Domov AKTUÁLNE > Cestovateľský servis

Radíme : Pred odchodom na dovolenku si zabezpečte byt

Prinášame rady odborníka o tom, čo by ste mali urobiť pred odchodom na dovolenku

Radíme : Pred odchodom na dovolenku si zabezpečte byt

BRATISLAVA. Okrem toho, čo nakúpiť a zabaliť, si spíšte aj to, ako zabezpečiť svoj byt či dom pred nečakanou katastrofou v čase vašej neprítomnosti.

Nielenže, ak na nič nezabudnete, nájdete svoj byt po návrate tak, ako ste ho opustili, tiež sa na dovolenke nebudete trápiť starosťami, či ste vypli žehličku alebo zatvorili balkónové dvere. A čo všetko by na takom zozname malo byť?

Základné body sme pre vás pripravili s bezpečnostným expertom značky FAB, Danielom Gregorom.

Vypnite tepelné spotrebiče

Prejdite si celý byt a skontrolujte, či sú vypnuté všetky tepelné spotrebiče – kúrenie, žehlička, rýchlovarná kanvica, ale napríklad aj elektrický radiátor. Môže sa totižto stať, že sa samé od seba zapnú, a pokiaľ sú blízko nich napríklad nejaké papiere, malér môže byť na svete.
Nastaviť svetelný spínač a pohybový snímač

Zlodeji najčastejšie „pracujú“ pod rúškom tmy. Preto investujte do svetelných snímačov pohybu nielen pred hlavnými dverami, ale i pred dverami na terasu alebo do garáže. Tiež je dobré mať svetelný spínač, ktorý sa večer rozsvieti v niektorej miestnosti vnútri domu. Máloktorý zlodej bude riskovať, že v dome na niekoho narazí. Riešením sú také elektronické zabezpečovacie systémy, ktoré okamžite privolajú bezpečnostnú agentúru.

Skontrolujte zámky a ich bezpečnostnú triedu
 
Tento bod rozhodne nepodceňujte. Bytoví zlodeji spoznajú na prvý pohľad s akou zámkou majú tú česť. Ak narazia na cylindrickú vložku bezpečnostnej triedy 3 až 4, doplnenú kvalitným kovaním, vydajú sa radšej k iným dverám. „A ak už sa zlodej predsa len odhodlá a pustí sa do boja so zámkou, bude sa s ňou bezvýsledne biť naozaj veľmi dlho,“ vysvetľuje bezpečnostný expert Daniel Gregor (na foto).

Prečítajte si poistku

Pri čítaní poistky nejde ani tak o to, čo všetko ste si poistili, ale najmä o to, či spĺňate všetky podmienky pre poistné plnenie. To je totiž podmienené dostatočným zabezpečením domu alebo bytu. Aj keby ste mali šperky poistené na milióny, ak je v poistných podmienkach zámka štvrtej bezpečnostnej triedy – a to nielen na vchodových, ale aj na garážových či balkónových dverách – a vy máte niekde iba trojku, alebo dokonca dvojku, máte skrátka smolu.

„Ak si nie ste istý tým, akú cylindrickú vložku máte vo dverách, zastavte sa u certifikovaného zámočníka. Ten spozná úroveň vášho zabezpečenia podľa kľúča,“ odporúča Daniel Gregor. 

Štatistiky hovoria, že asi 80% vlámaní sa nepodarí objasniť. A aj keby zlodejov chytili, vaše veci už budú najskôr dávno predané. Poistka je teda jedinou cestou, ako sa domôcť odškodnenia.

Napíšte na zvonček priezvisko v množnom čísle

Jednoduchá rada zadarmo. Ak je na zvončeku napísané Jozef Novák alebo Martina Slobodová, automaticky to budí dojem, že v objekte býva len jeden človek. Takže keď je na dovolenke, vzduch je pravdepodobne čistý. Ale keď napíšete Novákovci, dá sa iba ťažko usúdiť, či niekto z viacčlennej rodiny nezostal doma.

Cennosti si uložte do trezoru

Šperky, hotovosť, ale aj bločky od drahej elektroniky zavrite do trezoru. Nielenže ho zlodej najskôr ani nenájde, ale určite sa do neho ani nedostane. A prečo bločky? Pri prípadnom preukazovaní škôd poisťovni vám môžu výrazne uľahčiť situáciu.

Dohodnite sa so susedmi na vyberaní schránky

Nič nevypovedá o neprítomnosti viac než preplnená poštová schránka. Preto poproste susedov alebo niekoho z rodiny, aby vám čas od času poštu zo schránky vybrali.

AUTOR, FOTO : MINIKA KLEMŠOVÁ, PARLIAMO, s.r.o.

Verzia pre tlač
01.07.2017Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (36%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (19%)
  • nie, nebudem riskovať (44%)