Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Chceme si pamätať, ale niekedy je lepšie zabudnúť

Vývoj mozgu u dieťaťa podporuje, ak sa mu často prihovárate a nahlas mu čítateBRATISLAVA/HUMENNÉ. Týždeň od 13. do 19. marca je v tomto roku venovaný mozgu.

Týždeň mozgu sa vo svete oslavuje od roku 1996. Vo viac ako 60 krajinách sveta sa konajú tisíce osvetových podujatí na oslavu jedného z najdôležitejších ľudských orgánov. Slovensko sa tento rok zapojí do kampane desiatykrát.

Ľudský mozog vyzerá ako viacvrstvová pavučina tvorená nervovými bunkami (neurónmi) a ešte omnoho väčším množstvom gliových buniek, ktoré stabilizujú chemické prostredie mozgu a regulujú a chránia neuróny. Napriek tomu, že najvrchnejšia vrstva, mozgová kôra, je hrubá len niekoľko milimetrov, obsahuje 70% všetkých neurónov. Táto najvyvinutejšia časť mozgu je rozdelená na laloky, ktoré sa špecializujú na reguláciu zmyslových skúseností, jazyka, pamäti a nášho zmyslu pre vnímanie priestoru.

Predný lalok je najdiferencovanejšou oblasťou ľudského mozgu a zodpovedá za úsudok, plánovanie a rozhodovanie.

"Pod mozgovou kôrou sa nachádzajú oblasti ako bazálne gangliá kontrolujúce pohyb, limbický systém, ktorý je kľúčový pre prežívanie emócií a hipokampus, ktorý je základným centrom pamäti. Mozgový kmeň reguluje rovnováhu, koordináciu a životné procesy, akými sú dýchanie a tlkot srdca," vysvetľuje Michaela Nováková, psychologička Centra MEMORY n.o.

Pri príležitosti tohtoročného Týždňa mozgu pripravila psychologička Centra Memory n.o. Mgr. Petra Brandoburová, PhD. prehľad niektorých zaujímavých faktov o mozgu.

Vedeli ste, že...
1. Pokožka nášho tela váži asi dvakrát toľko ako náš mozog.
2. Náš mozog tvorí asi 60% bielej a 40% sivej hmoty. Približne 75% nášho mozgu tvorí voda.
3. Mozog nebolí, pretože v ňom neexistujú receptory bolesti.
4. V počiatočných štádiách tehotenstva sa neuróny v plode vyvíjajú rýchlosťou približne 250 000 neurónov za minútu.
5. Vytváranie neurónov je celoživotný proces, ktorý sa odvíja od úrovne mentálnej aktivity.
6. Vývoj mozgu u dieťaťa podporuje, ak sa mu často prihovárate a nahlas mu čítate.
7. Kapacita mozgu pre prežívanie emócií, akými sú radosť, šťastie, strach či plachosť sú vyvinuté už pri narodení. Konkrétny typ starostlivosti, ktoré dieťaťu poskytujeme, však ďalej vývoj prežívania týchto emócií ovplyvňuje.
8. Prvý vyvinutý zmysel ešte počas vnútromaternicového vývinu je hmat.
9. Na činnosť mozgu sa spotrebuje asi 20% z celkového obsahu kyslíka v našom tele.
10. Jeden z hormónov zodpovedných za aktivizáciu prežívania lásky v mozgu je oxytocín.
11. Mozog dokáže fungovať bez prísunu kyslíka približne 4 až 6 minút, avšak obmedzenie prístupu po dobu 5 až 10 minút má za následok jeho trvalé poškodenie.
12. Predpokladá sa, že priemerný počet myšlienok, ktoré prebehnú človeku denne hlavou, je 70 000.
13. Zasmiať sa vtipu vôbec nie je jednoduchá záležitosť. Tento úkon si vyžaduje aktivitu piatich rozličných oblastí mozgu.
14. V divadelných hrách Williama Shakespeare je slovo mozog vraj použité celkovo 66-krát.


Mozog sa neustále mení v dôsledku každej novej skúsenosti. Proces učenia tvorí podstatu týchto zmien – získavanie nových informácií a zručností vytvára a prestavuje jednotlivé spojenia v mozgu.

"Niekedy je lepšie zabudnúť, zlé a traumatické spomienky stoja za fóbiami a post-traumatickými stresovými poruchami. Výskum však ukázal, že vyvolané spomienky bývajú nestále a to je dôvodom, prečo je možné ich zmeniť," radí Simona Krakovská, psychologička Centra MEMORY n.o.


MiMa
ZDROJ : ruvzhe.sk
FOTO : 
medicc.eu
Verzia pre tlač
12.03.2017Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (39%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (18%)
  • nie, nebudem riskovať (42%)