Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

APITERAPIA JE VHODNÁ PRE KAŽDÉHO

1 lyžička medu 3x denne rozpustená vo vlažnej vode pôsobí blahodárne na organizmus



1 lyžička medu 3x denne rozpustená vo vlažnej vode pôsobí blahodárne na organizmus



HUMENNÉ – O včelích produktoch, mede ako takom, ale aj peli, materskej kašičke, propolise, či včelom jede, perge a chitosane, hovorila vo Vihorlatskej knižnici Iveta Krajňáková, ktorá kvôli apiterapii precestovala tisícky kilometrov po Ukrajine a dnes sa so svojimi poznatkami a skúsenosťami chce podeliť aj so Slovákmi. U nás je totiž liečenie včelími produktmi ešte v plienkach.


Aj vy si myslíte, že ak si medom každý deň osladíte čaj alebo kávu, podporujete tým obranyschopnosť svojho organizmu, že robíte pre svoje zdravie dosť? Veríte tomu, že keď máte cukrovku, nemôžete konzumovať med? Alebo ste alergickí na peľ, preto ten od včiel odmietate? Toto všetko sú len mýty a Iveta Krajňáková ich prítomným nielen vyvrátila, ale aj vysvetlila, ako je to naozaj.



Podnikateľka Iveta Krajňáková z Habury sa venuje propagácii včelích produktov a apiterapii, teda liečeniu pomocou nich. Skôr ako sa z nej stala nadšená propagátorka produktov včiel, precestovala tisícky kilometrov, navštívila špecializované výstavy, apiterapeutov i kliniku, kde liečia včelím jedom. Nenechala si ujsť ani prehliadku závodu v ďalekom Perme, kde sa produkty vyrábajú. Včelie produkty sama užíva a občas si ľahne do „domčeka“ nad úľmi, ktorý má pri dome, aby vdychovala úľový vzduch a relaxovala. O blahodarných účinkoch včelích produktov organizuje prednášky. Hoci je u nás liečenie včelími produktmi v plienkach, verí,  že mu svitá na lepšie časy.

„Nabehali“ sme po Ukrajine odhadom 12 000 kilometrov. Na cesty nás vyhnal záujem o apiterapiu, teda liečenie včelími produktmi.  Dozvedeli sme sa, že na Kryme pôsobí lekár, ktorý s apiterapiou dosahuje výborné výsledky. Išli sme tam. U nás je to len v začiatkoch, kým na Ukrajine, v Číne, v Rusku, Rumunsku, Bulharsku je táto alternatívna známa a rozšírená," hovorí Krajňáková.




Apiterapia vhodná pre každého
Dôležité je však vedieť, ako to robiť správne. Med môžeme užívať každý deň. Peľ, propolis, materskú kašičku v intervaloch. Peľ je potravou nielen pre včely, ale aj pre ľudský organizmus. Obsahuje 30 percent bielkovín, minerály, vitamíny, beta-karotén, 22 aminokyselín. Regeneruje bunky, čistí pečeň, blahodarne vplýva na žlčník, tráviaci trakt, na kardiovaskulárny systém. Je vhodný aj pre malé deti. Pre dospelých sa odporúča jedna polievková lyžica denne, pre deti dve kávové lyžičky. Jedna polievková lyžica peľu je ako sto gramov mäsa.




Začnite deň medom
Veľa ľudí používa med ako sladidlo. Ako liečivo ho musíte rozpustiť vo vode. Každý deň treba začať s lyžičkou medu, rozpusteného vo vlažnej vode. Voda je vodič a všetky prospešné látky "privedie" priamo k bunkám. Pri apiterapii je však veľmi dôležitý príjem vody. Svoju váhu vynásobte 30 a vydeľte tisíckou. Toľko litrov musíte pri apiterapii vypiť denne.


Môžu ho aj diabetici
Med obsahuje mizivé percento sacharózy. Obsahuje hlavne glukózu a fruktózu. Dôležitá je kvalita medu. Dnes sú na trhu rôzne druhy, lipový, slnečnicový, gaštanový, pohánkový, medovicový. Voľným okom pravosť medu nezistíme, musíme ho podrobiť laboratórnym testom. Neskryštalizovaný med môžu konzumovať aj cukrovkári. Len asi jedno percento  populácie je alergické na včelie produkty. A peľ, ktorý včely pozbierajú z rastlín, nie je totožný s peľom, ktorý sa nachádza v ovzduší. Včela doň pridáva vlastné enzýmy a neutralizuje tým alergénne zložky. Med sa preto nikdy nepokazí.



MiMa
Foto : MiMa
Verzia pre tlač
18.10.2015



Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (36%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (19%)
  • nie, nebudem riskovať (44%)