Domov AKTUÁLNE > HOTline

NIEKTORÍ TELESNE POSTIHNUTÍ DOTERAZ NEPLATILI, UŽ MUSIA

Na kúpalisko už držitelia preukazu ŤZP so sprievodcom za polovicu vstupnéhoNa kúpalisko už držitelia preukazu ŤZP so sprievodcom za polovicu vstupného
HUMENNÉ – V novom cenníku Správy športových a rekreačných zariadení, ktorý poslanci humenského MsZ schválili 29. júna t.r. a platí od 1. júla, sa objavila položka, ktorá tam doteraz nebola. Upozornili nás na to niektorí naši čitatelia. Tvrdili, že ľudia s telesným postihnutím mali doteraz vstup na kúpalisko zdarma a dnes musia platiť 50% riadneho vstupného. Kus pravdy na tom síce je, ale zmena sa netýka všetkých.
Len za prvých 27 dní tohtoročných letných prázdnin navštívilo letné kúpalisko 10 522 ľudí a pod strechou si ich zaplávalo 4372. Pre bežného návštevníka nový cenník žiadne veľké novinky, až na pár zaokrúhlení drobných, nepriniesol. Niektorí telesne postihnutí si však všimli pre nich dôležitú zmenu.

V minulom roku prišlo do vnútorného bazéna, na letné kúpalisko a do sauny spolu 1183 držiteľov preukazu ŤZP-S, teda so sprievodcom. Práve táto skupina návštevníkov doteraz užívala služby kúpaliska zadarmo. Podľa nového cenníka dnes platia obaja, zdravotne ťažko postihnutý i jeho sprievodca polovicu z ceny vstupného, čo je momentálne 0,70 eur. Čo sa týka ŤZP bez sprievodcu, tí platili aj doteraz a v ich prípade sa nič nemenilo. Sú v rovnakej skupine ako deti do 15 rokov a dôchodcovia, vstupné platia kao doteraz,  tiež 0,70 eur.


Niektorí jedinci to zneužívali
Prečo teda tí, ktorých zdravotný stav je o niečo vážnejší a potrebujú sprievodcu, už nemôžu chodiť do bazénov zadarmo, vysvetľuje riaditeľ Správy športových a rekreačných zariadení Marek Cenko takto : "Dôvodom pre zavedenie zľavneného vstupného pre týchto občanov boli sťažnosti našich platiacich zákazníkov. Stávalo sa, že služby kúpaliska prišli využiť zadarmo bezdomovci, prípadne iné sociálne skupiny, ktoré využívali tento systém na osobnú hygienu. A to pohoršovalo platiacich zákazníkov," vysvetľuje a dodáva, že "V porovnaní s inými kúpaliskami, ceny vstupného pre ŤZP-S patria k tým najnižším a poskytnutie 50% zľavy pre doprovod je tiež zriedkavé."


Bude ich teraz menej?
Zatiaľ, čo ŤZP-S prišli za celý minulý rok do vnútorného bazéna 686 krát, do sauny 331 a na letné kúpalisko 166 krát, len za prvý polrok tohto roka je už ich počet o niečo vyšší. Najobľúbenejším je vnútorný 25m bazén, navštívilo ho 722 ŤZP-S, záujmu sa teší aj sauna (273x) a na vonkajší bazén ich prišlo len 36. Či zavedenie vstupného, hoci so zľavou, sa napokon odrazí v návštevnosti práve tejto kategórie Humenčanov, budeme vedieť posúdiť až s odstupom času. V každom prípade by to však malo zvýšiť komfort tých, čo si za služby normálne platia.


Niektoré poplatky upravili
Nový cenník sa netýka len kúpaliska a služieb, ktoré tu poskytujú, ale aj Mestskej športovej haly, Rekreačnej oblasti Laborec, požičovne lyžiarskeho výstroja, Ski centra a minihriska. Od začiatku letných práznin tak na letnom kúpalisku zrušili poplatok za tobogán a jeho využitie je v cene lístka. Niekoľko cien bolo zaokrúhlených (vo väčšine prípadov smerom nadol), znížili sa ceny viacvstupových permanentiek, aby boli atraktívnejšie. V Mestskej športovej hale sa doplnili do cenníka ceny za VIP miestnosť, zasadačku a lezeckú stenu. V neposlednom rade poslanci odhlasovali aj zrušenie využívania Kariet výhod, teda Senior karty, Junior karty a Karty Humenčana pri objednávke MŠH. Marek Cenko tento krok odôvodnil tým, že v praxi sa často stávalo, že objednávku sprostredkoval niekto, kto je držiteľom karty a nakoniec s danou skupinou ani neprišiel.


Zmena aj vo výnimkách
Cenník je schválený a platný, nie však striktne nemenný. Svedčí o tom aj "zázračná formulka", ktorá síce bola súčasťou starého cenníka, ale v tom novom je tiež pozmenená. "V ojedinelých prípadoch, ktoré tento cenník neupravuje, môže riaditeľ, resp. štatutárny zástupca organizácie cenu dohodnúť," sa zmenilo na "V odôvodnených prípadoch môže štatutárny zástupca organizácie určiť zľavu na základe písomného súhlasu primátorky mesta."
MiMa
Foto : MiMa


Verzia pre tlač
09.08.2015Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (37%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (20%)
  • nie, nebudem riskovať (43%)