Domov VOĽBY 2017 > Všetko o župných voľbách 2017

Kandidát na poslanca PSK Tomáš Šudík : Zistil som, že pomáhať iným ma baví

Lákajú ho politické vody, toto je prvý krok

Kandidát na poslanca PSK Tomáš Šudík : Zistil som, že pomáhať iným ma baví

Tomáš  Šudík (21) je aktívny mladý človek. Humenčan, ktorému záleží na tom, ako bude jeho mesto vyzerať nielen zajtra, ale aj o 10 či viac rokov. Nesedí a nelamentuje. Nehľadá možnosti, kde čím najskôr odísť za lepším životom. Chce, aby nám všetkým bolo lepšie tu a teraz, v tomto kraji. A aby naše deti z neho raz nemuseli v boji o prežitie odísť tak, ako dnes odchádzajú jeho rovesníci.

Angažovaný mladý muž je nielen zanietený dobrovoľník, ale tiež podniká. Spoliehať sa na iných totiž nemá vo zvyku. Sám ale pomocnú ruku podá rád.

Kedy a ako vo vás vznikol pocit, že chcete naplniť svoj život pomocou iným?
Už od základnej školy som sa venoval dobrovoľníctvu a práci v treťom sektore. Ako dobrovoľník som pomáhal napríklad Slobode Zvierat, bol som členom Žiackej školskej rady, kde sme organizovali rôzne verejné zbierky pre sociálne slabších. Zistil som, že pomáhať iným ma napĺňa. Keď som sa začal stretávať s rodinami, ktoré potrebovali pomôcť, povedal som si, že to naozaj nemajú jednoduché a že raz sa to pokúsim zmeniť.

Bol cestou k tomuto cieľu aj aktivity Mládežníckeho parlamentu, ktorého ste členom?
Keď som bol na strednej škole, vznikal v mojom rodnom meste mládežnícky parlament. Neváhal som ani chvíľu. Vedel som od začiatku, že toto je ideálna príležitosť, aby som sa mohol ešte viac angažovať vo veciach, ktoré ma bavili a pomáhať druhým. Vyskúšal som si, aké je to organizovať podujatie pre niekoľko desiatok ľudí, zostavovať rozpočty, komunikovať s dôležitými dospelými či úradmi. Ako stredoškolák som pôsobil aj v žiackej školskej rade, kde som viedol tím ľudí. Chodil som na rôzne školenia, získaval certifikáty.

Práca v treťom sektore bola pre vás dobrou školou?
Jednoznačne! Dala mi množstvo pozitívnych vecí. Mohol som vycestovať do iných krajín, kde som sa stretol s rôznymi inšpiratívnym ľuďmi. V zahraničí som sa veľa naučil, lebo raz vidieť je lepšie ako stokrát si vygoogliť. Po návrate som sa vždy snažil videné a zažité aplikovať aj na každodennú prax u nás doma. Nie je predsa hanbou, ak sa učíme od lepších. Oveľa horšie je myslieť si, že už všetko vieme, že máme patent na rozum, aj na fungovanie tejto spoločnosti. Preto mám veľa nápadov, ako pomôcť aj nášmu kraju.

V praxi to býva tak, že väčšina dobrých nápadov sa nestretne s vôľou kompetentných a ich realizácia sa skončí skôr, ako sa stihne začať. Ste na to pripravený?
Som mladý, ale nie naivný. Ani doteraz nám nevychádzalo všetko vždy tak, ako sme chceli. Človek predsa musí byť pripravený aj na neúspech, lebo len ten ho posúva ďalej. Počas organizovania aktivít v meste Humenné a jeho okolí som sa nie raz stretol aj s neochotou úradníkov. Neverili by ste, koľko papierovačiek a zodpovednosti stojí za aj maličkými projektmi. Síce by vaše podujatia mali niekomu pomáhať, stále musíte mať na hlave toľko vecí, že si to napokon ani neužijete. Výsledky prídu až neskôr, keď vám ľudia dajú pozitívnu spätnú väzbu.

Angažujete sa v rôznych sférach, od enviromentálnych, cez kultúrne, až po sociálne. Ktoré sú vám najbližšie?
Všetky majú svoje čaro, ale najviac vo vás zanechajú stopu práve tie sociálne. Niekedy si ani neuvedomujeme, ako málo stačí, aby sme niekomu pomohli. Napríklad pretriediť vecí zo skrine a tie, ktoré už nenosíme, niekomu darovať. Alebo kúpiť o jeden balík ryže viac a dať rodine, ktorá žije z ruky do úst. Aj takéto organizované aktivity, len vo väčšom meradle, sme robili cez mládežnícky parlament.
Vo veku, keď vaši rovesníci riešia úplne iné veci, vy ste sa rozhodli rozčeriť vody regionálnej politiky. Myslíte si, že ste dostatočne pripravený zastupovať svoj okres vo VÚC?
Som presvedčený, že áno. Množstvo súčasných politikov hovorí, že tí čo majú viac rokov, majú síce viac skúseností, ale mladí majú viac odvahy. Nie je nič lepšie, keď sa spoja skúsenosti a energia. Ja chcem byť zdrojom práve tej novej energie.

Zapadnúť medzi ostatných je ľahké. Oveľa ťažšie je, odlíšiť sa. Čím chcete zaujať vy?
Skúsenosťami, práve tou energiou a aktivitou, ktorú chcem ponúknuť v prospech riešenia problémov obyčajných ľudí.

Veľmi ma trápi počas sledovania zastupiteľstva PSK, že poslanci, ktorí majú náš okres prezentovať a prichádzať s konštruktívnymi riešeniami, len ticho sedia vo svojom kresle a poberajú poslanecký plat, pričom sú od reality dávno odtrhnutí a s ľuďmi sa takmer vôbec nestretávajú. Jedine tak na obecných festivaloch a aj to len počas volebného roka.

To je podľa mňa od všetkých, ktorým ľudia dali vo voľbách poslanecký mandát, poriadna drzosť a neúcta k voličovi. Podľa mňa by mal byť poslanec človekom,  ktorému ak občania zavolajú, nebude im mať problém pomôcť, hoci aj s lopatou v ruke.


AUTOR, FOTO : dodané

PR článok


Verzia pre tlač
02.10.2017Dávate si novoročné predsavzatia?


  • áno (0%)
  • nie (0%)
  • občas (0%)