Domov RELAX > Rozhovory v Adel cafe a inde :-)

M. MICHALČO A JEHO PRIATELIA SÚ NEZMRZLIACI

Aj otužovanie môže byť drogou. Kto raz začne, nevie prestať... Táto vás však nestiahne na dno

Rozhovor v Adel cafe


Na kávu do Adel cafe prišiel z ranného plávania v Laborci.
Bol 25. február...



Marián Michalčo je lídrom neformálnej skupiny otužilcov "Nezmrzliaci", ktorá funguje v Humennom už nejaký ten mesiac. Od nikoho nepýtajú žiadne členské, ide len o dobrý pocit, že človek robí niečo pre svoje zdravie. "Prídeme, okúpeme sa, porozprávame... Otužovanie je vážna vec, ale my to berieme občas aj trochu s recesiou," hovorí usmievavý chlapík s koreňmi kdesi u "severanov"."



Marián je vyštudovaný chemik, profesne má odrobených 12 rokov v hasičskom a záchrannom zbore, dnes je po vážnom úraze na dlhodobej PN-ke.

"Aj ja som sa kedysi v jednom kuse naháňal, nestíhal a stresoval. Chcel som toho čo najviac stihnúť, zarobiť, ale potom človek dostane od života "po papuli", aby sa spamätal a uvedomil si, čo je naozaj dôležité. Dnes sa už nikde neponáhľam a paradoxne toho oveľa viac stíham. Nepoznám stres, robím len to, čo chcem. Žijem zdravo, športujem, otužujem a verím, že práve toto ma po úraze znova dostalo do formy. Vrátilo mi to nádej, že budem môcť znova plnohodnotne žiť," vyznáva sa 31 ročný Humenčan, otec dvoch detí, ktorý sa dnes snaží svojou životnou filozofiou "nakaziť" aj ostatných.




Kedy ste sa vy dostali k otužovaniu?
Marián : No, toto vám nepoviem. Mám pocit, že je to tak odjakživa. Od detstva športujem, aj moje povolanie si vyžaduje, aby som bol stále vo výbornej fyzickej kondícii. Vždy som bicykloval, v -10°C, keď iní mrzli, ja som išiel na biku do Michaloviec. Otužovať sa dá aj inak, ako len kúpať sa v studenej vode. Je to napr. aj studená sprcha doma v kúpeľni, miernejšie obliekanie sa, úúúžasné je vyváľať sa v snehu – to je lepšie ako masáž.




Kedy je otužovanie ešte relax a kedy už šport?
Marián :
Rekreačné otužovanie je napr. sprchovanie sa studenou vodou, saunovanie a športovanie po celý rok – aj v zime - vo voľnej prírode, napríklad behanie alebo bicyklovanie v ľahkom úbore. Najvyšším stupňom otužovania sú ľadové kúpele – plávanie na jazerách a riekach v zimných mesiacoch, to sa už ale jedná o športové otužovanie.




Takže to prišlo tak prirodzene, že chcem skúsiť aj vodu?
Marián :
Asi pred rokom som to skúsil na Šírave s kolegom, potom som sa dal dokopy s kamarátom a postupne prichádzali ďalší. Dnes k nám chodia aj ľudia zo Strážskeho, ale aj z iných miest. Najstarší náš parťák má dnes 45 rokov, najmladší 20. Mladší nechodia. Otužovanie ako také sa odporúča už od batoliat, ale plávanie v ľadovej vode má predsa len obmedzenia. Odporúča sa, keď je človek ešte vo vývoji, radšej otužovať miernejšími formami, ale nie je to nejako vedecky dokázané, je to skôr také odporúčanie.


Máte aj ženy - otužilkyne?
Marián :
Máme. Mladé a pekné:-).




Koľko teda trvá tá príprava?
Marián :
Kto chce s nami plávať na budúcu zimu, mal by postupne začať s otužovaním niekedy v máji, to je ideálny čas.


Existujú nejaké limity, ktoré už nie je dobré prekračovať?
Marián :
Ako v živote, aj tu platí, že všetko s mierou. Chalan, ktorý k nám prišiel včera, nemôže chcieť zvládnuť to, čo dokážem napríklad ja, ale od toho sme tam, aby sme si navzájom poradili a aj predpokladali možné riziká. Dnes sa dajú kúpiť neoprénové topánky, v ktorých vy v podstate necítite, že je vám zima a tým pádom váš mozog nedostane signál, že už dosť. Vo vode vydržíte aj 10 – 15 minút, ale následky môžu byť naozaj nepredstaviteľné. Ja chodím síce tiež v topánkach, ale len takých letných. Človek v nich cíti maximálnu bolesť, ale aspoň vie odhadnúť reálnu situáciu.



Vo vode, ktorá má 3°C môžeme byť štandardne 8 minút,
keď má voda 1°C, môžeme v nej byť 6 minút.
Netrénovaný človek by sa v nej mohol podchladiť do minúty.



Hlavné je teda neurobiť si z toho športové preteky, v ktorých ide o výkony, ale vyslovene relax i keď na vyššej úrovni...
Marián :
No, tu sa naozaj neoplatí v ničom pretekať. Každý do tej vody ide na vlastné riziko, ale musí poznať svoje telo, musí byť na to pripravený, tak trochu na tú zimu trénovaný. Nemôžete si dnes povedať, že zajtra idete do ľadového Laborca. To určite nie. Ja som ako hasič školený na urgentnú medicínu, takže aj v prípade, ak by došlo k nejakému zlyhaniu organizmu, vieme človeku pomôcť, ale k tomu dúfam, nikdy nedôjde.





 

Vy hovoríte, že otužovanie je staré ako ľudstvo samo a že má blahodárny vplyv na organizmus. Nie je však vhodné pre každého...
Marián :
No, určite to nie je vhodné pre kardiakov, ale inak, čo sa týka napr. veku, nikdy nie je neskoro začať :-). V každom prípade by som to však najprv konzultoval s lekárom.


Čo najextrémnejšie ste zažili vy?
Marián :
Čítal som, že trénovaný človek môže byť do 21 minút v ľadovej vode. Ja som bol 20 a pol, ale to už bol naozaj extrém. Celý deň som sa potom nevedel zohriať a pritom viem, ako to urobiť. Vtedy som si sám na sebe vyskúšal, že nič nie je dobré preháňať. Viac to skúšať nebudem :-).


  

  


Hovoríte, že viete, ako sa je treba zahriať po otužovaní. Aj to je treba vedieť?
Marián :
No, sadnúť si potom na bicykel, by bola blbosť. Keď sa telo po podchladení zahrieva, dochádza k triaške. Je to celkom normálny úkaz, telo si snaží vyrábať trasením svalstva potrebné teplo prirodzenou cestou. Maximálne je treba robiť drepy, kliky,beh a frekvenčne sa zohrievať. Niekedy si robíme čaj a dáme si do neho chilli. To je super.




Čo vtedy, ak to človek predsa len nezvládne, ak neodhadne svoje možnosti, keď mu ide o život. Stalo sa vám to?
Marián :
Stalo, ale nie pri otužovaní. Bolo to na zimnej turistike, kde sme nocovali. Chcem pripomenúť, že my nielen otužujeme, ale naozaj aj zdravo žijeme a napríklad alkohol u nás nemá miesto, iba skutočne vínimočne a s mierou. Keď však ide partia niekde stanovať, nemôžete byť matkou i otcom všetkým, ktorí s vami idú. Tak sa nám raz stalo, že to jeden chalan prehnal s alkoholom. Vtedy má človek pocit toho tepla, ale v skutočnosti je to len klam. Museli sme ho ratovať, lebo bol podchladený, ale úspešne :-).


Ako často otužovať?
Marián :
Najmenej raz do týždňa a najviac každý druhý deň. Rozhodne nie každý deň, lebo telo potrebuje nejaký čas na regeneráciu svalstva a organizmu ako takého, len vtedy to má ten správny efekt. ... že nič netreba preháňať platí aj tu.






Pri kúpaní v studenej vode platia aj zásady, že NIKDY NIE?
Marián :
Nikdy nechoďte plávať sami. Vždy by mal byť niekto aspoň na brehu. Nikdy neponárajte do ľadovej vody hlavu a neskáčte do nej. Koža hlavy je bohato prekrvená a nechránená odovzdáva teplo rýchlejšie do vody, okrem toho v záhlaví je umiestnené dôležité termoregulačné centrum organizmu ktoré si musíme chrániť.




Čo robia otužilci v lete?
Marián :
Otužujeme. Ideálne je ísť na Laborec ráno okolo 5tej. Je to úžasné, je leto a vy sa trasiete od zimy, voda má nejakých 17°C... sledujete ako vychádza slnko, hotová romantika. A, keď je už veľmi teplá voda, ešte máme doma sprchu :-). Otužovať sa dá po celý rok, len treba vedieť ako.


Čo plánujú na najbližšie obdobie Nezmrzliaci?
Marián :
Budeme chodiť na turistiku, s celými rodinami, spoznávať krásy Slovenska... Bude to fantastický relax a určite bude aj sranda. Ak sa chcete pridať, budeme radi :-).


Pre vás je teda otužovanie len jednou z foriem zdravého života?
Marián :
Áno. Ja milujem prírodu, nabíja ma energiou, vylučujem zo svojho života všetko, čo zaváňa chémiou. Správam sa maximálne ekologicky a vediem k tomu aj svoje deti. Pestujem si  vlastné ovocie. Možno nie je také krásne ako to zo supermarketu, občas sa z neho na mňa zaškerí červík, ale je moje a viem, že bez chémie. Nebývam chorý. Nechodím do lekárne a nebyť toho úrazu (ten sa mimochodom stal na bicykli), tak ani k lekárovi.



"Aj otužovanie môže byť drogou. Kto raz začne, nevie prestať...
Táto vás však nestiahne na dno.
Naopak.
Dá vám silu, energiu, zdravie a chuť zvládať všetko, čo vám život prináša."
(M. Michalčo)










 
MiMa
Foto : MiMa, 
Marián Michalčo, Marek Suvák
Verzia pre tlač
27.02.2015



Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (36%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (19%)
  • nie, nebudem riskovať (44%)