Domov AKTUÁLNE > FOTOreport

FOTO report : Svetový pohár a Majstrovstvá Slovenska raketových modelárov

Na letisku v Kamenici nad Cirochou

FOTO report : Svetový pohár a Majstrovstvá Slovenska raketových modelárov

KAMENICA NAD CIROCHOU. Na letisku v Kamenici nad Cirochou sa v dňoch 27. a 28. júla 2019 konal Svetový pohár a Majstrovstvá Slovenska raketových modelárov.

Organizovanie zabezpečovalo LMK Humenné už po štvrtý krát. Zároveň to bola súťaž pre výber reprezentácie na Majstrovstvá Európy do Rumunska. Náš klub budú reprezentovať: Rastislav Kičura, Michal Hricinda a Vasil Pavljuk.

Raketové modely sa rozdeľujú podľa medzinárodných pravidiel FAI do desiatich hlavných tried.

Triedy raketových modelov:

 S1 Výškové modely. V súťaži tejto triedy zvíťazí model, ktorý dosiahne najväčšej výšky na základe merania a výpočtu.

 S2 Výškové modely so záťažou. V súťaži tejto triedy zvíťazí model, ktorý vynesie jednu alebo viacej štandartných záťaží FAI pre raketové modely do najväčšej výšky na základe merania a výpočtu.

 S3 Modely pre súťaž v trvaní letu na padáku. V súťaži tejto triedy zvíťazí model, ktorého súčet časov z troch letov je najvyšší.

 S4 Modely raketoplánov pre súťaž v trvaní letu. V súťaži tejto triedy zvíťazí model, ktorého súčet časov z troch letov je najvyšší.

 S5 Výškové makety. V súťaži tejto triedy zvíťazí model (maketa existujúcich alebo historických riadených striel, raketových alebo kozmických dopravných prostriedkov), ktorý dosiahne najvyšší počet bodov získaných zo súčtu bodov za statické hodnotenie modelu a najväčšej dosiahnutej výšky na základe merania a výpočtu. (1 bod = 1 meter).

 S6 Modely pre súťaž v trvaní letu na streameru. V súťaži tejto triedy zvíťazí model, ktorého súčet časov z troch letov je najvyšší.

 S7 Makety. Súťaž makiet je samostatná disciplína pre lietajúce modely rakiet, ktoré sú vernými kópiami existujúcich alebo historických riadených striel, raketových alebo kozmických dopravných prostriedkov. V súťaži tejto triedy zvíťazí model, ktorý dosiahne najvyšší počet bodov získaných zo súčtu bodov za statické hodnotenie modelu a bodov udelených za letovú charakteristiku modelu.

 S8 Modely raketových klzákov pre súťaž v trvaní letu. V súťaži tejto triedy zvíťazí model, ktorého súčet časov z troch letov je najvyšší. Modely kategórií S8D až F musia byť riadené rádiom.

 S9 Modely vírnikov pre súťaž v trvaní letu. V súťaži tejto triedy zvíťazí model, ktorého súčet časov z troch letov je najvyšší. K návratu na zem modely tejto kategórie ako jediný prostriedok návratu využívajú princíp autorotácie.
Každá trieda s výnimkou triedy S7- makety sa delí na podkategórie  podľa výkonu motoru.

A – 0 - 2,5 Ns - (Newton sekundy)
B – 2,51 - 5 Ns - (Newton sekundy)
C – 5,01 – 10 Ns - (Newton sekundy)
D – 10,01 - 20 Ns - (Newton sekundy)

ZDROJ, FOTO : csarpi


Verzia pre tlač
01.08.2019Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (36%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (19%)
  • nie, nebudem riskovať (44%)