielen nových návrhov šiat, ale aj ďalších odvážnych životných plánov. GALINA HNATIČOVÁ.


MiMa : Prečo Anglicko a prečo si myslíš, že to bol osud?
Galina : Celé roky som sa učila nemčinu a zrazu som sa rozhodla pre Anglicko. Do Londýna som prišla s tým, že som nevedela povedať po anglicky ani slovo, ale to bolo dáááávno. Dnes tu mám rozbehnutú kariéru, vlastný biznis. Posledné 3 roky boli pre mňa veľmi úpešné.

MiMa : Začiatky asi také ľahké neboli, alebo áno?
Galina : Vôbec nie. Jazyková bariéra bola len jedna z vecí. Ja som vo svojej podstate taký domased, aj dosť hanblivá. Moji spolužiaci síce tvrdia, že v ich očiach som bola vždy veľmi cieľavedomá a vedela som, čo od života chcem, ale ja sama seba tak nevnímam. 

Na Slovensku by som takýto prerod dosiahla asi len ťažko, pretože všetko v mojom živote by išlo určite ľahšie, ale práve tým, že v cudzom svete som sa mohla spoľahnúť len sama na seba, posilnilo ma to. Mám rada challenge (výzva) a Londýn mi ju stále dáva.
 


Do Londýna som prišla mladučká, nemala som žiadne životné skúsenosti,
zrazu som nemala pri sebe rodičov ani priateľov.
Mala som len veľkú chuť a odhodlanie so svojím životom niečo urobiť.
Tu som dospela, tu sa zo mňa stala tá Galina, ktorá sa tu s tebou rozpráva.
(Galina Hnatičová)
 


MiMa : Keď si vtedy odchádzala z domu, za čím si išla? O čom si snívala? Čo si chcela dosiahnuť?
Galina : Za tým, že sa naučím  aspoň po anglicky, keď už tam idem :-). Začínala som iba ako nanny, potom som pracovala v módnej firme, stále som bola pri móde, ale vždy som sa držala v "zákulisí". Vedela som,  že chcem navrhovať vlastné šaty, že tomu sa chcem venovať , že to je môj sen a túžba, ale bez skúseností, jazyka, kontaktov sa to nemohlo udiať hneď. Všetko dobré v živote potrebuje dozrieť, všetko potrebuje svoj čas a ja som trpezlivo pracovala a čakala, kedy príde ten môj čas.

MiMa : A on prišiel. Kedy? Ako?
Galina : Sú to asi 3 roky dozadu. Začalo sa to veľkou módnou prehliadkou na Bond street a potom to už išlo. Asi to vyzerá veľmi jednoducho, ale nebolo to také ľahké. Celú prehliadku som si pripravovala sama, zháňala som kontakty, tím, šila šaty, robila všetko, čo bolo treba. Keď si na to dnes spomeniem, sama neverím, že som to dokázala. V deň prehliadky ma prišli podporiť bývalé spolužiačky zo SPŠ odevnej vo Svidníku a práve od toho dňa sa začal kreovať aj tím fotografov, vizážistov, ktorí so mnou pracujú dodnes. Potom už išli moje šaty do obchodov, bola som "dvornou" módnou návrhárkou pre Miss Dance SR 2013, kde zvíťazila Andrejka Kováčová, nasledovala prezentácia značky na STV1 s Ivetkou Malachovskou, publikácia v anglickom Vogue, spolupráca s jedným z najprestížnejších svadobných salónov a predaj šiat na Bond street.

MiMa : Toto znie ako z nejakého gíčového amerického filmu.
Galina : :-) Rozdiel je len v tom, že vo filme je všetko jednoduché, v realite som si toho musela veľmi veľa preskákať. To, čo ľudia vidia, je už len výsledok – cieľ cesty, predchádza ho však kopec práce, prebdených nocí, boj aj samej so sebou, stres a sem tam i slzy.

MiMa : O.k.. Dnes žiješ sen zrejme mnohých žien, veď ako deti sme šili šaty pre bábiky asi všetky. Aj ty?
Galina : Tak som asi začala, od maminy som si stále pýtala ihlu a niť a šila veci pre Barbie. Stále to mám doma odložené. Tie veci vyzerajú smiešne, ale snaha tam bola :-)... Sú to krásne spomienky.

MiMa : Občas si zaspomínať nezaškodí, ale ty musíš viac myslieť na budúcnosť. Ako tvoríš? Čo ťa inšpiruje? Čo v móde možno fascinuje. Čo irituje?
Galina : Ako tvorím? Neprezerám si módne časopisy a rada nakupujem látky. Pre mňa sú obchody z látkami ako siedme nebo, viem sa tam úplne stratiť. Pozerám sa na tie látky, vzory, cítim ich dotykom a ponáram sa do myšlienok, z ktorých automaticky získavam nápady, predstavujem si, čo som z toho mohla vytvoriť. Samozrejme, že to nie je nikdy definitívne, veľakrát model vymyslím a počas tvorby ešte zmením. Niekedy ma inšpirujú sny a hneď ráno si ich zapíšem, aby som nezabudla :-). Môj priateľ sa často čuduje a obdivuje zároveň, ako to dokážem, že keď ráno odchádza, figurína je prázdna a večer, keď sa vráti, už je oblečená v novom modeli. A čo ma irituje? Ľudská nevedomosť a nepochopenie, možno keď si niekto nevie ceniť, čo je človek ochotný pre neho urobiť... a čo sa týka módy? Asi to, že ľudia si veľmi nechcú pomáhať, hlavne takí, ktorí už majú kontakty a nič by ich to nestálo, pomôcť. Mňa to však neodradí, aby som ďalej skúšala a išla za svojím cieľom, lebo keď vám zatvoria jedny dvere, vždy sa druhé otvoria. 
 

Netreba sa zaoberať tým zlým, čo sa nám stane,
ale čo najrýchlejšie sa cez to preniesť,
zodvihnúť hlavu a poobzerať sa po novej príležitosti,
častokrát ešte lepšej, ako bola tá predchádzajúca.
(Galina Hnatičová)MiMa : Pre koho sú prioritne určené tvoje modely? Dá sa to takto špecifikovať?
Galina : Pre každú ženu na svete, na veľkosti nezáleží, chcem do šiat obliecť ženy i dievčatá, ktoré sa chcú cítiť jedinečne a sú hrdé na to, že majú oblečené moje šaty. Galina Hnaticova je módna značka pre ženy, ktoré hľadajú niečo zaujimavé, niečo iné a exkluzívne. Je to couture, šaty sú ušité z hodvábnych látok, krajky, tylu, organzy. Navrhujem a šijem ich sama. Chcem byť pri celom procese od začiatku až do konca a byť si istá, že moje zákazníčky sú spokojné s výsledkom. Je to ešte len nová značka pôsobiaca v Londýne, ale myslím si, že sa jej darí veľmi dobre :-).

MiMa : Si teda s tými šatami naozaj od začiatku až do konca?
Galina : Áno. Rada pri výbere šiat, či štýlu pomáham a keď vidím, že klientke istý štýl nesedí, vymyslím niečo iné, aby sa zvýraznilo čo má byť ukázané a skrylo, čo ukazovať príliš netreba. Je len málo žien, ktoré majú absolútne dokonalú postavu, ale správne šaty dokážu každej žene pomôcť. Najhoršie je, keď si žena oblečie niečo, čo vôbec nelichotí jej postave. Vtedy tie šaty môžu byť neviem aké krásne, zlá voľba vie veľa pokaziť.
  
MiMa : Čo hovorí módna návrhárka na trendy ako také. Do akej miery sa im máme poddať a kedy možno už nie?
Galina : Nič netreba preháňať. Napríklad aj na plese v opere boli niektoré šaty, ktoré dodnes nechápem. Mám pocit, že sa v istých prípadoch vytratila krása, jedinečnosť a pôvab šiat. Akoby išlo iba o to, kto bude najvýraznejší alebo najextravagantnejší. Trendy sa často menia a to čo je práve "in", nemusí každému pristať. Dôležité je, aby sa žena v tom oblečení dobre cítila a hlavne bola sama sebou. Stretla som veľa ľudí, ktorí to vedia poriadne prehnať, až mám pocit, že toho namiešajú na sebe viac než dosť, len aby upútali pozornosť. 
 


Ja verím tomu, že čím lepšie sa cítiš vo vlastnej koži a si so sebou spokojná,
tým krajšie budú vyzerať šaty, ktoré si oblečieš.
(Galina Hnatičová)


MiMa : V čom sa cítiš najlepšie ty?
Galina : V šatách a sukniach, rada sa cítim žensky.

MiMa : Dnes tu hovoríme o tom, ako si plníš svoj profesionálny sen, čo všetko si dosiahla, ale aj o tom, že tvoje šaty sú pre všetky ženy. Ak si napríklad dnes inšpirovala aj Humenčanky, majú vôbec šancu dostať sa k tvojim modelom? Môžem ja zahviezdiť na plese v šatách od Galiny Hnatičovej? Môže si to našinec vôbec dovoliť?
Galina : Samozrejme, myslím si, že ceny sú dostupné. Šaty sa dajú zakúpiť aj online. Snažím sa preraziť aj na Slovensku, čo by bolo úplne úžasné. Mojim veľkým cieľom (a už sa na tom pracuje) je, aby sa moje šaty predávali aj doma.

MiMa : Povedala si doma, myslela si na Slovensku. Ako často sa ty vraciaš domov a čo pre teba domov znamená?
Galina : Áno, na Slovensku je doma :-). Snažím sa vracať domov, čo najviac ako sa len dá. Myslím si, že čím som staršia, tým viac si vážim rodičov a uvedomujem si, akí sú mi vzácni. Domov pre mňa znamená veľa a možno sa už blíži čas, že bude znamenať všetko, že sa na Slovensko vrátim natrvalo :-).

MiMa : Prosím? Chceš tam nechať všetko, čo si dosiahla a vrátiť sa na Slovensko. Teraz asi viacerí čitatelia krútia hlavou :-)...
Galina : Je predsa jedno, kde tvorím, navrhovať môžem hoci aj v Medzilaborciach, alebo v korejkoľvek inej časti sveta. Sú aj krajšie krajiny pre život, ako Anglicko. Pre mňa je dôležité získať ešte zopár kontraktov s butikmi v Londýne a potom môžem spokojne odísť. Ak by som odišla bez toho, to by bola prehra, lebo len tak tu všetko nechať, to nemám v úmysle. To určite nie :-)...

MiMa
Foto : súkromný archív G.H.


 

Verzia pre tlač
21.08.2017Ako prežívate aktuálnu pandémiu COVID-19?


  • som doma (zatvorená prevádzka, prekážka na strane zamestnávateľa) (20%)
  • normálne pracujem (20%)
  • som optimista, verím, že sa to čím skôr skončí (40%)
  • mám veľké obavy, čo bude ďalej (20%)