Domov AKTUÁLNE > HOTline

ODPADOVÉ DREVO ĎALEJ VYUŽIJÚ

V prvom kroku síce bola potrebná istá investícia na nákup štiepkovača, v konečnom dôsledku ušetriaV prvom kroku síce bola potrebná istá investícia na nákup štiepkovača, v konečnom dôsledku ušetria HUMENNÉ - Technické služby mesta Humenné začali v tejto sezóne pri výruboch a orezoch mestskej zelene využívať novú technológiu spracovania drevnej hmoty na biomasu.  


V prvom kroku síce bola potrebná istá investícia na nákup štiepkovača, v konečnom dôsledku však ušetria. Biomasu chcú ďalej využívať ako palivo do kotlov v mestských skelníkoch, kde pestujú kvety alebo ako mulčovaciu kôru k záhonom. Budú tak vo viacerých ohľadoch sebestačnejší a zvýši sa efektivita ich práce.


Biomasa je obnovujúci sa zdroj surovín rastlinného a živočíšneho pôvodu, vhodný na priemyselné a energetické využitie, pričom energia vyrobená jej spaľovaním má z obnoviteľných zdrojov najvyšší technický potenciál.

"Aby sme sa zapojili do ekologického procesu a hlavne zefektívnili postup spracovania drevnej hmoty, zakúpili sme za tým účelom štiepkovač drevnej hmoty. Štiepkovaním sa delí materiál rezným účinkom ostrých rotujúcich nožov na drobnú drevnú hmotu, ktorá sa dá využiť ako biomasa na ďalšie spracovanie, alebo ako palivo do kotlov na vykurovanie," hovorí Milan Kuruc, riaditeľ TS mesta Humenné. V tomto prípade je ďalší zámer jasný. Biomasu použijú ako mulčovací prvok ku kvetinovým záhonom a ako palivo na vykurovanie skleníkov pri pestovaní kvetov."Ušetríme tak na prepravných nákladoch konárov a kmeňoch vyrezaných stromov, na nákladoch za mulčovaciu kôru a hlavne na nemalých nákladoch na palivo do kotlov, zabezpečujúcich teplo na pestovanie kvetov na skleníkovom hospodárstve v Lackovciach," vymenuváva Kuruc.  
 
MiMa
Foto : M. KURUC
Verzia pre tlač
04.11.2015Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (35%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (26%)
  • nie, nebudem riskovať (39%)