Domov AKTUÁLNE > Cestovateľský servis

POZOR NA SUVENÍRY Z DOVOLENIEK

Môže sa stať, že si kúpite kabelku z hadej kože, no domov si ju neprinesiete



Môže sa stať, že si kúpite kabelku z hadej kože, no domov si ju neprinesiete



BRATISLAVA - Radi by ste si zo svojich zahraničných ciest priniesli krásny suvenír? Dajte si pozor - obchod s ohrozenými druhmi živočíchov, rastlín a výrobkov z nich je medzinárodne kontrolovaný. Môže sa teda stať, že si kúpite kabelku z hadej kože, no domov si ju neprinesiete.


V minulom roku zadržali colníci 8 exemplárov. Išlo o 7 koralov a mušlí a jedno vypreparované mláďa krokodíla olivového.


Colníci evidujú čoraz menej prípadov takýchto privezených suvenírov
Napríklad v lete pred dvoma rokmi zaznamenali dovoz 8 nosorožích rohov, kde 4 českí dovozcovia – fyzické osoby si dali poslať cez naše letisko tzv. poľovnícke trofeje. Cena nosorožieho rohu sa na trhu pohybuje vo výške 50 000 – 60 000 USD za kilogram, pričom priemerná hmotnosť rohov (predný a zadný) dospelého jedinca je približne šesť kilogramov. Rohy nosorožcov boli vyhlásené za prepadnuté v prospech štátu.

Za posledné 4 roky si nielen z dovolenky, ale aj prostredníctvom kuriéra nechali Slováci poslať výrobky z viacerých chránených druhov:

- spracovaná koža Medveďa hnedého (Ursus arctos) – dovoz poľovnej trofeje z Ruska
- Užovka rybožravá (Xenochropis piscator) uložená v sklenej flaši z alkoholom – dovoz z Thajska, zakúpené cez internet ako zberateľský predmet
- preparovaná hlava krokodíla (Alligátor mississippiensis) – dovoz z USA, zaslané ako dar
- lebka Netopiera druhu kaloň (Pteropus vampyrus) - dovoz z Indonézie, objednané cez internet
- tablety výživového doplnku používajúceho sa pri chudnutí „P57 Hodia“ – tablety obsahujú výťažok rastliny rodu Hodia – dovoz z Hongkonku, objednané cez internet
- dámska kabelka zn. Dolce & Gabana z časťami z kože hada (Python reticulatus) – dovoz z USA, objednané cez internet.



Slovenskí colníci evidujú za posledné roky tri prípady dovozu vzácnej kožušiny medveďa z roku 2007, 2008 a 2010. Naposledy v Bratislave zaistili jeden kus exemplára medveďa hnedého (spracovanú kožu bez lebky). Zásielka prišla z Ruska a bola určená fyzickej osobe z Banskej Bystrice. Exempláru zaradenému medzi chránené druhy dohovoru CITES chýbalo dovozné povolenie, preto colníci zásielku zadržali. Ukázalo sa, že spoločenská hodnota kožušiny z medveďa je viac ako 2 600 eur.



Dávajte si pozor, čo kupujete!!!
V súčasnosti je obchod s viac ako 900 druhmi živočíchov a rastlín úplne zakázaný a s viac ako 33 000 je pod kontrolou Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín, ktorý bol podpísaný v r. 1973 vo Washingtone, účinnosť nadobudol v r. 1975 (známy pod skratkou dohovor CITES).
Medzi takéto ohrozené druhy patria napr. opice, mačkovité šelmy, papagáje, dravce, jašterice, korytnačky, koraly, kaktusy, orchidey. Veľkú úlohu zohrávajú v nelegálnom obchode aj výrobky z ohrozených živočíchov, napr. sošky, šperky zo slonoviny, dažďové palice z kaktusov, šatky z vlny tibetskej antilopy, náramky z pancierov korytnačiek, náhrdelníky z koralov, topánky, kabelky, opasky, peňaženky z krokodílej alebo hadej kože, kožušiny z mačkovitých šeliem (tiger, leopard, jaguár), či výrobky z tradičnej čínskej medicíny (môžu obsahovať časti tiel ohrozených druhov živočíchov a rastlín – napr. nosorožca, kobry, tigra, ženšeňu). Dohovor CITES zahŕňa aj ochranu častí ohrozených exemplárov, vzťahuje sa aj na výrobky, ktoré ich obsahujú.


Toto môžete...!!!
Existujú aj suveníry pochádzajúce z druhov zaradených v dohovore CITES, ktoré si môžete doviezť pre osobnú spotrebu (množstvo na osobu):

*125 g kaviáru v individuálne označenom obale
* do 3 exemplárov dažďových palíc z kaktusov čeľade opunciovitých (Cactaceae)
* do 4 exemplárov mŕtvych spracovaných krokodílov (Crocodylia) z príl. II (okrem mäsa a poľovníckych trofejí)
* do 3 ulít Kridlatca veľkého (Strombus gigas)
* do 4 exemplárov morských koníkov (Hippocampus spp.)
* do 3 lastúr čeľade Tridacnidae spp. S celkovou hmotnosťou nepresahujúcou 3 kg


Skôr, než si na dovolenke kúpite suvenír, overte si, či nepodlieha pod ochranu dohovoru CITES, inak Vám bude bez predloženia príslušného povolenia na colnom orgáne zaistený a za porušenie colných predpisov v takomto prípade Vám môže byť uložená sankcia – pokuta, v horších prípadoch aj trest odňatia slobody na dobu od šesť mesiacov až tri roky.







Zdroj : Mgr. Patrícia Macíková, hovorkyňa finančnej správy
Foto : ilustračné, Mgr. Patrícia Macíková, hovorkyňa finančnej správy
Verzia pre tlač
17.08.2014



Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (36%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (19%)
  • nie, nebudem riskovať (44%)