Domov AKTUÁLNE > HOTline

NEDÁVNO ZREKONŠTRUOVANÚ FASÁDU BUDÚ MAĽOVAŤ ZNOVA

Zrekonštruovali aj verejné osvetlenie, pomohli sprejerom?



Zrekonštruovali verejné osvetlenie, pomohli sprejerom?



HUMENNÉ - Len pred necelými dvomi rokmi si zrekonštuovali bytový dom. Čisté plochy na južnej strane sa stali v minulý víkend terčom miestnych sprejerov. Obyvatelia nevedia, čo si počať. Úver na rekonštrukciu budú splácať ešte 15 rokov, z vynoveného spoločného majetku sa dlho netešili. Fasádu bude treba premaľovať.



Spoločenstvo vlastníkov bytov na ulici Dargovských hrdinov 1830/6-11 v Humennom sa pred pár rokmi rozhodlo pre celkovú rekonštrukciu svojho obytného domu. Zobrali si úver a investíciu v celkovom finančnom objeme vyše 530 tisíc eur v roku 2013 aj zrealizovali. Z toho, že sa tunajší ľudia konečne po rokoch zbavili počmáraných stien hádam ešte z minulého storočia, ktorými bol tzv. Čínsky múr povestný, mali radosť všetci. Vedia totiž, že ide o ich spoločný majetok, byty sú v súkromnom vlastníctve, bytovka teda patrí všetkým jej obyvateľom.



O to ťažšie je teraz domácim, keď zistili, že zadnú stenu ich bytovky "otagoval" neznámy aktívny writer graffity s rozmermi cca 3x3m. Toto "umelecké dielo" si však u miestnych umelcov, alebo umelca nikto neobjednal.


Obyvatelia sú v šoku
"Vidíte to, vidíte? Veď to je strašné, čo nám tu porobili. Oni nemajú hanby, neboja sa ničoho. Takto nám to tu zničiť? My budeme platiť a oni nám tu budú chodiť všetko ničiť? Vagabundi jední," rozhorčujú sa stojac pred novým graffity miestni seniori. Pridávajú sa aj ďalší, psíčkar i pani, čo vešia prádlo na balkóne. K veľkému a vskutku "vymakanému" obrazu, ktorý sa tu objavil v nedeľu, počas nasledujúcej noci pribudli ďalšie. "Keď to tak pôjde ďalej, o týždeň už nebudeme vedieť, akú sme tu mali pôvodnú fasádu," rozhorčuje sa tiež postarší muž. Pod lampou býva vraj najväčšia tma, ale v týchto miestach to v posledných mesiacoch svieti priam ukážkovo. Práve prebiehajúca rekonštrukcia verejného osvetlenia mala ľuďom priniesť pocit bezpečia a rozsvietiť tmavé ulice. Zdá sa, že poslúžila aj inak. "Prisvietilo sa sprejerom," myslí si o generáciu mladšia žena, ktorá síce nie je tunajšia, ale vraj sa podobný prípad stal aj pri ich paneláku. Žeby mala tma ako v rohu predsa len svoje výhody?


Nikto nič nevidel, nepočul
Do debaty sa zapája aj pani, pod ktorej balkónom sa to celé odohralo. "Nič som nepočula, ani nevidela. Keby som len mala tušenie, tak by som ich hnala," neskrýva rozhorčenie žena, ktorá sa zo svojho dôchodku tiež každý mesiac skladá na splácanie úveru.
Sklamaná je aj predsedníčka spoločenstva Božena Labíková. Sama najlepšie vie, koľko energie i peňazí to celé stálo. Každý vandalizmus, čo nechá na objekte svoju stopu, musia ľudia zas a znova zaplatiť len zo svojho, teda z fondu opráv a ten by mohli predsa využiť aj na iné, vždy je čo zlepšovať. "Zájdem na MsP a požiadam ich osobne, aby zvýšili intenzitu nočných kontrol okolo nášho bloku. Je to také obľúbené miesto tínedžerov,"  hovorí Božena Labíková. Celé leto tu sedávali na lavičkách, do noci. Obľúbili si to tu aj bezdomovci, či iní neprispôsobiví občania. Stačí sa pozrieť, ako to vyzerá každé ráno okolo lavičiek, alebo čím je naplnený odpadkový kôš takmer oproti škole. Samé fľaše od alkoholu. "A teraz ešte aj toto," vzdychne si Božena Labíková, ktorá si však uvedomuje, že prípadným podaním trestného oznámenia na políciu by nič nevyriešila. "Kopec papierovačiek a výsledok? Páchateľ neznámy. Nikto nič nevidel ani nepočul. Dnes je to totiž tak, že ľudia aj keď vidia niečo, na čo by mali upozorniť, zatiahnu rolety a tvária sa, že nič nevideli. Taká je doba, že ten, čo chce urobiť zadosť spravodlivosti, sa nakoniec dostane do väčších problémov, ako hociktorý nespratník," hovorí šéfka spoločenstva.



Prípadov je viac, objasnenosť sa zvyšuje
"Sprejerstvo je v slovenskom trestnom zákone upravené a postihnuté v osobitnom paragrafe a to §246. Základná trestná sadzba je trest odňatia slobody až na 1 rok, pričom najprísnejší trest je odňatie slobody až na 10 rokov. Do úvahy sa berie aj to o akú vec či objekt ide. Ak vec, ktorú sprejer poškodí, požíva ochranu podľa osobitného zákona (napr. nejaká kultúrna pamiatka), tak je tam prísnejší postih (3-8 rokov)," povedal Daniel Džobanik z KR PZ v Prešove. Za 8 mesiacov tohto roka evidujú v Prešovskom kraji 27 prípadov sprejerstva, pričom 11 z nich bolo objasnených. V humenskom policajnom okrese sú to len 2 prípady, ktoré však zatiaľ neboli objasnené. "V minulom roku sme v prešovskom kraji zaevidovali 44 prípadov sprejerstva, z ktorých 13 bolo objasnených. V humenskom policajnom okrese sme minulý rok nezaznamenali žiadny prípad sprejerstva," doplnil Džobanik.


Láka každá čistá plocha a chuť zakázaného
Hoci je graffiti vo svojej vrcholovej podobe nesporne umeleckým prejavom, vo všeobecnosti je väčšinou v spoločnosti vnímané ako negatívny jav. Z pohľadu majiteľov plôch, na ktorých je graffiti realizované bez ich povolenia, ide o vandalizmus, ktorý ich stojí nemalé finančné prostriedky, pri ich odstraňovaní. Niektoré samosprávy sa preto snažia určiť plochy, na ktorých sa môžu writeri beztrestne realizovať. Z hľadiska grafitti, ako druhu adrenalínovej zábavy, sa však takto stráca jej čaro.







MiMa
Foto : MiMa
Verzia pre tlač
20.09.2015



Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (36%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (19%)
  • nie, nebudem riskovať (44%)