Domov AKTUÁLNE > Cestovateľský servis

Radíme : Nenechajte sa okradnúť počas dovolenky!

Nech už sa chystáte na dovolenku kamkoľvek, musíte si dávať pozor na zlodejov a vreckárov

Radíme : Nenechajte sa okradnúť počas dovolenky!

BRATISLAVA. Číhajú v radoch pri pokladniach pamiatok, v dopravných prostriedkoch, aj na plážach. Špeciálne si treba zabezpečiť batožinu na letiskách, najmä v súvislosti s novými letiskovými kontrolami.

Spolu s Danielom Gregorom, bezpečnostným expertom spoločnosti ASSA ABLOY, sme pre vás pripravili niekoľko tipov ako sa o seba postarať tak, aby ste si zaslúžené voľno užili bez zháňania nového cestovného dokladu a blokovania platobných kariet.

TSA alebo Aby ste našli na letisku svoj kufor nepoškodený

Mnohé letiská začali kvôli kontrole výbušnín náhodne prehľadávať kufre. Aby ich nemuseli letiskoví pracovníci otvárať násilím, je potrebné zamknúť ich špeciálnou visacou zámkou so systémom TSA.

„Tieto zámky sú označené znakom červeného diamantu a dajú sa otvoriť špeciálnym kľúčom, ktorý majú k dispozícii iba oprávnení pracovníci letiskovej služby. Nehrozí preto, že vám pri kontrole kufor poškodia,“ vysvetľuje Daniel Gregor zo spoločnosti ASSA ABLOY, ktorá tieto zámky ponúka pod značkou YALE.

Kabelku si dajte krížom

Kabelka cez rameno je pre zlodejov ľahkou korisťou. Buď vám ju strhne alebo jednoducho nenápadne prereže jej ucho vreckovým nožom a batožina je jeho. Úplne kľudne to zvládne keď beží okolo vás alebo ako spolujazdec na prechádzajúcej motorke. Preto si ucho kabelky predĺžte, dajte si ju krížom cez telo tak, aby vám zostala na boku alebo na bruchu. Potom si už na vás zlodej len tak ľahko netrúfne.

Bez visacej zámky ani na krok

Tento malý nenápadný pomocník vyrieši nejednu situáciu. Zamknúť s ním môžete cestovný kufor, ale aj malý batôžik s dvojitým zipsom. Jednoducho zopnete jazdce k sebe a môžete bez obáv stáť vo fronte či v metre, bez toho aby ste mali strach, že vám zlodej nepozorovane vytiahne peňaženku.

„Visacou zámkou môžete zamknúť aj vchod do stanu, čo hojne využívajú napríklad návštevníci rôznych hudobných festivalov. Zámku vyberajte najmä podľa toho, aké veľké zipsy budete zamykať, aby trmeň zámky prešiel otvorom jazdca,“ radí Daniel Gregor z ASSA ABLOY.Striedajte sa


Chcete ísť do vody všetci spoločne? Na plných plážach to môže znamenať veľké riziko. Zatiaľ čo si spokojne plávate, má zlodej dostatok času prebrať vaše veci a odniesť si nielen peniaze, ale aj fotoaparát či mobil. Je preto dobré vystriedať sa, aby vždy aspoň jeden človek zostal „na stráži“, alebo sa dohodnúť so susedmi, aby vám na veci dohliadli.

Na telo!

Ak chcete mať istotu, že sa k vašim veciam naozaj nikto nedostane, dajte si pas a peniaze do malého plochého puzdra, ktoré si zavesíte na krk a dáte pod oblečenie. Samozrejme tam nebudete mať aj drobné na lístok alebo vstupné na Eiffelovku, aby ste nemuseli pod košeľu siahať každú chvíľu, ale väčšie bankovky a cestovné doklady si už takú bezpečnú skrýš zaslúžia.

ZDROJ, FOTO : MONIKA KLEMŠOVÁ Verzia pre tlač
18.06.2017Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (37%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (20%)
  • nie, nebudem riskovať (43%)