Domov RELAX > Rozhovory v Adel cafe a inde :-)

MALA SOM TÚLAVÉ TOPÁNKY...

... ale srdce ma vždy priviedlo domov, hovorí Silvia Knapiková"... ale srdce ma vždy priviedlo domov.", hovorí Silvia KnapikováHUMENNÉ – Vyše 20 rokov bola spokojná a šťastná vo svojom rodnom meste, potom si obula túlavé topánky, aby sa po rokoch vrátila späť tam, kde ju to srdcom ťahá najviac – domov. V istej životnej etape zmenila zamestnanie... a niekde tam sa to celé začalo :-). Dnes Silvia Knapiková, riaditeľka ÚzS ŠČK v Humennom pre veľa ľudí v núdzi stelesňuje nádej, že ešte nie je všetko celkom stratené a aj v situáciach, ktoré sa zdajú byť beznádejné, existuje pomocná ruka so značkou SČK.
Čo o sebe prezradila len pár hodín potom, ako sa stala hrdou držiteľkou "Zlatej tehly" udelenej za budovanie dobrého mena mesta Humenné na Slovensku, vo svete a širokom okolí :-)?


Silvia : Narodila som sa v Humennom, kde som žila do svojich 21. narodenín. Potom som už začala brázdiť svet. Túlavé topánky ma zaniesli na 5 rokov do USA, neskôr na ďalšie 4 do Bratislavy. Nohy boli túlavé, ale srdce ostávalo stále doma, v Humennom. Trávila som tu každú voľnu chvíľu. Dnes žijem už 10 rokov s rodinou v Jasenove pri Humennom, kde máme malé gazdovstvo a tešíme sa každému dňu, keď sme všetci spolu.


MiMa : Ako ste sa dostali k tejto práci? Teraz sa zdá, akoby ste sa pre ňu narodili :-).
Silvia :
K tejto práci som sa dostala náhodne. Chcela som zmeniť zamestnanie a na internete som hľadala voľné pracovné pozície v meste. Do Humenného práve hľadali riaditeľa Červeného kríža. Poslala som tam životopis a pozvali ma na pohovor."Veľmi som nevedela, čo robí Červený kríž v Humennom, vedela som ale, čo by robiť mal.
A túto predstavu som im odprezentovala. 
Myslím, že asi toto presvedčilo výberovú  komisiu,
aby dali úplne neznámej žene do rúk túto vzácnu organizáciu."


MiMa : Ako dnes, po 4 rokoch, vnímate toto rozhodnutie?
Silvia :
Ja mám všeobecne rada ľudí a toto je práca s ľuďmi. Beriem ju skôr ako dar, ako poslanie. Napĺňa ma. Život som nemala ľahký a vždy som si musela hľadať cestu sama, ako ním prejsť. Je síce stresujúca a náročná, hlavne v začiatkoch som mala problém, pretože som mala pocit, že kto príde, tomu treba pomôcť. No, už som sa naučila selektovať skutočné problémy, od pár špekulantov.


MiMa : V dnešnej dobe, kedy sa ľudskosť veľmi nenosí a najlepšou výbavou do života sú široké lakte a chýbajúca chrbtová kosť, robiť v oblasti, akou je tá vaša, nie je med lízať. S čím najviac pri svojej práci bojujete?
Silvia :
Jedine s peniazmi, ale to asi každý.  Nikdy neviem, čo bude ďalší mesiac.  Ale, mám úžasných ľudí okolo seba. Sme dobrý  tím. Nikdy som nedelila ľudí na to, kto je akej viery, aké ma vzdelanie či sociálne postavenie, nedajbože,  akú robí politiku. Vždy sa dívam na človeka... ostatné život zariadi sám.


Namiesto záveru :-)

"Touto cestou srdečne ďakujem za ocenenie, ktoré patrí hlavne všetkým našim bývalým, alebo terajším zamestnancom, dobrovoľníkom, ktorí denne pracujú s hrdosťou, za dobré meno Červeného kríža a pre ľudí. Veľká poklona a vďaka.", s pokorou a skromnosťou jej vlastnou dodáva Silvia.


MiMa
Foto : Natália VESMA, MiMa
Verzia pre tlač
09.08.2014