Domov AKTUÁLNE > Kultúra

Národný týždeň manželstva v znamení dynastie Andrássyovcov

Prehliadka kaštieľskych komnát

Národný týždeň manželstva v znamení dynastie Andrássyovcov

HUMENNÉ. Vihorlatské múzeum v Humennom sa svojim podujatím Prehliadka kaštieľskych komnát pripája k celosvetovej kampani podpory inštitúcie manželstva v rámci Národného týždňa manželstva 2023. Kampaň tohtoročnej týždennej iniciatívy a podporných aktivít Národného týždňa manželstva prebieha na Slovensku v čase od 13. do 19. februára 2023 pod spoločným tematickým mottom - Odkaz. V Prešovskom kraji prebiehajú sprievodné podujatia kampane pod záštitou predsedu PSK Milana Majerského.

Vihorlatské múzeum v Humennom pozýva počas pracovných dní od 13. do 17. februára 2023 v čase od 10. do 15. hodiny do svojich priestorov umelecko-historickej expozície na prehliadku kaštieľskych komnát v renesančnom kaštieli v Humennom. Návštevu múzea v tomto termíne nie je potrebné ohlasovať vopred. Pre manželské páry je návšteva múzea v tomto termíne zdarma.

Prehliadková trasa v kaštieľskych komnatách ponúka lektorský výklad zameraný na históriu a osudy manželských párov a členov rodu Andrássy, jedného z najvplyvnejších uhorských šľachtických rodov v 19. storočí a zároveň posledného šľachtického rodu, ktorý obýval humenský kaštieľ. Život aristokracie v humenskom kaštieli predstavujeme prostredníctvom zachovanej a zreštaurovanej pôvodnej architektúry, interiérovej výzdoby a dobového zariadenia. Súčasťou výkladu je prezentácia ukážok historických umeleckých
predmetov tvoriacich pozostalosť Andrássyovskej dynastie v Humennom, ako aj vzácnej rodovej portrétovej zbierky, ktorá je súčasťou súbornej kaštieľskej historickej obrazovej kolekcie s vyše šesťdesiatimi portrétmi a krajinkami.

Múzejná aktivita v rámci Národného týždňa manželstva je zároveň historickým odkazom na pôsobenie významnej osobnosti európskych dejín v osobe grófa Júliusa I. Andrássyho (1823 - 1890, uhorský veľkostatkár a politik, podporovateľ revolučného hnutia v roku 1848, prvý uhorský ministerský predseda v rokoch 1867 - 1871, uhorský minister zahraničných vecí v rokoch1871 - 1879), ktorého tohtoročné 200. výročie narodenia si pripomínajú mnohé inštitúcie nielen na Slovensku. Vihorlatské múzeum sídliace v renesančnom kaštieli rodu Andrássy v Humennom svojou múzejnou a prezentačnou činnosťou v tomto roku upriamuje pozornosť na cyklus podujatí Rok Júliusa I. Andrássyho v Slovenskom národnom múzeu – Múzeu Betliar.

ZDROJ, FOTO : Mgr. Jana Fedičová, Vihorlatské múzeum v Humennom


Verzia pre tlač
07.02.2023Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (36%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (19%)
  • nie, nebudem riskovať (44%)