Domov AKTUÁLNE > Krimi

Podvodníci striehnu na každom kroku

Nenaleťte podvodníkom pri predaji cez internetový bazár, ani tým sobášnym

Podvodníci striehnu na každom kroku

HUMENNÉ. Nenaleťte podvodníkom pri predaji cez internetový bazár.

Čoraz častejšie sa predávajúcich cez rôzne internetové bazáre alebo sociálne siete stretávajú s podvodníkmi, ktorí ich pod zámienkou kúpi predávaného tovaru a následného zaslania odkazu na platobnú bránu, okradnú o peniaze ktoré majú na účtoch.

Do kontaktu s takýmto podvodníkom prišla aj žena z Humenného, ktorá na internetovom bazári predávala oblečenie. Prostredníctvo mobilnej aplikácie ju kontaktoval podvodník, ktorý prejavil záujem o kúpu jej šiat, ale nemôže jej poslať peniaze, pretože ona nemá aktivovanú platobnú bránu. Obratom jej bol zaslaný mail ako ma postupovať po prijatí objednávky a následne podľa pokynov tam poškodená zadala identifikačné údaje svojej bankomatovej karty. Krátko nato dostala hlásenia na vykonanie troch platieb vo výške 900,00 EUR, 502,50 EUR a 100,50 EUR, ktoré potvrdila, čím došlo k odčerpaniu finančných prostriedkov z jej účtu.

Prípad vyšetrujú policajti z Humenného, ktorí začali trestné stíhanie pre prečin Neoprávnené vyrobenie a používanie platobného prostriedku.

Rady polície:
* ak tovar predávate, číslo vašej platobnej karty a bezpečnostný kód neposkytujte
* ak je vám pri bazárovom predaji zaslaný odkaz na stránku, ktorá od vás požaduje informácie o vašej platobnej karte, ukončite komunikáciu
* ak ste podvodníkom už zaslali údaje o vašej platobnej karte, okamžite ju zablokujte, napr. telefonicky v banke alebo v mobilnej aplikácií banky
* ak došlo k úniku peňazí z vášho účtu, čím skôr kontaktujte svoju banku
* aby ste zabránili prípadnému úniku väčšej sumy peňazí, nastavte si na karte nižšie denné limity
* ak ste sa stali obeťou podvodníkov, oznámte to polícií

Vidina spoločného života a rodiny stála ženu tisíce eur
Spoločný život a založenie rodiny, to všetko nasľuboval neznámy muž istej Humenčanke, len aby sa dostal k jej peniazom.

So ženou sa skontaktoval prostredníctvo sociálnej siete a neskôr spolu komunikovali cez mobilnú aplikáciu. Pod prísľubom spoločného života, založenia rodiny a inými ďalšími zámienkami, od nej postupne vylákal 6.400,- Eur. Peniaze tak skončili na rôznych tureckých účtoch avšak spoločný život a rodina sa nekonali. Humenský vyšetrovateľ vedie trestné stíhanie pre prečin podvodu.

ZDROJ : KR PZ PREŠOV
FOTO : MiMa, ilustračnéVerzia pre tlač
27.06.2022Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (36%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (19%)
  • nie, nebudem riskovať (44%)