Domov AKTUÁLNE > Kultúra

EMIL SEMANCO ZMEŠKAL VLASTNÚ VERNISÁŽ

Od 10. júla do 14. augusta vystavuje Emil Semanco v Humennom svoje kolážeNa vernisáž meškal, výstava sa otvárala bez autora :-)...HUMENNÉ – Od 10. júla do 14. augusta vystavuje Emil Semanco v Humennom svoje "Miracles"

Emil chýbal, Andrej ho zastúpil :-)
Ešteže má Emil Semanco okolo seba tooooľko dobrých priateľov, ktorí jeho neprítomnosť na vlastnej vernisáži nielen ospravedlnili, ale dokonca ho aj grandiózne zastúpili. Andrej Smolák totiž nemal problém improvizovať pri predstavovaní autora a so šarmom jemu vlastným si v danej chvíli s imaginárnym Emilom podával ruku a prítomní tlieskali :-)...Bravúrny príklad toho, ako sa veci nemusia brať celkom vážne a aj malé nedorozumenie /autor si totiž myslel, že vernisáž sa začína o hodinu neskôr/, môže obohatiť, rozosmiať a zaujať prítomných návštevníkov vernisáže, ktorí pôvodne prišli obdivovať váááážne umenie.

 

 


To však nič nemení na fakte, že...
Návštevníci Vihorlatského múzea môžu na výstave vidieť 59 obrazov vytvorených technikou koláže. Autor v nich vyvážene spája vystrihované papierové výjavy a maliarsky ponímanú monochromatickú plochu. Do každého z nich vkladá surrealistické až fantazijné príbehy. Námety týchto príbehov pochádzajú z vnútorného sveta človeka, z medziľudských vzťahov a citov, ktoré autor pretavuje do vlastnej duchovnej výpovede."Vytváram svojbytný svet, v ktorom panuje obdiv nad nečakaným,
farebná harmónia a pokora pred krásou. Otváram priestory fantázii,
formujem imaginárne krajiny a vymýšľam nové príbehy, ktoré umožňujú
divákovi dotvárať ich a prežívať spoločne so mnou."

(Emil Semanco, autor)


 


Túto výpoveď však netvorí rýchlo a spontánne, ale postupuje skôr racionálne a premyslene. Výsledkom sú diela vytvorené na základe filozofickej analýzy a úvahy
so snahou o významové ukotvenie symbolu do kolážového obrazu. Tradičným symbolom dáva nový význam, ktorými sa snaží poukázať na zložitosť komplexnosti ľudského sveta.
Kto je EMIL SEMANCO, PhDr.?
Narodil sa v roku 1953 v Čertižnom medzilaboreckého okresu. Publicista, výtvarník, starosta Umeleckej besedy slovenskej. V Sobranciach a Humennom absolvoval základnú a strednú školu. V rokoch 1972-1977 študoval na FF UPJŠ v Prešove výtvarnú výchovu, slovenský jazyk a literatúru. Do roku 1982 pôsobil v Prešovských
novinách, potom v Bratislave ako riadiaci pracovník v redakciách viacerých ústredných denníkov, časopisov a v Slovenskej televízii. Založil a viedol viacero periodík. V roku 1984 zavŕšil doktorandské štúdium dejín umenia.
Od roku 1995 je členom Umeleckej besedy slovenskej a stále pôsobí vo vedení tohto najstaršieho umeleckého spolku na Slovensku.
Má za sebou rozsiahlu publicistickú, literárnu aj výtvarnú tvorbu, v ktorej dominuje technika koláže. Je autorom viacerých kníh poézie a literatúry faktu, laureátom Ceny Rudolfa Jašíka a v roku 2005 mu udelili Medzinárodnú cenu E. E. Kischa za publikáciu Najkrajší kút. Zaoberá sa aj výtvarnou teóriou, úžitkovou grafikou a knižnou ilustráciou. Je organizátorom medzinárodného tvorivého plenéru Pieninská pasovačka.Andrej Smolák, Emil Semanco a Vasil Fedič


"Symboly reality a realita symbolov. Tam spočívajú, odtiaľ vyrastajú významové kontexty
Semancových koláží – jeho kolážových obrazov, ktoré povedané inými slovami, sú myšlienkovými mozaikami zloženými z kamienkov poukladaných a ukladajúcich vedľa seba.
Veci ľudského života a život ľudských vecí.
v podobe obrázkov povystrihovaných z časopisov a nalepených na neutrálnu „nekonečnú“ plochu podložky.
Stávajú sa novou estetickou realitou.
Obrazu koláže a kolážového obrazu."

(P h D r . Ľubomír  P O D U Š E L , C S c .)

   

"Na prahu šesťdesiatky mám pocit, že som v živote nerobil nič iné, len
písal a vystrihoval na klasickú papierovú koláž. A jedno aj druhé sa mi spája
dovedna. Slovo sa tlačí do obrazu a obraz do slov. Moje koláže prezrádzajú
zaujatie mytológiou, ale aj biblickými témami, sú reflexiou civilizačných
medzníkov – kronikou dešifrovateľných stôp ľudskými dejinami i dejinami
umenia, ale aj zložitým labyrintom ľudského vnímania a prežívania."

(Emil SEMANCO, autor)Autor nakoniec dobehol :-)
Celý upachtený cestoval z Pienin, aby stihol vernisáž (ako sám povedal) vo svojom meste a niekde medzi Starou Ľubovňou a Humenným prišiel na fakt, že tu mal byť už dávno. Nevadí! Tí, ktorí vypočuli prosbu organizátora a počkali, neľutovali. I keď tvorbe Emila Semanca nemusí rozumieť a obdivovať ju každý smrteľník, nepochybne to potrebuje hĺbavejšieho ducha a otvorejšiu hlavu i srdce, autor vystavených diel sa napokon prejavil ako úúúúúúúplne obyčajný, príjemný, šarmantný a skromný "hostiteľ". Po úvodnom ospravedňovaní sa za meškanie vyjadril potešenie z toho, že môže vystavovať v Humennom, ktoré aj napriek tomu, že sa narodil v Čertižnom, potom žil 10 rokov v Sobranciach a až potom prišiel do Humenného /prežil tu ďalších 10 rokov života, ako dieťa vtedajšieho policajta sa často sťahoval/, považuje Humenné za svoje "rodné mesto" a navždy zostane jeho srdcu blízke. Dokonca si tu potriasol rukou a nechal sa zvečniť so spolužiakom, menovcom, tiež Emilom :-) Fedorčákom.
Umelec, podľa Smoláka jeden z dvoch najlepších kolážistov na Slovensku /tým druhým je Tibor Bártfay/, bol však obletovaný aj inými, ako len novinármi a tak sme ho radšej nechali vychutnať si túto výnimočnú chvíľu, veď "rodné mesto" má pre človeka, nech je akokoľvek veľký umelec, vždy čaro výnimočné :-).

   MiMa
Foto : MiMa
Verzia pre tlač
12.07.2014Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (37%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (20%)
  • nie, nebudem riskovať (43%)