Domov AKTUÁLNE > Krimi

Frajerina na ceste vás môže výjsť pridraho

V období od 1. 1. 2022 do 30. 9. 2022 bolo na cestách okresu Humenné, Snina a Medzilaborce evidovaných 131 dopravných nehôd, pri ktorých bolo usmrtených 6 osôb, ťažko sa zranilo 9 osôb, ľahko sa zranilo 45 osôb

Frajerina na ceste vás môže výjsť pridraho

HUMENNÉ. V období od 1. 1. 2022 do 30. 9. 2022 bolo na cestách okresu Humenné, Snina a Medzilaborce  evidovaných 131 dopravných nehôd, pri ktorých bolo usmrtených 6 osôb, ťažko sa zranilo 9 osôb, ľahko sa zranilo 45 osôb. 

Na slovenských cestách sa každoročne stanú tisícky dopravných nehôd, ktoré si vyžiadajú niekoľko sto ľudských životov a tisícky ľahkých i ťažkých zranení. Osobitnou kapitolou sú škody na majetku v státisícoch až miliónoch eur. Najčastejšou príčinou tragédií na cestách sú porušenie povinností vodiča, nepovolená rýchlosť, alkohol za volantom a nesprávne predbiehanie. K dopravným nehodám prichádza najčastejšie po zlyhaní ľudského faktora, nesprávnom odhadnutí situácie a nerešpektovaním pravidiel cestnej premávky. S prejavmi nedisciplinovanosti vodičov motorových vozidiel sa stretávame na cestách každý deň. Jazdia vysokou rýchlosťou, nerešpektujú dopravné značky a často porušujú dopravné predpisy.

S prichádzajúcim jesenným obdobím, zmenou  letného času na zimný, je taktiež potrebné zdôrazniť nemorovým účastníkom cestnej premávky  používanie reflexných prvkov za zníženej viditeľnosti, a tým zvýšenia ich bezpečnosti v cestnej premávke.

Prvotným a najdôležitejším pravidlom pre účastníka cestnej premávky je dodržiavania zákona. Ďalej sa musí správať tak, aby neohrozoval seba ani ostatných účastníkov, musí dodržiavať dopravné značenie a riadiť sa podľa neho, poslúchnuť pokyn alebo výzvu policajta a podobne.

Nezabúdajme na to, že v cestnej premávke máme okrem svojich práv predovšetkým povinnosti! A len ak ich budeme všetci vzájomne dodržiavať a správať sa k sebe navzájom ohľaduplne, bude náš pohyb po ceste či chodníku bezpečný.

Vyzývame preto všetkých účastníkov cestnej premávky, aby boli voči sebe tolerantní a dodržiavali pravidlá cestnej premávky, tým prispeli k bezpečnosti svojej, ako aj bezpečnosti ostatných tak, aby sa každá cesta končila v bezpečí domova.
Ďakujeme!

ZDROJ : plk. Mgr. Marek Lukacko, riaditeľ okresného riaditeľstva PZ


Verzia pre tlač
09.11.2022Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (36%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (19%)
  • nie, nebudem riskovať (44%)