Folklórny súbor Chemlon Humenné na medzinárodnom festivale v Poľsku
Hlavným organizátorom festivalu bol Podlaski institut kultury v Bialystoku a podujatie sa uskutočnilo pod záštitou Maršálka Podlaského vojvodstva

HUMENNÉ. V dňoch 21.-24. júla 2022 sa členovia FS Chemlon zúčastnili medzinárodného viac žánrového festivalu „Podlaska oktava kultur“ v Bialystoku v Poľsku. Na podujatí účinkovalo 17 tanečných, hudobných a speváckych zoskupení z Poľska, Litvy, Čiernej Hory, Ukrajiny, Slovenska, Estónska, Číny a Južnej Kórey.
Hlavným organizátorom festivalu bol Podlaski institut kultury v Bialystoku a podujatie sa uskutočnilo pod záštitou Maršálka Podlaského vojvodstva.
FS Chemlon sa na festivale predstavil tancami Utopená krása, Pod nohy, hraj!, Dobra tota žona, Ta še spači každomu, Fogáše, Hostina a Fľaškový z regiónu Horného Zemplína v choreografickom stvárnení Doc. Mgr. Vladimíra Marušina, ArtD. a rusínskymi a zemplínskymi spevmi v podaní speváckych skupín Hačure, Bosoročky a speváčky Janky Magurovej. Súbor sa prezentoval 40 min. programom na festivalovom koncerte v Bialystoku a samostatnými hodinovými koncertami v Rajgróde a v Pjatnici Poduchownej. Koncerty mali výbornú atmosféru a jednotlivé programové čísla mali patričnú divácku odozvu. Závery našich vystúpení sa vždy končili prídavkami.
Tanečnú zložku na podujatie pripravili Bc. Michal Gnip, doc. Mgr. Vladimír Marušin, ArtD. a Anička Marušinová, spevácke zložky PaedDr. Miroslav Kerekanič a hudobnú zložku viedla Mgr. Vitalina Poldruháková.
Poďakovanie patrí aj našej hosteske Patrícii Komorowskej, ktorá sa o nás počas celého nášho pobytu starala od rána až do neskorého večera. Plynule rozprávala po slovensky, náš jazyk sa naučila počas štúdii medicíny v Košiciach, kde dokonca tancovala vo FS Čarnica. Cestou domou sme sa zastavili vo Varšave, kde sme si vo večerných hodinách prezreli historickú časť mesta, ktorá je nádherná a má svoju neopakovateľnú atmosféru. Dojmy z festivalu sú vynikajúce. Kvalitná organizácia a dobré materiálno-technické zabezpečenie od ubytovania, cez stravu, ozvučenie, sprievodné podujatia až po vďačných divákov. Tieto pocity umocnili aj celkové dojmy z Poľska - vrelí a ochotní ľudia, kvalitné a udržiavané cesty, moderná bytová výstavba, zrekonštruované historické budovy a najmä pšenicou, jačmeňom a kukuricou posiate šíre poľské polia, udržiavané ovocné sady a moderné poľnohospodárske objekty. Vskutku som im v dobrom závidel. Je vidno že Poľsko má „GAZDOV“, ktorí vedia, že piliere štátnosti stoja na sebestačnom poľnohospodárstve, dobrom priemysle a dopravnej infraštruktúre, ale tiež na kvalitnom školstve a vlasteneckej kultúre. Máme sa čo učiť a doháňať. Poliaci sa za svoju históriu a kultúru nehanbia, lebo majú radi svoju krajinu. Nastoľuje sa otázka –„ Quo vadis Slovensko?“
ZDROJ, FOTO : PaedDr. Miroslav Kerekanič, DiS.art., odborný pracovník Vihorlatského múzea

08.08.2022