Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Čo musel spraviť fotograf preto, aby vznikli čarovné zábery Sniny a jej okolia?

Jedinečné zábery Sniny a jej okolia budú odkazom pre budúce generácie. Takéto fotografie nájdete v pripravovanej knihe ako výsledok práce čarovných fotografov

Čo musel spraviť fotograf preto, aby vznikli čarovné zábery Sniny a jej okolia?

SNINA. Čarovné zábery môžeme obdivovať v obrazovej knihe o okrese Snina. Celoslovenská knižná edícia Čarovné Slovensko od vydavateľstva z Kynceľovej pri Banskej Bystrici bude obsahovať 79 okresných fotopublikácií. Knihy s čarovnými fotografiami zviditeľňujú zaujímavosti, jedinečnosti a históriou opradené miesta vo všetkých regiónoch. Preto kniha Čarovná Snina a okolie nadchne svojím obsahom domácich návštevníkov a tiež predstaví jedinečnosť tohto východoslovenského regiónu turistom zo zahraničia.

Čarovné fotografie z Jalovej boli aj ocenené Práca čarovného fotografa nespočíva len v samotnom fotografovaní, častokrát je to o trpezlivosti, správnom načasovaní a mapovaní daného regiónu či celého Slovenska.

„Čarovným fotografom som už štvrtým rokom. Doteraz mám svoje čarovné fotografie uverejnené už v štyroch vydaných knižných tituloch. Medzi ďalšie štyri pripravované patrí aj kniha Čarovná Snina a okolie. Táto práca je pre mňa hobby a je najmä o objavovaní čarovných miest, pobyte v prírode, o spoznávaní nových ľudí a uchovávaní pekných okamihov živej i neživej prírody. Ako jeden z čarovných fotografov zaznamenávam obce, mestá a ich okolia, mapujem v podstate celé Slovensko. V krajskej fotografickej súťaži som vyhral 1. miesto s fotografiou sakrálnej pamiatky v Jalovej,“ hovorí Róbert Hlava, čarovný fotograf knižnej edície Čarovné Slovensko.

Najkrajšie zábery sú počas zlatej hodiny
Trpezlivosť pri fotografovaní musí mať každý fotograf. „V prvom rade musím vopred vedieť, čo idem fotiť, naplánovať si kedy a odkiaľ by bolo daný objekt najvhodnejšie fotografovať. Potom už len čakať na vhodné podmienky, napríklad na zlatú hodinku, ktorá je pri východe alebo západe Slnka. Najkrajšie fotografie vznikajú paradoxne vtedy, keď to najmenej očakávate. No na niektoré čarovné zábery som čakal aj hodiny v mrazoch, ale vyplatilo sa,“ približuje svoje zážitky a skúsenosti s fotografovaním obcí v okrese Snina, čarovný fotograf.


Čarovná Snina a okolie bude odkazom pre budúcu generáciu

Fotografie v čarovných knihách sú zaznamenaním danej lokality v tom najatraktívnejšom svetle. Čarovní fotografi ich prinášajú čitateľom i budúcim generáciám, aby sa vedeli pozrieť aj o niekoľko desiatok rokov, aké je Slovensko rozmanitou krajinou, ktoré sa neustále mení. „V knižnej edícii „Čarovné okresy“ zachytávame ako vyzerá náš kraj, mestá či obce. Možno fotografia, na ktorej stojí drevený kostol, už o päťdesiat rokov nemusí byť aktuálna,“ dopĺňa Hlava.

V pripravovanej knihe Čarovná Snina a okolie nájdete čarovné zábery od rôznych čarovných fotografov, ako Jána Čopu, či Romana Ramančáka a ďalších. Súčasťou fotopublikácie budú aj zrkadlové odrazy na Sninské rybníky, či pohľad na mesto Snina zahalenom v hmle. Jedinečný ráz Horného Zemplína predstavujú drevené stavby v Hrabovej Roztoke, Topoli a Jalovej. Okrem fotografií v knihe nájdete zaujímavé články o samotných obciach, nachádzajúcich sa v okrese Snina. Tejto časti publikácie sa venuje regionálny projektový manažér Norbert Čerňa.

ZDROJ, FOTO : Mgr. Andrea Farkašová, Média manažérka, CBS spol, s.r.o.



Verzia pre tlač
07.02.2023



Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (36%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (19%)
  • nie, nebudem riskovať (44%)