Domov AKTUÁLNE > Kultúra

Oslávili 2. štedrý večer

V cirkevných tradíciách sa druhý svätý večer viaže na cirkevný sviatok Bohojavlenia - Bohozjavenia, ktoré sa udialo počas krstu Isusa Christa v Jordáne, kedy Isus dovŕšil 30 rokov od svojho telesného narodenia a začal svoju učiteľskú a spasiteľskú prácu

Oslávili 2. štedrý večer

HUMENNÉ. Dňa 14. januára 2022 v Penzióne Aston uskutočnila Miestna organizácia Rusínskej obrody v Humennom v spolupráci s FS Chemlon, Maticou slovenskou a SZUŠ Kudlovská Humenné už tradičné spoločensko-kultúrne podujatie Druhý štedrý večer – Druhyj svjatyj večur, ktoré sa v tomto roku spojilo i s oslavami rusínskeho Nového roku.

V cirkevných tradíciách sa druhý svätý večer viaže na cirkevný sviatok Bohojavlenia - Bohozjavenia, ktoré sa udialo počas krstu Isusa Christa v Jordáne, kedy Isus dovŕšil 30 rokov od svojho telesného narodenia a začal svoju učiteľskú a spasiteľskú prácu.

V ľudovom podaní sa traduje historka o rusínskej žene slúžiacej na Dolniakoch, ktorá nestihla dôjsť na Štedrú večeru a preto si ju pre svoje deti spravila s dvojtýždňovým omeškaním.

Organizátori po dvojročnej prestávke spôsobenej koronovírusnými opatreniami sa opätovne vrátili k pôvodnému zámeru prvých ročníkov podujatia – spájať rôzne národnostné a náboženské komunity a tak vytvárať podhubie pre lepší a krajší kultúrno-spoločenský život v Humennom.

Svjatyj večur sa začal kultúrnym programom, pred ktorým si hostia i účinkujúci minútou ticha uctili pamiatku zakladateľa podujatia Mitr. prot. Mgr. Petra Humeníka, ktorého si Pán Boh pred rokom povolal do večnosti a pozdravili jeho manželku Zuzanu.

V kultúrnom programe sa predstavili jednotlivci a kolektívy, ktoré už dlhodobo spolupracujú s Rusínskou obrodou na Slovensku a to Trio Zornica, spevácke skupiny Zornica, Hačure, Bosoročky, Bosorčatá, FS Chemlon, Milka Roháľová, Ľudovít Džubák a ľudová hudba Sokolej. Konferovala Mirka Chomová.Prvá časť programu pozostávala z vianočných kolied, druhá časť zo svetského programu, z piesní a tancov. Tanečníci FS Chemlon sa predstavili tancami z horno - zemplínskeho regiónu – Krucena, Pod nohy hraj!, Fogášami a Hostinou, s ktorými len pred mesiacom bavili krajanské publikum v Paríži vo Francúzsku. A veru sa páčili nielen domácemu publiku, ale i hosťom z Bratislavy, Prahy a Londýna. Program sa následne prehupol do voľnej zábavy. Tanečné kolá v podaní ľudovej hudby Sokolej pod vedením Vierky Hajdukovej a dídžeja Jakuba Šveca vypĺňali v prestávkach spevácke výstupy vyššie menovaných skupín pri stoloch. Bujará, ale inteligentná zábava pokračovala až do rána. Organizačne podujatie zabezpečila pani Božena Nimcová s manželom a pani Evou Kuncovou, kultúrny program pripravili pani Gabika Rebejová, Michal Sijka a Miroslav Kerekanič.

Kultúrnospoločenské podujatie Svjatyj večur splnilo svoje poslanie, naplnili sa očakávania a členovia Rusínskej obrody v Humennom a ich priatelia už očakávajú ďalšie kultúrne aktivity. Tak teda do videnia na ďalších pripravovaných podujatiach.ZDROJ, FOTO : PaedDr. Miroslav Kerekanič, DiS.art., odborný pracovník Vihorlatského múzea
Verzia pre tlač
07.02.2023Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (36%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (19%)
  • nie, nebudem riskovať (44%)